עם מסעדות, בלי גדרות, 7 ימים בשבוע: מרכז הירידים בת"א מתחדש

מרכז הירידים עובר מתיחת פנים במסגרתה ייבנה מתחם בסמוך לשדרות רוקח ובקרבת תחנת הרכבת שליד אוניברסיטת ת"א ■ בהנהלה שוקלים לוותר על הגדרות המקיפות את המבנים והמדשאות ולהפוך את המתחם נגיש לציבור

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרכז הירידים בתל אביב
מרכז הירידים בתל אביבצילום: משה מילנר / לע"מ
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

מרכז הירידים המתחדש בתל אביב עתיד לכלול גם מתחם הסעדה: מכרז למתחם בעלות הקמה של 25-20 מיליון שקל צפוי לצאת בחודשים הקרובים. זאת, כחלק משורת המהלכים שעובר המרכז בימים אלו, בניסיון להגדיל את נתח פעילותו כמתחם כנסים בינלאומי שיתחרה בירידי הכנסים בברצלונה, פורטוגל, לונדון וקופנהגן.

המכרז מיועד להקמת מתחם של 2,800-2,500 מ"ר בנוי בגובה 2 קומות, שישרת את באי הכנסים ואנשי עסקים המתארחים בירידים. המתחם מיועד להיבנות על שדרות רוקח, עם גישה להולכי רגל ושבילי האופניים ברחוב, בקרבת תחנת רכבת האוניברסיטה־מרכז הירידים וצפויה לפעול בו גם קומת גג.

"מדובר במתחם שייתן מענה לצרכים הקיימים למבקרים במרכז הירידים, לבאי הלונה-פארק, הממדיון, מתחם גני יהושע ותחנת הרכבת של האוניברסיטה, לתושבי שכונות צפון העיר ולמי שירצה להגיע לתל אביב ולא להיתקל בבעיות חניה", מסביר תמיר דיין, מנכ"ל מרכז הירידים. "זוהי נקודה מסחרית חשובה שעל הציר שבין רמת החיל לבין נמל תל אביב שתוכל לשמש את הציבור הרחב".

המכרז בנוי בשיטת D.B.O.T (Design Build Operate Transfer), שבה היזם הוא גם המתכנן של הפרויקט לפי עקרונות שיתווה מרכז הירידים, וגם צפוי להפעיל אותו במשך 20-15 שנה. במתחם יפעלו ככל הנראה באופן שוטף 6-4 מסעדות, בעוד הקפיטריות במרכז הירידים כיום פעילות רק במהלך כנסים ואירועים.

מיקום מתחם ההסעדהצילום: דורון ודורית הוק אדריכלים

כך, המתחם יופעל 7 ימים בשבוע, גם עבור מבקרים שאינם משתתפים בכנסים. הדבר מבטא מגמה של "הפלת הגדרות" - במקום ליצור מתחם הסעדה מבודד, להנגיש את המתחם כחלק מהמרחב העירוני. לדברי דיין, במסגרת מתיחת הפנים ותוכניות הבינוי ל-2025 שבהן יושקעו כ-30 מיליון שקל, נבחנת אפשרות של הסרת כל הגדרות המקיפות את המתחם בכדי ליצור חיבור לעיר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"אנו שוקלים את הסרת הגדרות מתוך רצון לשמר ולקדם אורבניות ועירוניות ולשלב חללים במתחם הציבורי וברצף האורבני של העיר. אנשים לא צריכים להגיע לכאן רק עם רכב פרטי וללכת בתום הכנס. עם זאת מוטלת עלינו האחריות למנוע מהאזור להפוך לשטח הפקר ולוודא שהוא משרת את מארגני ובאי הכנסים", מסביר דיין, שכבר אישר בחודשים האחרונים הסרה של אחת מהגדרות. "יש להחלטה כזו השלכות כלכליות וביטחוניות וסיכונים שיש לבחון וזוהי החלטה מורכבת. לא נרצה לסכן את המתקנים בוונדליזם או שריפות, אולם הכוונה היא לפתוח את המתחם לציבור".

לצד הקמת המתחם ישופץ הגשר המיועד להולכי רגל מעל לשדרות רוקח, יחודשו מערכות השילוט והאלקטרוניקה ויושלמו ציורי קיר על חלק מהמבנים. גם חלל העבודה השיתופי "מיקסר" בתוך המרכז, שנפתח לפני כשנה, צפוי לעודד את כניסתם של תושבי העיר לאזור.

בנוסף לצעדים אלו, חברת מרכז הירידים מבקשת לפנות לקהלי היעד של הכנסים הקטנים והבינוניים באופן שיתחרה בשירותים שמציעים בתי המלון. במרכז עתידים להציע בביתנים הקיימים (למשל בביתן 2) חדרי ישיבות, מתחמי לאונג' עסקיים וכיוצא באלו. המרכז אף פועל להקמת קומפלקס תיירותי שישרת את מבקרי הכנסים, כאשר לפי התוכניות המאושרות במקום יוקם מלון של עד 400 חדרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker