עיצומים בהנפקת היתרי בנייה ורישוי עסקים - בגלל סכסוך עבודה ברשות הכבאות

ארגון הכבאים הארצי מנסה להפעיל לחץ על משרד האוצר בכדי להבטיח תוספת שכר להנדסאים ■ העובדים לא נותנים מענה טלפוני, סגרו קבלת קהל ומעכבים למעלה מ-500 היתרי בנייה, איכלוס מבנים ואישורים לעסקים

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כבאים מחוץ לבניין מגורים ברמת גן שבו פרצה שריפה, 2016צילום: תומר אפלבאום
גילי מלניצקי

ארגון הכבאים הארצי פתח בשבוע שעבר בעיצומים על רקע סכסוך העבודה בגין תוספות שכר למפקחי בטיחות האש - הטוענים כי הסכם השכר האחרון שנחתם מול ההנדסאים עובדי האגף ממומש רק בחלקו. עתה גורמים ברשות הכבאות וההצלה מדווחים על עיכוב בטיפול של יותר מ-500 פניות בנושא טפסי 4 - המעניקים למעשה היתר לאכלוס דירות ומסירתן.

בקשות לקבל היתרים לדירות חדשות הממתינות למסירה וכן לבתי עסק ולמבנים ציבוריים לא מקבלות בימים אלה מענה טלפוני או קבלת קהל, במסגרת העיצומים שמתקיימים באגף בטיחות האש, הן בתחנות האזוריות והן בלשכות המחוזיות. עם זאת מהתאחדות בוני הארץ נמסר כי בשלב זה עדיין לא חלים עיכובים משמעותיים הפוגעים במסירת דירות והשלמת פרויקטים באופן מיידי.

יו"ר ארגון הכבאים הארצי אבי אנקורי, מסביר כי בשלב זה בודקים מורשים מאגף בטיחות אש עדיין נשלחים לביצוע ביקורות שנתיות בבתי עסקים ובאתרי בנייה, ואולם אלו לא חותמים על דו"חות הבקרה ולמעשה מעכבים בכך את מתן ההיתרים. פעילות הכבאים ושירותי ההצלה של לוחמי האש נמשכת כסדרה.

בארגון הכבאים הארצי מסבירים כי כיום מתוך 300 הנדסאים ועובדי אגף בטיחות אש המנפיקים היתרים, כמחצית מהעובדים משתכרים כ-4,200 שקל נטו בחודש, אף על שבהסכם השכר האחרון נקבע רף מינימום חדש של יותר מ-6,000 שקל נטו בממוצע. ההעלאה מחושבת על בסיס מרכיב תוספתי לשכר בתמורה לעמידה ביעדים ובתפוקות. לטענת ארגון הכבאים הארצי ורשות הכבאות הארצית, מאז נחתם הסכם השכר בינואר 2017, השכר לא משולם במלואו והתנאים שהובטחו לא מיושמים.

רשות הכבאות וההצלה נדרשה להציג בפני האוצר נתונים בכדי להשלים את יישום ההסכם והעברתם התעכבה. עם זאת גורמים בנציבות טוענים כי בימים האחרונים הנתונים נמסרו במלואם, ועתה נמצא הכדור בידי משרד האוצר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אנקורי מסר כי "מדובר בעיצומי 'אין ברירה', לאחר שברשות הכבאות וההצלה ובמשרדי האוצר נסוגו מהסכם ההבנות המסדיר את תנאי ההעסקה של עובדי האגף לבטיחות אש. אנחנו לא מבקשים שום דבר מעבר למה שכבר סוכם: הורדת האיום על פגיעה בשכרם של ההנדסאים ועובדי מערך בטיחות האש, שמגרד גם ככה את שכר המינימום. חבל שהנציב דדי שימחי לוקח במאבק הזה את אזרחי ישראל כבני ערובה".

נושא נוסף שמעסיק את עובדי רשות הכבאות נוגע לפתיחת מכוני הבקרה להנפקת היתרי בנייה, שבעזרתם מקווים בממשלה לקצר את משך הזמן הנדרש להנפקת היתרים לבנייה - ובכך לקצר את הימשכות הליכי הבנייה בישראל. 

ואולם, המהלך המיוחל מהווה איום על היקפי העבודה של עובדי אגף בטיחות האש.  "מכוני הבקרה הפרטיים שיקומו יהרגו את הבודקים בארגון, במקום שהממשלה תחליט לחזק את המערך הקיים", אומר אנקורי. "רק אם יגדילו את מספר העובדים ויינתנו תנאי שכר הוגנים, נוכל להבטיח שאנשי מקצוע מתוך הארגון ימשיכו לשמש כעיניים בוחנות ושומרות על הכבאים בשטח, כאשר הם מסכנים את חייהם".

לטענת גורמים בארגון ובענף הבנייה, רשות הכבאות סובלת ממחסור בכוח אדם שיעמוד בקצב הדרישה של הנפקת היתרים והדבר מעכב גם בשגרה את קצב הנפקת ההיתרים. 

הסתדרות העובדים הכללית אישרה את עיצומי ארגון הכבאים ומסרה כי היא מגבה את  העיצומים ומקווה להגיע להסדר במהירות.

מרשות הכבאות וההצלה הארצית הובהר כי העיצומים חלים רק באגף בטיחות אש וכי לא חלה שום פגיעה בפעילות המבצעית. מהנציבות נמסר: "אגף בטיחות אש נערך לתת מענה לכל בעיה שתיגרם בשל עיצומי המהנדסים והמפקחים. מדיווחים שנאספו באגף לא ידוע בשלב זה על עיכובים או בעיות מיוחדות במסירת דירות".

ממשרד האוצר נמסר: "לטענות על הפרת ההסכם מצידנו אין אחיזה במציאות. מה שסוכם במסגרת ההסכם מיושם במלואו והכספים הועברו. במסגרת ההסכם סוכם על מתן תמריצים לעובדים בשני שלבים, כאשר בשלב השני התמריץ יגדל לאחר קביעת יעדי איכות, על מנת לשפר את השירות שניתן לאזרח. משרד האוצר פועל ביחד עם הנהלת רשות הכבאות על מנת לקבוע יעדי איכות אלו, אשר יגובשו לאחר שיתקבלו הנתונים המלאים ממערך הכבאות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker