הצרות של רוזן וטוכמאייר: רמת השרון אמרה 'לא' לתוכנית המגדלים הגדולה

חלומות המגדלים של קנדה ישראל ברמת השרון ימתינו להחלטת הוועדה המחוזית, לאחר שהוועדה המקומית החליטה לדחות גם גרסה מצומצמת של התכנית, בת 1,100 דירות ■ בין רוכשי הזכויות במתחם שלושה יועצים פוליטיים שנחקרו בפרשת הצוללות

יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רוזן ואסי טוכמאיירצילום: אריק סולטן
יעל דראל

הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה רמת השרון דחתה את תוכניתה המתוקנת של חברת קנדה ישראל להקמת פרויקט בן כ-1,097 יחידות דיור במתחם אלקו הוותיק בדרום מזרח רמת השרון – וזאת, על רקע בעיות תכנוניות רבות הקיימות בה, ובראשן בעיות תחבורה קשות הצפויות להעמיס על האזור. כעת צפויה התוכנית להגיע לדיון בוועדה המחוזית מחוז תל אביב, שם מקווה החברה לקדם את תוכניתה על אף עמדתה של הוועדה המקומית וראש העירייה אבי גרובר. 

פרויקט המגורים שמתכננת קנדה ישראל, שבשליטת ברק רוזן ואסי טוכמאייר, להקים במזרח העיר, מצריך בשלב הראשון את שינוי ייעודו של השטח מתעשייה, תעסוקה ומסחר – לייעוד הכולל מגורים. המתחם משתרע על פני כ-65 דונם ומיועד על פי תכנוני החברה להיבנות במסגרת של קבוצת רכישה, שבין חבריה נמנים מספר בכירים המקורבים לשר האוצר לשעבר יובל שטייניץ, וששמם הוזכר בפרשת הצוללות (תיק 3000). על פי התוכניות, שכאמור טרם אושרו על ידי מוסדות התכנון בשלב זה, הפרויקט ייבנה בצפיפות של 50 יחידות דיור לדונם וישלש את היקף זכויות הבנייה במקום –מ-126 אלף מ"ר כיום לכמעט 380 אלף מ"ר. 

התוכנית המתוקנת הוגשה על ידי החברה, לאחר שבשנה שעברה ניסתה השותפות המחזיקה בקרקע, ששמה "שותפות לפיתוח רמת השרון הצעירה", לקדם תוכנית בניין עיר במתחם, שכללה 2,000 יחידות דיור בשטח כולל של כ–172 אלף מ"ר, כ–51 אלף מ"ר למסחר ו–258 אלף מ"ר לתעסוקה, במגדלים של 27–45 קומות – גרסה שאף היא נדחתה על ידי הוועדה המקומית. בהערות מחלקת תכנון העיר של רמת השרון נכתב כי התוכנית "אינה מספקת את המענים הנדרשים בתחום התשתיות - תחבורה ושטחי ציבור" - וכעת נראה כי למרות שהיקף הבינוי ירד דרמטית, הרי שהבעיות המרכזיות בתוכנית נותרו בעינן.

בדיון שהתקיים ביום ראשון בוועדה המקומית רמת השרון צוין כי בעוד שהתוכנית מציעה היקפים משמעותיים של מגורים, היא איננה נותנת מענה ראוי מבחינת תשתיות ותחבורה, מספחת לעצמה דרך המשמשת גישה למגרשים פרטיים ברחוב הנביאים, ועל פי התחזיות, בכל יום עתידים להגיע לאזור למעלה מ-5,000 עובדים. על פי התוכניות הנוכחיות, אין מענה ראוי למצב שיווצר באזור. "התוכנית הינה לכאורה תוכנית מוטית תחבורה ציבורית, אך הפתרונות שהובאו לעוצמות הבנייה המבוקשות אינם ישימים ואינם מבוססים על עובדות", נכתב.

"פתרונות הגישה על ידי תחבורה ציבורית המוצגים בתוכנית אינם רלוונטיים. חציית רמזור בדרך ארצית אינה דבר של מה בכך, וזמני ההליכה הצפויים בין תחנות התחבורה הציבורית לבין מרכז התעסוקה יהיו בין 25-10 דקות". עוד נכתב כי התוכנית אינה תואמת את תוכנית המתאר הכוללנית לרמת השרון ואף לא את תוכנית המתאר המחוזית תמ"מ 5. ראש העירייה, אבי גרובר, התנגד לתוכנית בדיון.

המתחם המדובר היה בבעלות חברת אלקו, אך נמכר במארס 2015 לחברת בת של קנדה ישראל, בשם הצלחת השרון ולשותפים פרטיים, תמורת סכום כולל של 181 מיליון שקל - שמהם סכום הרכישה נקבע על 135 מיליון שקל, ו–46 מיליון שקל שולמו לאלקו בעבור חובות על דמי היתר שהיו לה לרשות מקרקעי ישראל (רמ"י). כמו כן, התחייבו הרוכשים לשלם את היטל ההשבחה על הנכס, שנכון למועד ביצוע העסקה הגיע ל–22 מיליון שקל.

רשימת השמות לחברי הרכישה בפרויקט כוללת את יועץ התקשורת צחי ליבר; דוד שרן, שכיהן כראש המטה של שטייניץ בכהונתו כשר האוצר וכן כמנהל לשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, והחזיק זכויות בפרויקט עד לאחרונה; וכן את פעיל הליכוד הוותיק גרי חכים, גיסו של השר יובל שטייניץ.

אבי גרובר, ראש עיריית רמת השרון: "הוועדה המקומית דחתה באופן נחרץ את התוכנית הגרנדיוזית והמגלומנית במתחם אלקו במורשה. החלטה חשובה זו נעשית מתוך ראייה שקולה ואחראית ביחס להתפתחותה של רמת השרון, וזו הסיבה המרכזית שבעטיה נאבקתי לשוב ולכהן כיו"ר הוועדה המקומית.

"משמעותה של התוכנית היא פגיעה חסרת תקדים בחייהם של התושבים, ולא בכל מקום, בכל שטח ובכל מחיר ניתן לקדם בנייה – בפרט לא בהיקפים כאלה ובטח ובטח מבלי היערכות ראויה מבחינת תשתיות. אני אמשיך לקדם את התפתחותה של רמת השרון באופן אחראי ושקול, המשרת בראש ובראשונה את טובת התושבים וצורכי העיר, וללא התייחסות לאינטרס כזה או אחר". 

מחברת ישראל קנדה נמסר: "תוכנית רמת השרון הצעירה - תוכנית הדגל המקודמת על ידי ישראל קנדה במתחם המצוי בטבורו של אזור המרכז ובנקודת המפגש של הדרכים המרכזיות באזור המרכז - היא תוכנית בסמכות הוועדה המחוזית לתכנון ובניה, ולא בסמכות הוועדה המקומית. התוכנית מקודמת על ידי הוועדה המחוזית בשיתוף הצוותים המקצועיים של הוועדה המקומית רמת השרון, לרבות מהנדסת העיר ואדריכל העיר - שעמם סוכם מתווה התוכנית ונפחי הבניה. הוועדה המחוזית ביקשה ליידע ולעדכן את הוועדה המקומית בפרטי התוכנית המעודכנת.

"חשוב להדגיש שהדיון שנערך אמש הינו ברמת עידכון בלבד, ואין לוועדה המקומית סמכות סטטוטורית מכוח חוק התכנון והבנייה לדחות את התוכנית, אלא להתנגד לה בהליך התנגדויות שייערך לאחר הפקדה - זכות הניתנת לכל אזרח מהשורה. החברה בוחרת שלא להיגרר להצהרות המונעות משיקולים פוליטיים. החברה ויועציה משתפים פעולה באופן מלא ומתואם עם גורמי התכנון המוסמכים והמקצועיים של הוועדה המחוזית, והתוכנית תוסיף להיות מקודמת בצורה מקצועית ומיטבית עד אישורה המלא. הוועדה המקומית ותושבי רמת השרון ייהנו בסופו של התהליך מפיתוח שכונה ומרכז משרדים, תעסוקה ומסחר לתפארת, ממש כמו המשקיעים במתחם״.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker