עמידר משביחה נכסים של משקיעי נדל״ן - על חשבון הדיור הציבורי

משרד השיכון ועמידר פתחו בפרויקט שיפוץ נרחב בקריית שמונה ■ הפרויקט ממומן כולו מכסף ציבורי, אבל הבעלות על הבניינים נחלקת בין עמידר למשקיעים פרטיים ■ במקביל, בניינים המאוכלסים בעיקר על ידי זכאי הדיור הציבורי נותרים מוזנחים

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שיכונים בבעלות עמידר ומשקיעים פרטיים בקריית שמונה,
הנמצאים בתהליכי שיפוץ על חשבון חברת עמידר
שיכונים בבעלות עמידר ומשקיעים פרטיים בקריית שמונה, הנמצאים בתהליכי שיפוץ על חשבון חברת עמידרצילום: מירב מורן

בימים אלה מתקדם בקריית שמונה מהלך של שיפוץ שיכונים בתקציב של 15–20 מיליון שקל, בהובלת משרד השיכון ובמימון חברת עמידר, כיזמית נדל"ן. הבעלות על הדירות בבניינים המשופצים נחלקת באופן שווה בין עמידר — שמנהלת אותן עבור זכאים לדיור ציבורי, לבין בעלים פרטיים — המשכירים אותן בשוק החופשי. בעלי הדירות הפרטיים אינם משתתפים בעלות השיפוץ, והשבחת הנכס הפרטי שלהם מכוסה כולה מתקציבים ממשלתיים, על חשבון נזקקי הדיור הציבורי.

השיפוץ בקריית שמונה מתבצע בשני מוקדים: בצפון־מערב העיר בצומת הרחובות הגלעד ויהודה הלוי; ובקצה הצפוני של רחוב שפרינצק בצד המזרחי של העיר. הבניינים המשופצים הם בנייני שיכון מהסגנון שנבנה בארץ בשנות ה–50 וה–60 כדיור ציבורי בבעלות המדינה ובניהול עמידר. מיקומם נוח מבחינת הגישה למכללת תל חי, ולכן הדירות המושכרות בהם אטרקטיביות לסטודנטים. לדברי השכנים ולפי השלטים על הדלתות, חלקן אכן מושכרות לסטודנטים.

לפי אנשי המקצוע מטעם הקבלן המשפץ, עלות השיפוץ של כל בניין נעה בין 1.5 ל–2 מיליון שקל. אומדן זה קיבל תימוכין מהערכתו של שמאי המקרקעין חיים אטקין.

המימון לשיפוץ בקריית שמונה מגיע מפעילות שמעוגנת במדיניות חדשה של עמידר, של בניית דירות חדשות לפי תמ"א 38 במגרשים שבהם יש דיור ציבורי בערים חזקות במרכז. הדירות החדשות נמכרות בשוק החופשי, והתמורה מגיעה לקופת החברה. למשל, יוזמת בנייה שעליה הכריזה עמידר לפני חצי שנה על מגרש ברמת גן אמורה להניב לה יותר מ–30 דירות חדשות, שיימכרו ללקוחות פרטיים וצפויות להכניס 40 מיליון שקל לכל הפחות, לפי הערכה זהירה של אטקין.

לדברי עמידר, השיפוץ בקריית שמונה כולל חיזוק נגד רעידות אדמה, חידוש מעטפת המבנה, החלפת תריסים, התקנת מסתורי כביסה, צביעה וחידוש מעקות במרפסות ובחדרי מדרגות, וכן טיפול בתשתיות המשותפות. לדברי החברה, עלות השיפוץ היא 150–200 אלף שקל לכל דירה בבניין. שכר הדירה החודשי בדירות המשופצות נע בין 1,500 ל–2,000 שקל, והוא תלוי גם בקומה — מכיוון שבבניינים אין מעלית ולא מתוכננת להיות גם אחרי השיפוץ.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לפי מתווכים העובדים בקריית שמונה, השיפוץ מעלה את שווי הדירות בעשרות עד מאות אלפי שקלים (התייקרות של 10%–20% לעומת דירות שיכון דומות). לדברי המתווכים, דירות שלושה חדרים באזורים אלה נמכרות ב–400–550 אלף שקל.

קבלן האחראי לשיקום מקלטים באותה שכונה ומחזיק דירה באחד הבניינים, שאינו גר בה כיום, מציע אותה למכירה בחצי מיליון שקל כ"מחיר אחרון". הוא הציג בפנינו הדמיה של הבניין לאחר השיפוץ. אדם אחר סיפר שהוא מחזיק שתי דירות בבניין, וכן בבית בצדו השני של הרחוב, שם רוב הדירות פרטיות. הדירות בבניין העומד לשיפוץ מנוהלות על ידי עמידר, והוא הסביר שאם ידעו שיש לו גם דירה פרטית, "עמידר ייקחו ממני את הדירה כאן".

בקריית שמונה יש בניינים ישנים ומוזנחים השייכים במלואם למדינה, אך הם אינם מועמדים לשיפוץ בשלב זה. מקורות המקורבים לתכנון הפרויקט הסבירו שהרשויות לא מעוניינות לשפץ בניינים שבהם גרים רק זכאי דיור ציבורי ואפילו לא כאלה שרוב הדיירים בהם הם זכאים, משום שבמקרים כאלה השיפוץ אינו מחזיק מעמד והבניין חוזר להיות מוזנח תוך זמן קצר.

השיפוצים הם חיצוניים בלבד ומבוצעים בבניינים שעברו שיפוץ לפני 30 שנה, ב–1979, כפי שמעידים השלטים שנקבעו ועדיין מתנוססים על קירותיהם החיצוניים.

בשלושה מבנים בקריית שמונה השיפוץ החדש כבר הושלם, בבניין נוסף השיפוץ עומד לקראת סיום, ויש עוד חמישה לפחות שנמצאים בשלבי שיפוץ שונים. לדברי עמידר ומשרד השיכון, שיפוץ מבנים במתכונת זו מתוכנן גם בשיכונים בערים טבריה ובית שאן. הניסיונות להשיג פרטים וכתובות מדויקות לגבי הבניינים נתקלו בתשובות מתחמקות מצד משרד השיכון וחברת עמידר.

מעמידר נמסר: "עמידר משמשת כזרוע הביצועית, בהתאם להחלטת משרד השיכון".

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: "פרויקט חיזוק המבנים מתוכנן ומתוקצב על ידי המשרד, כשעל הצד הביצועי אמונה חברת עמידר. עמידר מבצעת את החיזוק במבנים שיש בהם רוב שוכרים של הדיור הציבורי או מתחם שברובו יש דיור ציבורי.

"עמידר משפצת גם מבנים בהם אין רוב דיור ציבורי, והבחירה של המבנים לשיפוץ וחיזוק נעשית לפי קריטריונים קבועים. הראשון שהם הוא רוב דיור ציבורי והשני מצבו הפיזי של הבניין לפי חוות דעת של גורמי המקצוע. התקציב לפרויקט זה הוא ייעודי במסגרת שיקום שכונות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker