הסיפור של עמידר: מדיור לנזקקים - לקבלן לעשירים

חברת עמידר מנהלת נכסים עם פוטנציאל כלכלי גדול ■ בינתיים מסתמן שזה לא פועל לטובת הציבור

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משרדי עמידר בתל אביב
משרדי עמידר בתל אביבצילום: תומר אפלבאום

חברת עמידר מחזיקה באוצר: בניינים ישנים במרכזים אורבניים ותיקים, בשכונות שהביקוש להן כמקומות מגורים מועדפים ילך ויגדל בשנים הבאות. היא מנהלת כחברה ממשלתית 40 אלף יחידות דיור הפזורות ב–17 אלף בניינים באזורים כאלה ברחבי ישראל וב–5,000 בניינים היא בעלת הבית למעשה. מדובר לפיכך בענקית נדל"ן שבכוחה ליזום שיפוץ, הריסה ובנייה מחדש באלפי בניינים, גם במסלולים מהירים לתוספת זכויות בנייה במהלכי פינוי בינוי ותמ"א 38, תוך יצירה של עשרות יחידות דיור נוספות על מגרשים קיימים, בלי העלות הגבוהה של הקרקע.

אלה תנאים אידיאלים שהיו יכולים לשמש כאמצעי לשיפור מצבן של דירות בבעלות ממשלתית ולהגדלת מלאי הדיור הציבורי, שם עומדים בתור 3,000 משקי בית זכאים לדירה שתתפנה מדייר קיים. אלא שעמידר, אף שהיא הממונה מטעם המדינה על רוב המכריע של הדיור הציבורי בישראל ומנהלת בין 80% ל–90% מכל המלאי, אינה ממהרת להשתמש בנכסים שברשותה לשם תוספת דירות, למרות שמבחינת הנזקקים, אלה שהיא אחראית לרווחתם, זה הדבר שהיה רצוי שתעשה.

בינתיים האסטרטגיה של עמידר אחרת: ביד אחת היא מתכוונת לקנות כמה מאות דירות בכסף שהיא לוותה מהציבור במהלך גיוס אגרות חוב בהיקף שהתקרב למיליארד שקל, ובידה השנייה פועלת כחברה יזמית בשוק הנדל"ן באזורי הביקוש, תוך ניצול עוצמתה והכסף שיש לה ליוזמה של פרויקטים שיזרימו לה עוד כסף רב. כך למשל הכריזה עמידר לפני חצי שנה על מהלך יזמי בבית בן שלוש קומות ברחוב יהושפט ברמת גן עם 12 דירות, שרק חמש מתוכן שייכות למלאי הציבורי. הבניין משנות ה-50 הממוקם בשכונה רמת שקמה ייהרס, ועל אותו מגרש ובמקומו תיבנה עמידר בית דירות חדש של 44 דירות, שלפחות 32 מהן יימכרו בשוק החופשי. הקמת הבניין החדש ברחוב יהושפט תגזור עלויות גבוהות לעמידר שהיא היזמית והבונה, אך מכירת הדירות החדשות תכניס לה עשרות מיליוני שקלים. עסקות שדווחו למאגר הממשלתי מראות כי דירת 70 מטר ישנה נמכרה ברמת שקמה לפני חודשיים תמורת שני מיליון שקל, ודירות 120 מ"ר חדשות נמכרות ב–3.3 מיליון שקל.

מהלכים כאלה הופכים את עמידר לשחקנית מרכזית בשוק הבנייה בישראל. בזכות הפעילות היא מצליחה להוריד מחירים, דבר שיכול לסייע לקבלנים שעובדים אתה, אבל לא תמיד תורם לקופה הציבורית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker