אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

אתה יכול לכסות רשלנות תכנונית בשפה מקצועית מטושטשת וחמקמקה, אבל כשוועדות תכנון מנסות להחליק נושאים שכל אדם מכיר מחיי היום־יום שלו — כבר קשה יותר למכור לוקשים לציבור. וכשמנסים להעיף את התנגדויות הציבור מהוועדה — מקבלים אותן בבית המשפט. זה בדיוק מה שקורה בימים אלה, ולא רק בהוד השרון, אלא בכל הארץ. ומבחינה זו, פסק הדין של השופטת ורדה מרוז נותן ביטוי להליך המתמשך של כרסום האמון הציבורי במערכת התכנון בישראל.

איך ייתכן, תוהה השופטת, שוועדה מחוזית דנה בתוכנית מתאר שתשלש את מספר תושביה של עיר במרכז השרון, כשה"פתרון" התכנוני הקונקרטי היחידי שהיא מציעה הוא "רשת שבילי אופניים, התואמת למבנה העיר הקומפקטי ולטופוגרפיה העירונית" ו"התוכנית כוללת הנחיות ליצירת מרחב ציבורי איכותי תומך הליכה", ואת היתר היא מתבלת בסיפורים על תוספת מסילות ברזל ותחנות רכבת, שאיש אינו יודע אם יוקמו ומתי? ואיך גוף שאמון על תכנון משליך פתרונות תחבורה אזוריים על ועדה מקומית, במסגרת של תוכניות עירוניות קטנות, שברור שלא יוכלו לטפל בכל הצרות התחבורתיות שהתוכנית הזאת גורמת? לא צריך ללכת קדימה לימים שבהם תמומש התוכנית — כבר ב–2018 גופי התכנון בשרון, כולל הוועדה המחוזית הנכבדה, עומדים חסרי אונים לנוכח עומסי התחבורה הקיימים.

הוועדה המחוזית מרכז אינה היחידה. "הסוגיות המועלות בעתירה משקפות מצב פרדוקסלי שנוצר בתחום התכנון והבנייה, על רקע המגמה המסתמנת בשנים האחרונות להאיץ את קצב התכנון והבנייה ולהגדיל את היקפו בשיעור דרמטי, בדגש על מרכז הארץ, אל מול ההשלכות וההשפעות שיש למגמה זו על איכות חייהם של תושבי העיר, צביון המרקם העירוני ועל האזור", כותבת השופטת מרוז.

אבל מה שנראה פרדוקס לשופטת, הוא נורמה בעולם התכנון הישראלי. תוספת יחידות דיור תכנוניות נהפכה ליעד שמקדש את האמצעים, והטיפול בבעיות שנובעות מזה נהפך לתוצר לוואי של אמירות ריקות.

רחוב גולדה מאיר. דירות בקומות הגבוהות נמכרות בכ– 3 מיליון שקל
בנייה בהוד השרוןצילום: עופר וקנין

זה אינו מקרי, זה חלק מתפישה כוללת. נבנה ונראה. הרשלנות, החפיפיות, והזלזול בצורך לתת מענות תכנוניים לאתגרים שהתוכניות השונות מציבות בפני גופי התכנון, נהפכו כבר למדיניות תחת כהונתו של משה כחלון כשר הממונה. על כל אתגר, ובמיוחד בענייני תחבורה, מתקבלות תשובות כלליות, מטושטשות, בלתי־מחייבות ואף קלישאות כמענים תכנוניים. כן, שייסעו באוטובוס, שירכבו על אופניים, ואולי גם שיחליקו על סקייטבורד, רק שיפסיקו להטריד את חברי הוועדה בשאלות מעצבנות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל) היא האלופה בעניין, ואולם עם השתלטות האוצר על כל מערכות התכנון, עוברים אלה הליכי "ותמ"ליזציה" אף הם, וכמו בתוכנית המתאר של הוד השרון, אינם נותנים מענים תכנוניים לבעיות שמועלות על ידי המתנגדים.

האם טיעוני התושבים, שקיבלו תמיכה רחבה מהשופטת, יופנמו בסופו של דבר במסגרת הערר שיוגש למועצה הארצית לתכנון ולבנייה? קודם לכן, האוצר ינסה לבטל את פסק הדין הזה באמצעות ערעור לבית המשפט העליון, כי המסרים שיוצאים ממנו נחשבים בעולם התכנון הכחלוני לחתרנות של ממש — פסק דין ששומט את הקרקע מכל שיטת הזבנג וגמרנו.

לכן, סביר להניח שבמינהל התכנון, גוף האם של ועדות התכנון המחוזיות, יטענו שבית המשפט חרג מסמכותו והתערב בנושאים תכנוניים. אולי לכך כיוונה השופטת מרוז, כשאמרה שלא צריך להיות מומחה כדי להגיע למסקנה שכבר כיום תשתיות התחבורה רעועות ואינן נותנות מענה לצרכים.

וגם אם בסופו של דבר הנושא יגיע לדיון ערעור במועצה הארצית לתכנון ולבנייה, מי שידון בו יהיו אותם אנשי כחלון שהנחילו את ההתנהלות הזאת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker