אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

תושבי הוד השרון יוכלו לערער רק נגד ליקויי תחבורה בתוכנית המתאר של העיר, כך פסקה שופטת בית המשפט המחוזי מרכז, ורדה מרוז. השופטת קיבלה חלקית את העתירה שהגישו התושבים כנגד חסימת האפשרות לערער על אישור התוכנית בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מרכז.

"ראוי שרשויות התכנון המחוזיות והארציות יתנו דעתן על תוכניות כוללניות המתמרצות בנייה רבת ממדים, אגב דחיית המענה התחבורתי לשלב התכנון המפורט התושבים יוכלו לערער אך ורק על הליקויים התחבורתיים לדעתם שקיימים בתוכנית", כתבה השופטת בהחלטתה.

תוכנית המתאר, שאושרה בוועדה המחוזית ביולי 2017, כוללת הוספת 27 אלף יחידות דיור לעיר - מהלך שישלש את מספר התושבים ל-128 אלף איש ב-2030, שילוש שטחי התעסוקה והכפלת שטחי המסחר. לתוכנית הוגשו 1,830 התנגדויות, שרבות מהן עסקו בהיבטי תחבורה ונידחו על ידי הוועדה המחוזית.

בנימוקי הוועדה המחוזית נכתב כי: "הוועדה מודעת לבעיות התחבורה של העיר, וכן לבעיות התחבורתיות במרחב כולו, שהן למעשה חלק מבעיית תחבורה מערכתית ארצית. עם זאת, תוכנית המתאר הקדישה פרק מרכזי ומשמעותי לנושא. פרק זה נשען על מערך בדיקות רחבות היקף וחשיבה רבה ומעמיקה למתן פתרונות תנועה הולמים לעיר", נכתב.

אולם המתנגדים לתוכנית לא השתכנעו מדברי הוועדה, שכן חלק ניכר מפרק התחבורה שבתוכנית דחה את הטיפול בנושא לזמנים שבהם ידונו ועדות התכנון בתוכניות מפורטות. התושבים המתנגדים לתוכנית ביקשו ביקשו לערער על אישור התוכנית באמצעות עורכות הדין ענת בירן ואינה טל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"תוכניות תחבורתיות הנוגעות למחלפים הקושרים את העיר לכבישים בינעירוניים משפיעות על העיר כולה, ולכן לא ברור כיצד אמורות תוכניות נקודתיות בחלקיה השונים של העיר לגבש את עקרונות השלביות התחבורתית שנוגעות לעיר כולה", נכתב בפנייה של עורכות הדין המייצגות את המתנגדים לתוכנית.

ערעור בפני המועצה הארצית לתכנון ולבנייה על החלטה של הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה מחייב קבלת אישור מהוועדה המחוזית. אולם יו"ר הוועדה המחוזית, שירה ברנד, סירבה לאפשר לתושבים להגיש את הערר, ואלה פנו לבית המשפט המחוזי, בבקשה שיבטל את ההחלטה של ברנד ויאפשר להם להגיש את הערר.

שירה ברנדצילום: קובי קנטור

השופטת מרוז כתבה בפסק דינה: "עוד טרם יישום התוכנית המצב התחבורתי השורר בהוד השרון הוא בכי רע. התבוננות בפקקי התנועה המזדחלים מדי בוקר ביציאותיה של העיר מלמדת על תשתיות רעועות שאינן נותנות מענה לצרכנים, זאת אף מבלי להזדקק לחוות דעת מומחים התומכות בכך. לא בכדי התעוררה התנגדות רבתי בקרב התושבים נגד התוכנית, חלקן הארי בנושא התכנון התחבורתי".

עוד ציינה השופטת כי הוועדה המחוזית התעלמה גם מהערות שונות של הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה הוד השרון, שהמליצה לקבל חלק מההתנגדויות שהוגשו לתוכנית. "עינינו הרואות, הוועדה המחוזית אישרה את התוכנית הכוללנית תוך שנמנעה מלהכריע בשאלות תחבורתיות נוקבות, ואגב התעלמות מעמדותיה הברורות של הוועדה המקומית, אשר אמונה לבצע וליישם התוכנית. הרושם הוא כי הוועדה המחוזית דחקה את הקץ עת העבירה הכרעות כבדות משקל לשלב התכנון המפורט, מבלי להידרש להן ותוך השארתן בידי הוועדה המקומית, במסגרת סמכויותיה לאשר תכניות מפורטות ולתת היתרי בנייה.

"לכאורה פורטו בתוכנית הכוללנית מגוון פתרונות תחבורתיים אשר על פניהם הם שובי לב, ברם בפועל אין הם מעשיים ויישומם כרוך במכשולים רבים", כתבה השופטת בהחלטתה. כך למשל, הוועדה הציעה חזון של הסבת כלי רכב פרטיים לאופניים ולהליכה ברגל, אולם לא ענתה על השאלה, האם מדובר במתן פתרון אמיתי לצפיפות העירונית הצפויה. התוכנית נעדרת בחינה עמוקה ויסודית של הסוגיות התחבורתיות", סיכמה השופטת, "נמנעת מ'מבט על' עליהן ועל ההשלכות הנגזרות מהן על אזור השרון. בשל מורכבותן והשלכותיהן, ראויות סוגיות אלו, לרבות מבחן השלביות, לבחינה נוספת באמצעות המועצה הארצית".

לדברי השופטת, קיים חשש שהאחריות שתוכנית המתאר המקומית מטילה על הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה הוד השרון, גדולה על מידותיה. "בחינה נוספת על ידי רשות תכנונית עליונה היא המועצה הארצית – נדרשת ואף הכרחית".

השופטת דחתה את טענות העותרים גם  בעניין הצפיפות והבנייה לגובה שכלולות בתוכנית והקצאת שטחים ציבוריים ושטחים פתוחים בתוכנית. השופטת הסבירה כי כי מדובר בסוגיות תכנוניות שנענו על ידי הוועדה המחוזית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker