כוכבי תיק 3000 חולמים על מגדלים: כך בונים שכונה ברמת השרון

קנדה ישראל רכשה קרקע במתחם אלקו ב–180 מיליון שקל, במטרה לשנות את ייעודה ולהקים בה 3,000 יחידות דיור ■ לאחר שהתוכנית נתקלה בקשיים, נחשף כי בין רוכשי הזכויות במתחם שלושה יועצים פוליטיים שנחקרו בפרשת הצוללות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונת מורשה ברמת השרון, ב-2018
שכונת מורשה ברמת השרון, ב-2018צילום: עופר וקנין

הוועדה המקומית לתכנון ולבנייה רמת השרון תדון ביום ראשון בשבוע הבא בבקשה שנייה של חברת קנדה ישראל לאשר תוכנית גדולה, שבמסגרתה ישונה ייעודו של שטח מפעל אלקו הוותיק בדרום־מזרח רמת השרון — מתעשייה, למגורים, תעסוקה ומסחר בהיקף של כ–1,000 יחידות דיור ומאות אלפי מ"ר שטחי תעסוקה. זאת, לאחר שבמהלך גלגוליה השונים של התוכנית ביקשה החברה, בבעלות אסף טוכמאייר וברק רוזן, לקדם פרויקט בהיקף גדול בהרבה, של כ–3,000 יחידות דיור.

התוכנית לא זכתה עדיין לאישור מוסדות התכנון, ועל פניו זכתה להתנגדותו של ראש העירייה, אבי גרובר. ואולם לאורך התהליך המשיכה החברה במכירת הזכויות במתחם, המשתרע על כ–65 דונם, לחברי קבוצת רכישה, שעמם, כך חשף שלשום העיתון "ידיעות אחרונות", נמנים כמה בכירים שמקורבים לשר האוצר לשעבר יובל שטייניץ, וששמם הוזכר בפרשת הצוללות (תיק 3000).

ב"ידיעות אחרונות" נחשפה זהותם של חלק מחברי קבוצת הרכישה שהצטרפו לפרויקט. רשימת השמות כוללת את יועץ התקשורת צחי ליבר; דוד שרן, שכיהן כראש המטה של שטייניץ בכהונתו כשר האוצר וכן כמנהל לשכת ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ועל פי תחקיר "ידיעות אחרונות" החזיק זכויות בפרויקט עד לאחרונה; וכן את פעיל הליכוד הוותיק גרי חכים, גיסו של השר יובל שטייניץ. לפי התחקיר ב"ידיעות אחרונות", חכים אף היה מעורב בעצמו בשיווק ללקוחות פוטנציאלים. זאת, במחיר של 720 אלף שקל פלוס מע"מ ליחידת קרקע, לצד התחייבות לשינוי ייעוד הבנייה במתחם בתוך ארבע שנים. חכים מסר בתגובה לכתבה כי רכש אופציה לקניית דירה בפרויקט "וכדי שייושם במהרה עניינתי בכך כמה מכרים וחברים".

ראש עיריית רמת השרון,
אבי גרובר
ראש עיריית רמת השרון, אבי גרוברצילום: דודו בכר

דוד שרן מסר בתגובה: "אני לא בקיא בפרטים, משום שאני לא מחזיק בזכויות בפרויקט כבר יותר מחצי שנה. למעשה, לא השלמתי את הרכישה של השלב הראשון משום שלא היה לי כסף להיכנס לעסקה. בתחילת הדרך חשבתי שזו השקעה טובה אך לא הצלחתי לממשה ולמיטב ידיעתי ראש העיר מתנגד לפרויקט. משתמשים בשמי ליצירת כותרות".

צחי ליבר סירב להגיב לכתבה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

שמם של השלושה עלה לכותרות באחרונה על רקע פרשת הצוללות. חכים נחקר באזהרה בספטמבר האחרון בחשד למעורבות בפרשה, וגם ליבר ושרן נחקרו בפרשה בחודשים האחרונים. במסגרת החקירה, הקפיאה המשטרה את חשבונות הבנק של חברת הייעוץ של ליבר, לאחר שנחשד במעורבות בהעברת כספי שוחד בהיקף של עשרות אלפי שקלים ממיקי גנור, עד המדינה ונציג מספנת תיסנקרופ, לשרן. באחרונה אף שטייניץ עצמו מסר עדות בפרשה.

עם הזמן מספר הדירות השתנה באופן דרמטי

המתחם המדובר היה בבעלות חברת אלקו, אך נמכר במארס 2015 לחברת בת של קנדה ישראל ששמה הצלחת השרון ולשותפים פרטיים, תמורת סכום כולל של 181 מיליון שקל — שמהם סכום הרכישה נקבע על 135 מיליון שקל, ו–46 מיליון שקל שולמו לאלקו בעבור חובות על דמי היתר שהיו לה לרשות מקרקעי ישראל (רמ"י). כמו כן, התחייבו הרוכשים לשלם את היטל ההשבחה על הנכס, שנכון למועד ביצוע העסקה הגיע ל–22 מיליון שקל.

גלגוליה הרבים של התוכנית כללו מספרים שונים של דירות, שהשתנו באופן דרמטי ככל שהזמן חלף. למשל, לאחר העסקה ציינה החברה בדו"חותיה הכספיים כי היא פועלת לשינוי ייעוד הקרקע במקום, וכי היא מעריכה שהפוטנציאל במתחם, לאחר שינוי ייעודו, עשוי להגיע לכ–1,500 דירות.

בשנה שעברה ניסתה השותפות המחזיקה בקרקע, ששמה "שותפות לפיתוח רמת השרון הצעירה", לקדם תוכנית בניין עיר במתחם, שכללה 2,000 יחידות דיור בשטח כולל של כ–172 אלף מ"ר, כ–51 אלף מ"ר למסחר ו–258 אלף מ"ר לתעסוקה, במגדלים של 27–45 קומות. תוכנית זו נדונה בוועדה המקומית ביוני שנה שעברה ונדחתה במתכונתה זו, מסיבות שונות. בהערות מחלקת תכנון העיר של רמת השרון נכתב כי התוכנית "אינה מספקת את המענים הנדרשים בתחום התשתיות — תחבורה ושטחי ציבור".

עוד נכתב כי התוכנית אינה תואמת את תוכנית המתאר הכוללנית לרמת השרון, שהיתה אז בשלבי גיבוש והכנה, ואף לא את תוכנית המתאר המחוזית תמ"מ 5.

דוד שרן
דוד שרןצילום: אייל טואג

עם זאת, אנשי התכנון בעירייה ציינו כי התוכנית המקורית היתה להקמת 3,000 יחידות דיור, בעוד מתכנני העירייה ביקשו לצמצמה ל–1,000 יחידות דיור בלבד, שחלקן יוקצה לדיור מיוחד, כמו דיור מוגן ומעונות סטודנטים. "במסמכי התוכנית המוצעים, הערה זו, כמו גם הערות אחרות, לא הופנמו, ומספר יחידות הדיור שהוגש הוא 2,000 — וללא דיור מוגן כלל", נכתב במסמך שהגישו. עוד ציינו כי הצפיפות המוצעת לפרויקט גבוהה פי ארבעה מהמינימום הנדרש לרמת השרון, וכי גובהי הבניינים כפולים מבמתחמי הפינוי־בינוי הסמוכים.

כל אלה הביאו את הוועדה המקומית לדחות את התוכנית של קנדה ישראל, ואולם זו המשיכה כל הזמן בשיווק הקרקעות לציבור הרחב. כך למשל, בדו"חותיה הכספיים לרבעון הראשון של 2017 ציינה החברה כי כבר פעלה לשיווק הזכויות בקרקע: "נכון ליום 31 במארס 2017 שווקו 27% מסך הזכויות העתידיות ליחידות דיור שיהיו במקרקעין (ככל שיהיו) לאחר שינוי הייעוד בתמורה ל–210 מילון שקל", נכתב.

בעוד היקפה של התוכנית משתנה מעת לעת, בהנחה שייעוד הקרקע אכן ישונה, עלתה גם שאלת זיהום אפשרי במקום. בדיווח לבורסה במארס 2015, לאחר החתימה על העסקה, ציינה החברה קנדה ישראל כי "למיטב ידיעת החברה, במקרקעין מצויים חומרים מזהמים אשר נדרש לטהרם. על פי הסכם הרכישה, המקרקעין נרכשים במצבם as is, והאחריות לטיהור תחול (ככל שתחול) על השותפות המוגבלת. למיטב ידיעת החברה, השותפות המוגבלת בוחנת את עניין זיהום המקרקעין והעלויות הכרוכות בכך ואין ביכולתה להעריך, נכון למועד דו"ח מיידי זה, את העלויות, לרבות את מועד ביצוען (אם בכלל)".

בתגובה לפניית TheMarker מסרה חברת קנדה ישראל בסוף השבוע האחרון: "החברה ביצעה סקר קרקע שבו לא נמצאו ממצאים חריגים. ככל ויימצא כי קיים זיהום נקודתי חריג, כפי שקורה לעתים בקרקעות הממוקמות באזורי תעשייה, יטופל הדבר במסגרת הבנייה כמקובל".

גרי חכים
גרי חכיםצילום: עופר וקנין

בינתיים, חל שינוי שעשוי להקל על קידום התוכנית: היזמים הפחיתו את מספר הדירות בתוכנית שהם מקדמים ל–1,100, ותוכנית המתאר הכוללנית לרמת השרון הוקפאה בשנה שעברה, לאחר מחאה ציבורית והצבעה במועצת העיר, שבה גברו קולות המתנגדים. תוכנית המתאר שמה את עיקר הדגש התכנוני של העיר בפיתוח מערב רמת השרון (אזור סינמה סיטי ומחלף גלילות), ועם הקפאתה נפתח נושא זה מחדש.

ב"ידיעות אחרונות" נרמז כי ראש העירייה גרובר מסייע לקידום התוכנית באמצעות קידום פיתוח תשתיות באזור, ואולם גרובר אמר בהקשר זה: "רבים מדברים בשמי מתוך אינטרסים שלהם, ויש גם את עמדת מחלקת ההנדסה, שהיא מקצועית ולגיטימית, אך לא תמיד עולה בקנה אחד עם עמדותי. כל עוד אני ראש העיר, לא אתן יד לקידום ולו של יחידת דיור אחת במגרש אלקו. מרגע שנבחרתי פעלתי בעקביות במסגרת תוכנית המתאר לשלילת ייעוד המגורים באלקו, אך תוכנית המתאר נדחתה על ידי רוב חברי הוועדה המקומית. בכוונתי להביא את הבקשה המעודכנת לדיון נוסף בוועדה המקומית בהמשך החודש, ושם אפעל לגיבוש התנגדות גם למתווה של 1,000 יחידות דיור".

באשר לטענה שהתשתיות המתוכננות במזרח העיר נועדו בין היתר לקידום התוכנית במתחם אלקו, הגיב גרובר: "בימים אלה, על בסיס החלטות עבר, מקודמת בנייה של מאות דירות בשכונת מורשה, דבר המצריך אותנו לפיתוח התשתיות לטובת איכות חיי התושבים. מגוחך לטעון שאני עושה זאת למען פרויקט שאליו אני מתנגד. הניסיון להטעות את הציבור בטענה שקרית וחסרת בסיס הוא לשון הרע".

קנדה ישראל: "נמשיך לקדם את הפרויקט"

מקנדה ישראל נמסר בתגובה: "תוכנית רמת השרון החדשה מצויה בשלבי תכנון מתקדמים מול הוועדה המחוזית ובשיתוף הצוותים המקצועיים של הוועדה המקומית רמת השרון. החברה אינה מפרסמת את זהות הרוכשים בכלל הפרויקטים שלה. החברה ממשיכה לקדם את הפרויקט ובטוחה כי הוא יהיה מהיפים והמוצלחים שידעה העיר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker