לראשונה: חברת בנייה מסרבת לבנות דירות מחיר למשתכן - שכבר הוגרלו

חברת בוני התיכון זכתה במכרז לבניית דירות מחיר למשתכן בכרמי גת, אך כעת מבקשת לבטל את זכייתה ■ החברה: 20 חודשים מאז הזכייה אין אופק לבניית הדירות. הפכנו לבני ערובה במחלוקת בין רמ"י לעיריית קרית גת ■ רמ"י: "טענות לא מבוססות"

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונת כרמי גת בקרית גת
שכונת כרמי גת בקרית גתצילום: אליהו הרשקוביץ

בשורות רעות למאות זוכי מחיר למשתכן בעיר קרית גת, וגם לשר האוצר, משה כחלון: כמעט שנתיים לאחר שחברת בוני התיכון זכתה במכרז של רשות מקרקעי ישראל (רמ"י) לבנייתן של כ-264 יחידות דיור בתוכנית מחיר למשתכן בקריית גת - עותרת כעת החברה נגד רמ"י והעירייה בבקשה לבטל את ההסכמים שנחתמו עמה במסגרת המכרז.

זוהי הפעם הראשונה שחברת נדל"ן שזכתה במכרז של מחיר למשתכן מבקשת בדיעבד לבטל את זכייתה, והתביעה מגיעה כחודש בלבד לאחר שרובן המכריע של הדירות כבר הוגרלו לזכאים. מנתוני משרד השיכון עולה כי במארס האחרון, הוגרלו 229 מתוך 264 הדירות בפרויקט בהגרלה מספר 578 - ולזוכים בהגרלה זו כבר נמסרו הודעות.

אלא שלטענת החברה, למרות שחלפו כ-20 חודשים מאז זכייתה ועל אף ההגרלה שקיימה המדינה עבור הדירות העתידיות, הרי שאין אופק ממשי לבנייתן בפועל. עיון באתר משרד השיכון בהקשר זה מעלה כי בחלוף כמעט שנתיים מזכיית החברה, אין עדיין תאריך יעד למסירת המגרש.  

התביעה של חברת בוני התיכון הוגשה באמצעות עורכי הדין שמואל שוב, הילה לביא יתים וטל גליקסמן ממשרד עורכי הדין שוב ושות' לבית המשפט המחוזי בבאר שבע. בתביעה טוענת החברה כי למעשה, מאז זכייתה, הפכה לבת ערובה במחלוקת שהתגלעה בין רמ"י ומשרדי הממשלה לבין העירייה, בנוגע ליישומו של הסכם הגג בעיר וכי כל ניסיונותיה לקדם את הליכי התכנון במקום הגיעו למבוי סתום.

תביעה זו נחשבת כאמור לחריגה מאוד, אך היא מהווה חלק נוסף בשרשרת הכשלים שהתגלעו בהסכם הגג שעליו חתמה המדינה עם עיריית קריית גת, שאמור היה להביא להקמתן המהירה של אלפי יחידות דיור בכרמי גת, ואף היה הסכם הגג הראשון. אלא שלמרות ההבטחות, שורה של מחלוקות מנעו עד היום את יישומו כמובטח והנושא הגיע לפתחו של בית המשפט העליון, שפסק בנובמבר האחרון כי על הצדדים לפעול להסרת החסמים לאלתר - לטובת קידום הבנייה במקום.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בהחלטה זו קבעו שופטי בג"צ כי על עיריית קרית גת לחתום על הסכמי התשתית עם היזמים, לקדם הליכי תכנון במתחם ולהנפיק היתרי בנייה. אלא שמהתביעה עולה כי העירייה מפרה לכאורה את החלטת בית המשפט. לטענת חברת בוני התיכון, ביולי 2016 פירסמה רמ"י מכרז לבנייתן של כ-1,142 יחידות דיור ובבסיסו חוזה תשתיות - אך עד היום העירייה לא חתמה על החוזה המדובר.

סירוב החתימה על חוזה התשתית מגיע על אף העובדה כי החברה שילמה עד היום סכום של כ-37 מיליון שקל – לטובת הוצאות הפיתוח במקום והערבויות שדרשה המדינה. "התוצאה של ההשתלשלות העובדתית היא כי לאחר שחלפו כ-20 חודשים מאז הזכייה במכרז וכ-15 חודשים מאז חתימת חוזה החכירה וחוזי התשתית על ידי התובעת - נגרמים עיכובים משמעותיים ביותר ביכולת תכנון הפרויקט והוצאתו לפועל. כך שלמעשה למרות שפורסם מכרז לבניית יחידות דיור - בנייתן כלל אינה נראית באופק", לשון התביעה. 

מרשות מקרקעי ישראל נמסר: "מאחר והתביעה טרם הגיעה למשרדי רמ"י, נמנע מאיתנו להתייחס בצורה פרטנית לטענות החברה. יחד עם זאת, ניתן לומר כי התביעה מצביעה על נסיון החברה להיתלות על טענות לא מבוססות הנוגעות לפיתוח תשתיות במטרה לבטל את העסקה. מבדיקתנו מול העירייה התברר כי העירייה חתמה על הסכמי תשתיות עם החברה עוד בינואר, אך החברה מסרבת לקחת את ההסכמים החתומים. היחסים בין רמ"י לעירייה חזרו לתיקונם ושני הצדדים פועלים לקידום הפרוייקט במלוא המרץ. הופעל קבלן לביצוע התשתיות בשטח שעובד בפרויקט על פי הלו"ז שנקבע במכרז ובמטרה למסור את המגרשים לבניית היזמים במהירות האפשרית".

עיריית קרית גת סירבה להגיב לידיעה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker