אוצר הנדל"ן של המדינה

משרד השיכון ועמידר מנהלים באופן רשלני את בנק הדיור הציבורי ופוגעים בחלשים ביותר ■ ניהול מקצועי, נכון והוגן של מלאי הדיור הקיים, יכול לייצר במהירות תוספת של יחידות דיור רבות, שתיתן מענה למאות נזקקים המחכים בתור

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פעילים למען דיור ציבורי מחוץ למשרדי עמידר, תל אביב
פעילים למען דיור ציבורי מחוץ למשרדי עמידר, תל אביבצילום: תומר אפלבאום

כשמשרד השיכון כותב כי הוא "אינו מפנה ולא יפנה דיירי דיור ציבורי מדירותיהם, גם לא מנימוק שערכו של הנכס שבו הם מתגוררים הוא גבוה", זה נשמע טוב — אבל האמת שזה רע מאוד. האוזן שומעת צדק — המשרד לא יפנה נזקקים מביתם בגלל בצע כסף — אך זו הטעיה. משרד השיכון מתעתע בנו: משחרר סיסמאות יפות עם ניחוח חברתי באצטלת צדק, ומסתיר מאחוריהן אפליה וקיפוח, מציאות הפוכה בדיוק.

המשמעות האמיתית של הכרזת משרד השיכון היא שיש נזקקים סוג א', ויש נזקקים סוג ב'. המשרד מודה שהוא מפלה לטובה זכאים שקיבלו ממנו בעבר דיור והסתדרו במגורים בתנאים טובים ובסביבה מבוקשת ויקרה, על פני זכאים לדיור ציבורי שהמדינה אינה מספקת להם דירות והם ממתינים כבר שנים לפתרון למצוקתם, מחכים בתור, ולא מקבלים מענה לצורכיהם.

בישראל יש כיום לפחות 3,000 נזקקים לדיור ציבורי, אנשים שלפי הקריטריונים הרשמיים מגיע להם לקבל דיור על חשבון המדינה. אף שהוכרו כראויים לסיוע בהשגת קורת גג קבועה לעצמם, המוסדות אינם מצליחים לספק להם כבר שנים מה שמגיע להם כחוק. בכל פעם שנדרשים הגורמים הרלוונטיים להסביר את התור המתארך, התשובה היא שיש מחסור במלאי - אין די יחידות דיור ציבורי כדי לענות לביקוש העולה מהשטח.

והנה מסתבר שבאמצעות ניהול מקצועי, נכון והוגן של מלאי הדיור הקיים, אפשר לייצר במהירות תוספת של יחידות דיור רבות, שתיתן מענה למאות נזקקים, אך הגורמים הממונים על התחום במשרד השיכון ושלוחיו בשטח אינם מנצלים את ההזדמנות. במקרה הטוב זו רשלנות, ובמקרה הרע זו מדיניות המיושמת במכוון וביודעין.

על כל דייר שגר בצמוד קרקע בערים מבוקשות כמו רמת השרון והרצליה- יש ארבע משפחות שמחכות בתור. כל צמוד קרקע במלאי הדיור ציבורי באזורי הביקוש שכיום גר בו רק זכאי אחד, מייצג לפחות שתיים, ולפעמים שלוש, ארבע או חמש יחידות דיור בבנייני דירות רגילים באותה עיר, או בעיר שכנה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לפי מצבת הנכסים הנוכחית של עמידר, המנהלת בעבור משרד השיכון את המלאי הציבורי, יש לה 640 צמודי קרקע באזורי הביקוש, ועוד קרוב ל–2,000 בתים ביישובים מבוקשים פחות. כדי לייצר את היחידות הנוספות, דייר הדיור הציבורי שגר כיום בצמוד קרקע מוקף חצר, יצטרך לעבור לדירה רגילה בבית דירות בקומות, באותה עיר או בעיר סמוכה. את הדירה הזאת תקנה בעבורו המדינה בכסף שתקבל ממכירת הקרקע של צמוד הקרקע שהוא גר בו כיום. התמורה בעסקת הקרקע תכניס כסף, שבאמצעותו יקנו לפחות דירה אחת בעבור זכאי לדיור אחר שמחכה בתור, ולפעמים עוד שתיים או שלוש דירות לזכאים נוספים, בנוסף לדירה בעבור הדייר בצמוד קרקע.

משרד השיכון אומר שלא יפנה דיירים מביתם כי הוא "מתייחס לדיירי הדיור הציבורי באופן שוויוני ומכבד ואינו מתייחס אליהם לפי ערך הנכס שבו הם מתגוררים". זו מכבסת מלים המציגה אפליה בכסות הומניסטית. החיים אינם נהרסים במעבר דירה. דייר הזכאי לדיור ציבורי שגר בצמוד קרקע יכול לעבור לדירה רגילה, בדיוק כפי שעושות זאת עשרות משפחות ממעמד הביניים כשהן עוברות דירה על חשבונן.

הדיור הציבורי הוא אוצר הנדל"ן הלאומי: יותר מ–40 אלף דירות ובתים בבעלות ממשלתית הפזורים ברחבי הארץ, ובהם אלפי צמודי קרקע. זה בנק יקר שנוסד ונועד למטרה אחת ויחידה: להבטיח קורת גג לנזקקים ולחלשים ביותר בחברה, במקרים שבהם אין בידם להשיג את המקורות הכספיים למימוש הצורך הבסיסי במגורים.

אוצר הנדל"ן הזה ניתן בידיהם של משרד השיכון וחברת עמידר כשליחתו הנאמנה בשטח והמוציאה לפועל של מדיניותו, כדי שתטפל בו טיפול מקצועי ומסור. טיפול מקצועי ומסור באוצר נדל"ן ציבורי שנועד לנזקקים הוא הקצאה שלו באופן רגיש, זהיר ומחושב, בלי אפליה וקיפוח, כך שהוא יגיע לכל מי שזקוקים לו ככל שהדבר ניתן במשאבים הקיימים. כשעמידר ומשרד השיכון אינם מממשים את ערך הנכסים שבידיהם כדי להשיג עוד דיור בעבור עוד נזקקים — הם פוגעים בחלשים ביותר.

כיום מחכות בתור לדיור ציבורי 3,000 משפחות, לכאורה בגלל מחסור בדיור, אך למעשה בגלל רשלנות בניהול המלאי. התוצאה המטרידה היא קיפוח, אפליה, איפה ואיפה, והעדפת ותיקים על חלשים ומי שכבר יש להם, על פני מי שאין להם ומחכים שנים בלי מענה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker