"הטעמים של הציבור השתנו": הנתון המפתיע על דירות בנות 5 חדרים

מספר הדירות בנות 4-3 חדרים יורד בהתמדה בשלוש השנים האחרונות ■ בענף מאשימים בין היתר את מחיר למשתכן, שבה המחיר מחושב לפי מ"ר וכך מתמרץ את הקבלנים לבנות דירות גדולות יותר ■ ואולי זה פשוט עניין של ביקוש?

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מחיר למשתכן במגדל העמקצילום: קרן בנימיני

נתונים מפתיעים על בניית דירות חדשות בישראל: לפי ניתוח של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), 51% מהדירות שבנייתן התחילה ב-2017 הן בנות 5 חדרים ומעלה; זאת לעומת 48% מהדירות שהתחילו להיבנות ב-2016 ו-47% מהדירות ב-2015.

הנתונים הללו מפתיעים לנוכח העובדה שהממשלה שואפת להגדיל את מספר הדירות הקטנות. התהיה מתגברת לאור טענות של קבלנים שדווקא תוכנית הדגל של משרד האוצר, מחיר למשתכן, מעודדת בנייה של דירות גדולות.

יותר דירות גדולות

מנכ"ל קרדן מיקי זיסמן, טוען כי "בפרויקטים אלה (של מחיר למשתכן), הקבלן מרוויח יותר כשהדירה גדולה, כי המחיר הוא למ"ר ולכן רוצים למקסם שטחים. כיום נמכרות בעיקר דירות במחיר למשתכן, וזה כמובן משפיע". לדברי יזם אחר, במכרזים הראשונים של מחיר למשתכן היו קבלנים שהציעו דירות 3 חדרים בגודל של 110 מ"ר.

אבישי בן חיים, מנכ"ל חברת רוטשטיין, אומר כי הרוכשים רוצים דירות מרווחות יותר. "אין ספק שהדירות גדלו, כי הטעמים של הציבור השתנו והיום יש עניין במעטפת שלמה מעבר לדירה עצמה. כך השטחים הציבוריים בבניינים גדלו - בבניינים חדשים יש כיום מועדון דיירים מרווח, חדר כושר, ג'ימבורי ומחסנים. כמו כן, המרפסות כיום גדולות יותר, וכל אלה גורמים בהחלט לגידול בשטחי הדירות ברוטו". 

הסבר נוסף תולה את הגדלת שטח הדירות בטענה: "אם לגור בפריפריה - אז רק בדירה גדולה". זאת, לאור העובדה שבשנים האחרונות חלק ניכר מהבנייה הוא בערים בפריפריה, שבהן ערכי הקרקע הנמוכים והרצון של היזמים לפתות רוכשי דירות ממרכז הארץ מובילים לבניית דירות גדולות במיוחד. 

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

רוני כהן, מנכ"ל אלדר שיווק, אמר בעקבות הפרסום: "ניתן לומר שניסיונות הממשלה ליצור מצב שבו יבנו בישראל דירות קטנות יותר לא תואמים את המציאות בשטח. אנחנו רואים כי בשלוש השנים האחרונות חל גידול במספר הדירות הגדולות שנבנות, ומניתוח שביצענו להתחלות הבנייה ב-2017 ניתן לראות שיש ירידה בבניית דירות 3-4 חדרים ועלייה בבניית דירות של 5-6 חדרים. ב-2017 נבנו 11 אלף דירות של 5 חדרים ו-12.3 אלף דירות של 6 חדרים ויותר. יחד הן היוו 51% מהתחלות הבנייה. במקביל, מספר הדירות של 4 חדרים שהחלה בנייתן ירד מ-22 אלף ב-2016 ל-18 אלף ב-2017, ומספר התחלות הבנייה של דירות 3 חדרים ירד מ-4,100 ב-2016 ל-3,300 בלבד ב-2017". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker