הצרות של מחיר למשתכן

הקבלנים נתקעו עם 2,000 דירות – האם המדינה תיתן להם למכור בזול למשקיעים?

התכנון הלקוי והמיקום הפריפריאלי עשו את שלהם - והקבלנים מתקשים למכור את הדירות המוזלות במחיר למשתכן ■ אחרי משפרי הדיור, כעת דורשים הקבלנים לאפשר להם למכור גם למשקיעים ■ המדינה בודקת אם תהיה חשופה בעתיד לתביעות בגין ליקויי בנייה

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט מחיר למשתכן בירוחם
פרויקט מחיר למשתכן בירוחם. רבע מהדירות לא נמכרוצילום: אליהו רשקוביץ

מחיר למשתכן, תוכנית הדגל של שר האוצר משה כחלון, מתקשה לעמוד ביעדים המקוריים של מכירת הדירות. לאחר שההגרלות נפתחו גם למשפרי דיור כדי לתמרץ את הקבלנים, נודע ל-TheMarker כי מקורות בענף הנדל"ן מפעילים לחץ בדרישה לפתוח את מכירת הדירות המוזלות גם לציבור רוכשי הדירות להשקעה.

על פי ההערכות, כיום יש כ-2,000 יחידות דיור בפרויקטים של מחיר למשתכן ברחבי הארץ שאותן לא הצליחו הקבלנים למכור. חלק מהפרויקטים מתקשים להתרומם בשל מיקומם ביישובי הפריפריה שבהם קצב המכירות נמוך במיוחד — וחלקם בשל התכנון הלקוי של הדירות המוזלות.

בין הפרויקטים שמכירת הדירות בהם לא ממריאה נמצא פרויקט של חברת גיא ודורון לוי בקרית ביאליק. על פי הערכות, בפרויקט, שבו 457 דירות, יש כ-135 דירות שאותן לא הצליחו הקבלנים למכור (30%). בתקופה האחרונה ביצעה החברה כמה שינויים כדי לשדרג את מפרט הדירות בפרויקט, אך קצב המכירות רחוק מלעמוד ביעדים. כ–30% מהדירות בפרויקט של חברת אסיה סיירוס בדימונה לא נמכרו, ובפרויקט של חברת שתית בירוחם — שבו התקין הקבלן מעליות בבניינים בשל תלונות על איכות הבנייה — 25% מהדירות לא נמכרו.

שלום שטרית, מנכ"ל ובעלי שתית, שבונה בירוחם 157 דירות בפרויקט של מחיר למשתכן, אומר כי בשנה וחצי האחרונות התקשתה החברה במכירתן של כ-40 דירות בפרויקט, ומותח ביקורת על התנהלות המדינה בנושא. "אנחנו לא אמורים להוציא כסף על שיווק, וכיום אנחנו מוצאים את עצמנו במסע שיווק כדי לנסות למכור את כל הדירות שנותרו. לצערי המדינה נכשלה בעניין הזה והגיע הזמן לאפשר לנו לפתוח את המכירה גם למשקיעים, בלי להגביל אותנו". לדבריו, "הדירה הזולה ביותר בפרויקט עולה כ-900 אלף שקל ונותרו גם פנטהאוזים ודירות גדולות נוספות. קשה מאוד למכור אותן לאוכלוסייה שאליה מיועדת התוכנית כיום. אנחנו כבר קרובים לאיכלוס ולצערי המדינה מחזיקה בידה את כל הקלפים ולא מאפשרת לנו להביא לקוחות".

על רקע קשיים אלה מופעל באחרונה לחץ מצד הקבלנים לשינוי הקריטריונים באופן שיאפשר גם לציבור המשקיעים להשתתף ברכישה של הדירות בפרויקט הממשלתי.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

כיום יכולים הקבלנים למכור דירות מחיר למשתכן לציבור הזכאים שעומדים בקריטריונים שנקבעו בתוכנית (שמעולם לא היתה להם דירה בבעלותם), ובשלב השני גם למשפרי הדיור, שהם לפי הגדרת משרד השיכון מי שיש או היתה בבעלותם דירה בשש השנים האחרונות, ומתחייבים למכור את דירתם הראשונה בתוך 12 חודשים מרגע האכלוס של הדירה החדשה.

שכונת אחיסמך בלוד
שכונת אחיסמך בלוד. תלונות על תכנון לקוי ואיכות נמוכהצילום: עופר וקנין

יזם ותיק בענף הבנייה מתח ביקורת על התנהלות הממשלה במכרזי מחיר למשתכן בהקשר זה, ואמר כי "מדינת ישראל לא הצליחה עד היום למצוא פתרונות שיביאו אנשים ליישובי הקצה, כלומר ליישובים מרוחקים כמו קרית שמונה, ירוחם ודימונה, שהם מנותקים לא רק גיאוגרפית אלא גם בכל הנוגע לשירותים, תשתיות, תעסוקה ופנאי. במקומות הללו הקבלנים לוקחים על עצמם סיכון גדול והמדינה נדרשת לא רק לסבסד דיור אלא הרבה מעבר לכך, כדי לתמרץ את השוק". לדברי היזם, "היצע הדיור במקומות הללו טוב לסטטיסטיקה — אבל לא יפתור את בעיית הדיור משום שקשה למכור שם דירות". היזם סבור כי יש לפתוח את המכרזים הבאים של מחיר למשתכן גם לציבור המשקיעים. "המשקיעים ישכירו את הדירות הללו או ימכרו אותן בהמשך, ולכן הם מסייעים לשוק הדיור".

ואולם במשרדי האוצר והשיכון נמצאים כעת במלכוד: מצד אחד, מאז כניסתו לתפקיד הקפיד השר כחלון להיאבק בציבור המשקיעים באמצעות שורת גזירות שביקשו — והצליחו במידה רבה — לצמצם את משקלם של המשקיעים בשוק, ובמשרד האוצר אין תמיכה בצעד שיאפשר להם להיכנס לפרויקטים ממשלתיים שיועדו לזוגות הצעירים. זאת עוד, נוכח ויתור המדינה על ההכנסות מהקרקע במכרזי מחיר למשתכן — ויתור הנאמד ב–7 מיליארד שקל, יתקשה האוצר להצדיק צעד של פתיחת המכרזים למשקיעים.

מצד שני, המצב שבו שיעור גבוה מהדירות בפריפריה לא נמכר פוגע אנושות במוניטין של התוכנית ובדימוי של הפרויקטים המוזלים, באופן שגם חותר תחת מטרות המדינה.

על רקע הדילמה הזאת, מתקיימים בימים אלה דיונים בשאלת הקריטריונים השונים שהוצבו לזכאים בתוכנית. כך למשל, קריטריון הגיל לרוכשים יחידים, שכיום הוא 35 ומעלה, עשוי כעת להשתנות כדי להגדיל את פלח הזכאים.

אלא שסוגיית התכנון הלקוי של חלק מהדירות בפרויקטים המוזלים כבר אינה נחלתם של הקבלנים והרוכשים בלבד. בימים אלה עוסקות בנושא המחלקה המשפטית במשרד השיכון ופרקליטות המדינה, לאור החשש מפני תביעות עתידיות של רוכשים בגין ליקויי בנייה שעלולים להתגלות בחלק מהפרויקטים. עדיין לא ידוע אם המדינה צפויה להיות צד בתביעות עתידיות כאלה, והנושא נמצא בבדיקה.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי "מדיניות שר האוצר הייתה ועודנה לאפשר עדיפות מלאה לצעירים חסרי דירה במסגרת תוכנית מחיר למשתכן. בשנה האחרונה אנו מאפשרים למשפרי הדיור להשתלב ביותר ויותר פרויקטים במסגרת התוכנית. מיותר לציין שאין למשרד האוצר כל כוונה למכור דירות למשקיעים במסגרת התוכנית".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker