מרוקנים מתוכן את הפיקוח על הנדל"ן

מה יקרה כששר הפנים יצטרך לאשר תוכנית למגזר המקורב?

רועי מימרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

>> בפרופיל תקשורתי נמוך מגבשת הוועדה המשותפת לוועדות הפנים והכלכלה בכנסת את חוק התכנון והבנייה החדש של מדינת ישראל. זאת, בהמשך להצעת החוק הממשלתית שקודמה על ידי ראש הממשלה בנימין נתניהו וש"ס שעברה בקריאה ראשונה ושכונתה בפי ארגוני הסביבה והחברה "רפורמת הולילנד".

באחרונה היה על שולחן הוועדה הפרק העוסק בוועדות המחוזיות. חשיבותו של הפרק הוא דווקא במה שאין בו: כיום הוועדה המחוזית משמשת גוף פיקוח על הוועדות המקומיות, המנוהלות על ידי הרשויות המקומיות. בקרה זו מאפשרת בחינה של תוכניות מתוך ראייה מחוזית-אזורית, מעל רמת הרשות המקומית, והיא מקצועית וסביבתית הן ציבורית והן חברתית.

במצב המוצע, תוכניות שיעברו את אישור נבחרי הציבור מהרשות המקומית, אשר רובם מתנדבים ללא רקע מקצועי בתחום התכנון, לא יידרשו לאישור נוסף. כדי לפצות על כך הבטיח ראש הממשלה "לחזק את מנגנוני הבקרה", זאת בשעה שאת מנגנון הבקרה המרכזי, הלא הוא הוועדות המחוזיות, הוא מרוקן מתוכן.

הוועדות המקומיות שיקבלו סמכויות לאשר תוכניות לבד תלויות ב"הסמכה" של משרד הפנים; אין ספק כי דרישות כאלה ייצרו הבחנה בין ועדות מקומיות חזקות יותר או חזקות פחות, בעוד כיום כולם שווים בפני הוועדה המחוזית. כמו כן, הדבר עלול ליצור מצב שבו שר הפנים, שהוא פוליטיקאי, יתנה הסמכה כזו לרשות מקומית, שגם בראשה עומד פוליטיקאי, באישור תוכניות לטובת המגזר שאותו הוא מייצג, או בהעברת כספים מהרשות למוסדות המקורבים למגזר שהוא מייצג.

כדי להחמיר את המצב, נקבע שחלק מפעילות הוועדות המחוזיות יהיה באמצעות ועדות משנה, אשר מרגע שנושא מסוים יועבר לאחריותן, הוא ייצא למעשה מפיקוח מליאת הוועדה המחוזית. עוד נקבע כי כל תחום התשתיות ברמה המחוזית ינוהל בוועדה נפרדת עם יועצים נפרדים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אין ספק שנוצרת כאן סכנה לתוכניות סותרות ולא תואמות לאורך ולרוחב. כמו כן, עלול להיגרם אובדן ידע מקצועי במערכת כתוצאה מהוצאת הפיקוח המקצועי של מומחי תכנון וסביבה, שהם עובדי מדינה, ליועצים חיצוניים, שכיום עובדים עבור מוסד תכנוני ומחר עבור יזם.

חזקה על חברי הכנסת שיפעילו שיקול דעת ענייני בבחינת הצעות אלה והשלכותיהן על דמותה של מדינת ישראל.

הכותב הוא חבר הוועד המנהל של מגמה ירוקה וחבר המטה לתכנון אחראי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker