מהו היטל השבחה וכיצד נקבע שיעורו?

"השבחה" של נכס יכולה להיגרם גם כתוצאה מתוכניות הנוגעות לנכסים סמוכים - למשל, בעת ביטול אזור תעשייה שהיה כלול בתוכנית ישנה והשפיע לרעה על שווי הדירות שבסביבתו

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כאשר קרקע חקלאית מופשרת לבנייה — שווייה עולה
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

היטל השבחה הוא תשלום המוטל מכוח חוק התכנון והבנייה, התשכ"ה–1965, ונובע מעליית שוויים של המקרקעין כתוצאה מאישור תוכנית, מתן הקלה או התרת שימוש חורג. דוגמה לכך היא אישור זכויות בנייה נוספות על בניין המגורים, או הפשרת קרקע מייעוד של קרקע חקלאית לייעוד של בנייה למגורים.

עליית השווי, המכונה בעגה המקצועית "השבחה", יכולה להיגרם גם כשהתוכנית המאושרת אינה כוללת את הנכס עצמו, אלא נכסים סמוכים — למשל, בעת ביטול אזור תעשייה, שהיה כלול בתוכנית ישנה והשפיע לרעה על שווי הדירות שבסביבתו, לטובת פארק, שיבטיח לבתים הסמוכים אור, אוויר נקי ונוף.

עו"ד נורית קריחלי ממשרד עורכי הדין גינדי־כספי מסבירה כי ההיטל משולם לוועדה המקומית לתכנון ובנייה וחל על המקרקעין שהושבחו בעקבות הפעולה התכנונית המשביחה. החייב בתשלום ההיטל הוא הבעלים או החוכר לדורות של המקרקעין. החבות בהיטל מתגבשת אמנם עם התרחשות האירוע המשביח (למשל אישור התוכנית), אך מועד התשלום נדחה למה שמכונה בחוק "מועד המימוש" — כלומר היום שבו בעל הנכס מוכר אותו, או מקבל היתר בנייה עליו. שיעור ההיטל הוא מחצית משיעור עליית שווי המקרקעין נוכח הפעולה התכנונית.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker