שאלה בשבוע |

מה זה תב"ע?

הכוונה למסמך בעל תוקף חוקי, שמטרתו להגדיר ולהסדיר ייעודים, שימושים וזכויות בנייה בקרקע מסוימת

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

תב"ע אילו ראשי תיבות של תוכנית בניין עיר. אף שזה מושג שגור, הוא אינו מופיע בחוק התכנון והבנייה בשם זה. בחוק מופיעות תוכנית מפורטת ("נקודתית") ותוכנית מתאר. המונח תב"ע יכול להתאים לשתיהן, תלוי בהקשר שבו הוא מוזכר. באופן כללי, הכוונה למסמך בעל תוקף חוקי, שמטרתו להגדיר ולהסדיר ייעודים, שימושים וזכויות בנייה בקרקע מסוימת.

התב"ע מורכבת מתשריט ותקנון, שמציינים את ייעודי הקרקע (דוגמת מגורים, פארק, מבני ציבור וכדומה), אחוזי הבנייה ואופי המבנים ואחידות אדריכלית במידת הצורך. התשריט הוא החלק הגרפי, והוא כולל מפה של התוכנית בחלוקה למגרשים, ייעודי הקרקע בכל מגרש, כבישים ותשתיות אחרות, קביעת קווי בניין וכדומה. הסימונים על המפה מפורטים ומובהרים בתקנון התוכנית. התב"ע נערכת בתבנית קבועה, לפי נוהל מבא"ת (מבנה אחיד לתוכניות) כדי ליצור אחידות.

יגאל צ'ודנר, מנכ"ל ומייסד חברת נתיבי הקמה, מעיר כי "לכאורה הכל פשוט וברגע שיש תב"ע מאושרת, אפשר לבנות לפי התוכנית. בפועל, כשמגיעים לבנייה, עולים לא מעט נושאים החורגים מהתוכנית או מקבלים פרשנות רחבה מדי, שלעתים שונה מכוונת התוכנית. נוצר מצב שבו חלק ניכר מעיסוק הוועדות המקומיות הוא בקשות להיתרים עם שימושים חורגים או הקלות, שמגיעות בסופו של דבר לדיון במליאת הוועדה המקומית — ובכך דורשים משאבים אדירים של הרשות המקומית. הדבר גורם לכך שנוצרים עיכובים בפרויקטים".

בת ים ותל אביב. תב"ע מגדירה ייעודים ושימושים של שטחים בעירצילום: ניר כפרי
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker