כחלון סידר לאמריקאים פטור מהיתר בנייה לשגרירות בירושלים

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה את בקשתו של שר האוצר, משה כחלון, לתת פטור מהיתר בנייה לעבודות הסבת הקונסוליה האמריקנית בירושלים לטובת פעילות השגרירות ■ בשבוע שעבר מתחו משפטנים ביקורת על המהלך, וציינו כי הוא אינו עומד בהוראות החוק

יעל דראל
יעל דראל
הקונסוליה האמריקאית בירושלים המערבית
הקונסוליה האמריקאית בירושלים המערביתצילום: גוגל סטריט ויו
יעל דראל
יעל דראל

המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בראשותו של ראש מטה הדיור במשרד האוצר, אביגדור יצחקי, אישרה את בקשתו של שר האוצר, משה כחלון, לתת פטור מהיתר בנייה לעבודות הסבת הקונסוליה האמריקאית בירושלים, לקראת מעבר השגרירות לעיר. את הישיבה ניהלה דלית זילבר, מנהלת מינהל התכנון.

החלטה זו מגיעה כשבוע לאחר ששר האוצר הודיע כי בכוונתו להפעיל את סמכותו לפי סעיף 266 ה' בחוק התכנון והבנייה, במטרה להעניק פטור מהיתר בנייה לעבודות התשתית שהממשל האמריקאי דורש לצורך הסבת מבנה הקונסוליה האמריקאית בשכונת ארנונה בירושלים לשגרירות. עבודות אלה כוללות, בין היתר, הקמת חומה אטומה בגובה 3.2 מטר וסלילתו של כביש מילוט — כחלק מדרישות האבטחה המחמירות של הממשל.

שר האוצר משה כחלון
שר האוצר משה כחלוןצילום: אלכס קולמויסקי

עם זאת, בשבוע שעבר מתחו משפטנים ביקורת על המהלך, וציינו כי הוא אינו עומד בהוראות החוק, הקובעות כי הפעלת הסעיף תתבצע רק במקרים שבהם מדובר בפרויקט בעל חשיבות לאומית, וכי השימושים שיותרו במסגרת הפטור מהיתר – יהיו זמניים בלבד.

לפי נתוני מינהל התכנון, עד היום נעשה שימוש בסעיף זה 12 פעמים — לא מעט, בהתחשב בכך שמדובר בסעיף חדש יחסית, שנוסף לחוק התכנון והבנייה רק ב–2013. עם זאת, עד כה הסעיף יושם במיזמי תשתית לאומיים מסוגים שונים, שהמדינה ביקשה להקים במהירות — כמו מערכת התרעה מפני רעידות אדמה, מתקני חשמל זמניים שחברת חשמל נדרשה להקים במהירות, פרויקט להנחת צינור דלק וסכר שנדרש לכנרת.

במהלך הדיון הציגו נציגי משרד האוצר את פרטי התוכנית, וציינו כי מדובר במעבר זמני בלבד של הקונסוליה, וכי כביש המילוט ישתלב עם כביש של שכונת מורדות ארנונה, כך שלטענתם אין מניעה להפעיל את הסעיף המיוחד.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

המהלך מגיע בהמשך לפנייתו של שר החוץ בנושא, ומטרתו פשוטה: שר האוצר מבקש להעניק לממשל האמריקאי פטור שיאפשר להם "לדלג" מעל לשלב ההתנגדויות והליכי התכנון, ולבצע במהירות את העבודות להסבת הקונסוליה לשגרירות. כך, יתאפשר מעברו של השגריר למבנה הקונסוליה כבר בתקופה הקרובה, באופן סמלי שישתלב עם חגיגות העצמאות ה-70 למדינה.

מבנה הקבע של השגרירות צפוי להיות מלון דיפלומט הסמוך, שבו מתגוררים כיום 450 עולים קשישים, שהסכם השכירות שלהם במקום יפוג ב–2020. ואולם נכון להיום, עדיין לא נמצא להם פתרון דיור חלופי. על הפרק עמדו בעבר אלטרנטיבות באשר למיקום מבנה הקבע של השגרירות האמריקאית בבירה. כך הוצע, בין השאר, מגרש בבעלות הממשל האמריקאי הממוקם במתחם אלנבי בעיר.

כחלון הודיע כי בכוונתו לחתום על הצו כבר בימים הקרובים, וכי תוקפו יהיה למשך שלוש שנים. "כפי שהתחייבנו, לא ניתן לביורוקרטיה מיותרת לעכב את העברת השגרירות האמריקאית לירושלים, בירת ישראל הנצחית. מדובר במהלך מדיני-אסטרטגי עבור מדינת ישראל, וגופי התכנון בראשותי יעשו את כל הנדרש בכדי להתכנס ללוח הזמנים הנדרש. כשר האוצר של מדינת ישראל אני שוב מודה על הזכות שנפלה בחלקי לקחת חלק במהלך ההיסטורי הזה", אמר. 

מנהלת מינהל התכנון, דלית זילבר: "המועצה הארצית שקלה בדיון את ההיבטים התכנוניים של שגרירות ארה"ב בירושלים. לאור העובדה כי הבקשה אינה פורצת את המסגרת התכנונית הקיימת, החליטה המועצה פה אחד להמליץ על קידום מהיר של העברת השגרירות לירושלים במועד המתוכנן".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ