בגלל הטעיות מצד הקבלנים: מאות זוכי מחיר למשתכן מתאגדים

בניגוד למה שחושבים זוכים רבים, חוזי המכר בתוכנית אינם אחידים וניתן לנהל משא ומתן מול הקבלנים על סעיפיהם ■ אחד מיוזמי ההתארגנות: "נדהמתי לגלות לאחר החתימה על החוזה כי נפלתי בפח כשהתייחסתי לחוזה כסגור, אחיד ומפוקח. הרוכשים צריכים להבין שיש להם כוח"

יעל דראל
יעל דראל
שר האוצר, משה כחלון (מימין) בסיור בפרויקט מחיר למשתכן באופקים
שר האוצר משה כחלון בסיור בפרויקט מחיר למשתכן באופקיםצילום: אליהו הרשקוביץ
יעל דראל
יעל דראל

האם חוזי המכר המוצעים לרוכשי מחיר למשתכן בבואם לבחור את הדירה הם חוזים אחידים? האם העובדה שחברות הבקרה של משרד הבינוי והשיכון מחייבות את היזמים בהכנסת סעיפים מסוימים מגינה על רוכשי הדירות באופן אוטומטי? התשובה לשאלות הללו שלילית, ובכל זאת, אלפי זכאי מחיר למשתכן חותמים על חוזי מכר לרכישת דירות ללא ייעוץ משפטי, מתוך מחשבה מוטעית שהם אינם יכולים לנהל משא ומתן על סעיפי ההסכם.

המציאות הפוכה: החוזים אינם אחידים, אלא חוזים המנוסחים על ידי חברות הנדל"ן השונות המקימות את הפרויקטים, שמוטמעות בהם הנחיותיו של משרד הבינוי והשיכון. חוזים אלה אמנם מפוקחים על ידי חברות הבקרה של המשרד, אך למעשה כל חוזה שונה מרעהו — ובניגוד למה שרוכשים רבים סוברים, המדינה בהחלט מצפה מהם לנהל משא ומתן על סעיפיו, כפי שמבוצע בכל עסקת מכר בשוק החופשי.

עיון בנספח ג6, המצורף לכל חוזי הבנייה במכרזי מחיר למשתכן מטעם רשות מקרקעי ישראל ומשרד הבינוי והשיכון, חושף זאת בצורה ברורה. "חוזה זה אושר על ידי משרד הבינוי והשיכון כחוזה העומד בכללים הקבועים במכרז מחיר למשתכן. אין בו כדי להגביל את זכותו של הרוכש לקיים משא ומתן על החוזה", נכתב בנספח.

"רוכשים רבים מאמינים בטעות כי החוזים אחידים וכי אין להם אפשרות לנהל משא ומתן על סעיפיהם, והם מגיעים ללא ייעוץ משפטי למעמד החתימה. הם אינם מבינים כי יש בכוחם לשפר באופן ניכר את התנאים שלהם מול הקבלן, וכי המדינה לא תנהל זאת במקומם", אומר עו"ד סער זיו, המייצג בתקופה האחרונה רוכשים רבים בפרויקטי מחיר למשתכן.

זיו מתנדב באחרונה בהתאגדות חדשה של מאות זוכי מחיר למשתכן, המבקשת ליידע את רוכשי הדירות המוזלות על זכויותיהם וגם לשמש בעתיד מעין מועדון צרכנות ראשון מסוגו, שיסייע לאלפי לקוחות פוטנציאליים בקבלת הנחות שונות הקשורות ברכישת הדירה. יוזמי ההתאגדות החדשה, שהוקמה תחת הכותרת "איגוד הזוכים: הכוח של זוכי מחיר למשתכן", הם עו"ד לין שטיינר עג'מי ועו"ד אמיר לוזון, שזכה בעצמו בהגרלת מחיר למשתכן בקרית ביאליק, אך גילה רק לאחר החתימה כי היה יכול לנהל משא ומתן ולשנות סעיפים בחוזה.

אמיר לוזון
אמיר לוזוןצילום: תומר יעקובסון
מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

"נדהמתי לגלות בדיעבד, לאחר חתימת החוזה, כי נפלתי בפח במובנים רבים. הקבלן הסביר לזוכים בפרויקט כי לא ניתן לנהל משא ומתן על הסעיפים ואני התייחסתי לחוזה המכר כאל חוזה סגור ואחיד המפוקח על ידי המדינה. במקרה שלנו החוזה כלל גם סעיף לא סביר, שלפיו בכל מקרה של סתירה בין הוראות ההסכם, הקבלן הוא שיכריע. ההתאגדות החדשה מבקשת לראשונה לתת מידע לזוכים, וגם לאפשר להם בעתיד להתאגד ולקבל הנחות ברכישות שונות הקשורות לדירה", אומר לוזון.

יש לא מעט שינויים שאפשר לערוך בחוזה

מקימי היוזמה מציינים כי בימים האחרונים הגיעה קבוצת הפייסבוק שהוקמה לטובת המיזם לכ–400 חברים — כולם זוכים בתוכנית הממשלתית. בימים הקרובים יושק לדבריהם גם אתר אינטרנט שיכלול מידע משפטי וצרכני לטובת הזוכים. "כל המומחים שגייסנו למיזם עושים את זה בהתנדבות, ועל כל המידע שאנחנו נותנים לזוכים אנחנו לא גובים כסף", מבהיר לוזון.

יש לא מעט שינויים משמעותיים שאותם יכולים הרוכשים לדרוש להכניס בחוזי מחיר למשתכן — "החל בחוקיות גבולית של סעיפים שחברות הבקרה לא מבחינות בהם ועד למקרים רבים של אי־התאמה לתב"ע, שינויים משמעותיים במפרט הדירה, השפעה על התכנון בפרויקט, או למשל הורדת התשלום לחברת ניהול — סעיף שפעמים רבות מוכנס ללא הצדקה מצד הקבלן, ועולה לרוכשים מאות שקלים מיותרים כל חודש", מפרט זיו.

הוא מספר כי "באחד הפרויקטים הראשונים של מחיר למשתכן בעפולה, החברה ביקשה שישולמו לה תשלומים משפטיים מסוימים, שנגדו את ההוראות של המדינה בשלב ההוא. השורה התחתונה היא שרוכשי דירות ב–2018 אינם רוכשי הדירות של 2015. יש הרבה מאוד ביטולים במחיר למשתכן, והרוכשים צריכים להבין שיש להם כוח מול החברות".

ממשרד הבינוי והשיכון נמסר: "משרד הבינוי והשיכון פועל בשורה של צעדים לכל אורך תהליך הרכישה כדי לסייע לרוכשים להגיע מיודעים ומוכנים ככל הניתן למעמד חתימת החוזה. נציג המשרד נוכח בכל כנס רוכשים ומיידע את הזכאים על זכויותיהם, כל החוזים בתוכנית מאושרים על ידי חברת הבקרה של המשרד ועומדים בחוק המכר, והחוזים מפורסמים מראש באתר לטובת הזכאים בטרם בחירת הדירה וחתימה על חוזה. נציין כי זכותם של הרוכשים להיעזר בעו"ד מטעמם ולנהל משא ומתן על תנאי החוזה. אם חברת הבקרה או משרד הבינוי והשיכון ימצאו כי יש מקום לתיקון החוזה, התיקון יעשה לטובת כלל הרוכשים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker