2,000 היתרי בנייה בשנתיים: הסכם הגג הראשון להתחדשות עירונית

מטרת ההסכם ברמת גן, הראשון מסוגו, היא לסייע לעיר להתמודד עם גידול האוכלוסייה המהיר והעלויות הכרוכות בו ■ הסכמים דומים צפויים להיחתם עם רשויות נוספות ■ ומי יפקח על התכנון העירוני ויוודא שהתושבים לא משלמים את המחיר?

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונת שנקר ברמת גןצילום: תומר אפלבאום

המהלך לחתימתם של הסכמי גג להתחדשות עירונית, אותו מבקשות הרשויות המקומיות לקדם מזה תקופה ארוכה, קורם עור וגידים: הרשות להתחדשות עירונית חתמה לאחרונה על הסכם מסגרת, "פיילוט" כהגדרתה, מול עיריית רמת גן, במטרה לתמרץ את העירייה להעניק היתרי בנייה רבים לפרויקטים של התחדשות עירונית, בתמורה לסיוע כספי.

על פי פרטי הסכם, רמת גן תנפיק בשנתיים הקרובות היתרי בנייה ל- 2,000 יחידות דיור בפרויקטים להתחדשות עירונית ברחבי העיר, בכדי לקבל תקציב סיוע של עשרות מיליוני שקלים מהמדינה. על פי ההערכות, הסכום שיועבר על ידי המדינה יהיה לכל היותר כ-45 מיליון שקל.

ברשות להתחדשות עירונית ציינו כי מטרת ההסכם היא לסייע לרמת גן להתמודד עם העלויות הכרוכות במתן מענה למוסדות ציבור ולהקמת תשתיות מתאימות, הנדרשים בעקבות גידול האוכלוסייה המהיר הנובע מפרויקטים של התחדשות עירונית. ברשות ציינו עוד כי אם הפיילוט יצליח, הוא צפוי להתרחב לערים נוספות בארץ.

ברשות ציינו כי הסיבה לבחירתה של רמת גן כעיר הראשונה לביצוע ההסכם בפורמט החדש היא פוטנציאל ההתחדשות העירונית הגבוה הקיים בה, והעובדה כי בעיר הוקמה בנובמבר האחרון מינהלת לנושא.

עם זאת, נכון לרגע זה, שאלות רבות בנוגע להשפעה המסיבית של מהלך מסוג זה על פני העיר, נותרות פתוחות. רמת גן נחשבת כבר כיום לעיר שבה קודמו פרויקטי התחדשות עירונית רבים, כשבמקומות רבים בעיר תכנון לקוי הביא לעומס על התשתיות הקיימות באופן שהקשה על חיי התושבים. במסגרת ההסכם, התחייבה העירייה לפרסם בתוך כחצי שנה ממועד החתימה מסמך מדיניות עירונית לתושבים ויזמים, המפרט את האזורים בעיר המיועדים להתחדשות עירונית, את מתווה ההתחדשות העירונית ואת היקף תוספת הזכויות הצפוי באזורים אלה.

יואב גלנטצילום: מוטי מילרוד

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, אמר כי "השכונות הצפופות והמוזנחות ביותר יהפכו לאזורים האטרקטיביים והמבוקשים ביותר במדינת ישראל בשנים הבאות. לעיר רמת גן פוטנציאל גדול להתחדשות עירונית. אני צופה כי בתוך עשור יתפוס נתח התחדשות העירונית כ-20% מכלל הבנייה החדשה במדינת ישראל".

יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן, אמר כי "הפיילוט שייצא לדרך בקרוב יהווה את יריית הפתיחה להסכמי מסגרת לקידום פרויקטים גדולים של התחדשות עירונית בכל רחבי הארץ. פרויקטים אלה עתידים ליצור תוספת של אלפי יחידות דיור נוספות, ולתת מענה לנושאי מבני הציבור, התשתיות והגנים הציבוריים, שיקומו לרווחת התושבים. המדינה מכניסה לראשונה יד לכיס, בכדי להשקיע בהתחדשות העירונית".

ראש עיריית רמת גן, ישראל זינגר: "בשנים האחרונות נאלצנו לבחון בקפידה כל בקשה להיתר, מתוך הבנה שבנייה מסיבית ללא תקציב מספק להסדרת התשתיות ולהקמת מוסדות ציבור, עלולה לפגוע בעיר ובתושביה. סיוע זה של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית תאפשר צמיחה משמעותית בעיר, תוך הסדרת תשתיות ראויה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker