ביום מנכ"ל תאגיד המים של פ"ת, בערב עורך דין המייצג תושבים מול העירייה

במקביל לתפקידו כמנכ"ל החברה העירונית, ייצג עו"ד ירון מזרחי במשך כארבע שנים דיירים וחברת נדל"ן בפרויקט תמ"א 38 מול ועדות התכנון של העירייה ■ עיריית פתח תקוה: "על פניו, זהו דבר חמור. מזרחי יוזמן לבירור" ■ מזרחי: "לא התנהלה בפרויקט הבנייה כל פעילות"

יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עו"ד ירון מזרחיצילום: מתוך אתר מיתב
יעל דראל

האם מנכ"ל של חברה עירונית יכול לשמש במקביל גם עורך דין פרטי המייצג תושבים או יזמים מול ועדות התכנון של העירייה? ממידע שהגיע לידי TheMarker עולה כי מצב כזה בדיוק התרחש בשנים האחרונות בעיריית פתח תקוה. פרויקט תמ"א 38 המקודם ברחוב זרח ברנט בעיר, הנמצא בימים אלה בהליך קבלת היתר בנייה מהוועדה המקומית לתכנון ובנייה בעיר, זכה בשנים האחרונות לייצוגו של עו"ד ירון מזרחי, המכהן במקביל כמנכ"ל מיתב, תאגיד המים העירוני בעיר.

עו"ד מזרחי ייצג בשנים האחרונות את בעלי הנכס בפרויקט ואת חברת שיפוצי הגלגל בע"מ, שהופקדה על קידום הפרויקט ומקדמת פרויקטים נוספים בעיר. בחברת שיפוצי הגלגל אישרו כי עו"ד מזרחי ייצג אותם ואת הדיירים בפרויקט, אך הבהירו כי ההתקשרות עמו החלה ב–2011 — לפני שמונה לתפקידו כמנכ"ל תאגיד המים בינואר 2014. בחברה ציינו כי בחודשים האחרונים הופסקה ההתקשרות עמו מיוזמתו, בנסיבות שעליהן סירבו להרחיב.

באשר לשאלה אם עו"ד מזרחי שימש גם כעורך דין מטעמם בפרויקט זה או בפרויקטים נוספים, השיבו בחברה: "לא זכור לנו אם שילמנו לו שכר טרחה, ובשלב זה אנחנו לא מעורבים בפרויקטים נוספים עם עו"ד מזרחי".

אחד הדיירים בבניין אישר אף הוא כי עד לחודשים האחרונים היה עו"ד מזרחי פעיל בפרויקט, אולם באחרונה הודיע במפתיע על התפטרותו. "הוא היה הכתובת שלנו עד כה, פנינו אליו בכל דבר, אף על פי שהוא ייצג במקביל גם את החברה המבצעת וחלק מהדיירים סברו שזהו מצב בעייתי. לפני כחודשיים־שלושה הוא הודיע באמצעות הודעת וואטסאפ שהוא מתפטר, אבל מבחינתנו המצב כעת לא ברור, משום שלא קיבלנו ממנו מעולם הודעה רשמית בנושא".

מזרחי, משפטן ועורך דין לדיני מקרקעין בהתמחותו, כיהן בעבר כמנהל מערך הגבייה והאכיפה בחברת מילגם, המספקת שירותים עירוניים ומוניציפליים, וכבעלים ומנכ"ל של חברה לאספקת שירותי גבייה לרשויות שונות. ב–2014, צוין בהודעת המינוי שלו לתפקיד מנכ"ל תאגיד המים העירוני בפתח תקוה כי מזרחי נחשב מומחה בחוקים, בתקנות ובצווים בנושא ארנונה, מים ושירותים עירוניים נוספים, וכי הוא מומחה בניהול מערכות גבייה ואכיפה ברשויות מקומיות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בפרויקט ברחוב זרח ברנט 14–16, שבו היה מעורב מזרחי, יש כיום, לפני השיפוץ, 32 יחידות דיור. מפרטי הדיונים בוועדת התכנון והבנייה בנושא עולה כי בישיבה שהתקיימה ב–13 ביולי 2017 שימש מזרחי כבא כוחם של בעלי הנכס. במסגרת בקשת היתר הבנייה לפרויקט, ביקשה חברת שיפוצי הגלגל תוספת של שתי קומות למבנה, שיאפשרו הוספת 24 יחידות דיור חדשות, לצד תוספת של דירת פנטהאוז ומעלית לבניין המגורים.

הבניין ברחוב זרח ברנט בפתח תקוהצילום: עופר וקנין

בדיונים שהתקיימו בבקשה להיתר ביולי, צוין כי מתוך 44 בעלי דירות רשומים, התקבלה הסכמתם של 41. בשיחה עם נציגי חברת שיפוצי הגלגל צוין בהקשר זה כי בעקבות התנגדותם של כמה דיירים, בוצעה פנייה למפקחת על הבתים המשותפים — הליך משפטי שעיכב את קבלת ההיתר לטענתם.

"המצב הזה, שבו עובד עירייה בכיר ובעל השפעה מייצג תושבים פרטיים מול העירייה הוא בעייתי ללא ספק. אי־אפשר לשכוח שכל תושבי פתח תקוה הם לקוחות של תאגיד המים, ושגם ליזם עצמו יש אינטרס לערב עובד בכיר בעירייה בפרויקט, מסיבות ברורות", אומר מקור המעורה בפוליטיקה העירונית.

"לא ייצגתי את בעלי הדירות בפני העירייה"

המצב החריג הזה התקיים מתחת לאפו של ראש העירייה, איציק ברוורמן, המכהן בעצמו כיו"ר הדירקטוריון של תאגיד המים העירוני מיתב. היחסים בין ברוורמן למזרחי טובים ויש ביניהם שיתוף פעולה. בשנים האחרונות משתמשת עיריית פתח תקוה בכספים שהצטברו בקופת התאגיד העירוני לכיסוי גירעונותיה התקציביים. כך למשל, בתחילת 2018 אישר משרד הפנים לעיריית פתח תקוה להעביר לתקציבה כ–29 מיליון שקל מהדיווידנדים של תאגיד המים מיתב — צעד שעורר התנגדות מצד האופוזיציה העירונית, בטענה כי ניתן היה לעשות שימוש מועיל יותר בכסף לטובת התושבים.

מזרחי מסר בתגובה: "מעולם לא ייצגתי את בעלי הדירות בפני ועדת התכנון והבנייה וגם לא השתתפתי מעולם בישיבות הוועדה. הפרויקט ברחוב זרח התחיל עוד ב–2011, עת פנה אליי ועד הבניין לצורך קידומו — כשלוש שנים לפני כניסתי לתפקידי בתאגיד. בעניין סיום ההתקשרות, אציין כי התפטרתי מייצוג בעלי הדירות. נכון שזה לא היה מיד עם כניסתי לתפקיד במיתב, היות ופרויקט הבנייה היה רדום ולא התנהלה כל פעילות. בעת כניסתי לתפקיד ב–2014 נדרשתי לחתום על הסכם ניגוד עניינים, וכך עשיתי: הודעתי על הפרויקט בוועדת הדירקטוריון.

"לא קיבלתי שכר טרחה עבור הייצוג של הדיירים, ואין לי גם תוכניות לקבל שכר טרחה, בשל העובדה שהתפטרתי מייצוג הדיירים. ככל שהיו פרויקטים בודדים נוספים לפני כניסתי לתפקיד, הודעתי על כך לוועדת האיתור, וכל התעסקותי הועברה לעו"ד משה גולדצוויג".

האחראים על תאגידי המים ברשות המים אמרו בתגובה כי בכוונתם לפתוח בבדיקה בנושא, ומסרו: "מנכ"ל תאגיד המועסק במשרה מלאה אינו יכול לעבוד גם בעבודה פרטית".

מעיריית פתח תקוה נמסר: "על פניו, זהו דבר חמור. מנכ"ל תאגיד המים יוזמן לבירור, והנושא ייבחן באופן הראוי ביותר. במידת הצורך יופקו מסקנות מתאימות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker