מהו ניוד זכויות בפרויקטי תמ"א 38?

ניוד זכויות מאפשר ליזם להעביר את זכויות הבנייה שלו מהבניין שאותו הוא מחזק למגרש אחר בעיר - שעליו יוכל לבנות וממנו יוכל להרוויח ■ "נפתח בפני עשרות ואולי מאות בניינים ישנים ורעועים צוהר להתחדשות עירונית"

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
פרויקט פינוי־בינוי בקרית אונו
פרויקט פינוי־בינוי בקרית אונוצילום: אייל טואג

הרווחיות בפרויקטים של תמ"א 38 טמונה בתוספת זכויות הבנייה שהם אמורים לקבל, בצורה של הוספת קומות לבניין המקורי, או בניית בניין חדש גדול יותר במקום הישן שייהרס. יש בניינים, כמו בניינים לשימור או בניינים באזורים בעלי הגבלת גובה, שבהם אין אפשרות להוסיף קומות. האופציה של ניוד זכויות מאפשרת ליזם להעביר את זכויות הבנייה שלו מהבניין שאותו הוא מחזק למגרש אחר בעיר — שעליו יוכל לבנות וממנו יוכל להרוויח.

עו"ד רן מלאך, סמנכ"ל פיתוח עסקי בחברת בוני התיכון, מסביר כי סעיף 20 א' בתיקון מס' 3 לתמ"א 38 הוא זה שמאפשר את הניוד. "כך, נפתח בפני עשרות ואולי מאות בניינים ישנים ורעועים צוהר להתחדשות עירונית. דוגמה לכך היא תוכנית פינוי־בינוי בקרית אונו, שאושרה באחרונה, שבמסגרתה 128 דירות יחוזקו מפני רעידות אדמה בתמורה לניוד של זכויות לבניית 52 יחידות דיור לפרויקט פינוי־בינוי אחר של החברה הסמוך לבניינים אלה", הוא אומר.

"הפתרון אינו מושלם, שכן הוא מחייב איתור מגרש בסמיכות מקום, שיתאים ויוכל לקלוט את הזכויות, ולאחר מכן אישור של תוכנית המתאר — מה שכרוך בשנים של ייזום ותכנון. עם זאת, מדובר בפתרון יצירתי, המיטיב עם כל הצדדים. בעלי הבניין הישן זוכים בחיזוק ובמתיחת פנים, ובעלי המגרש הקולט מקבלים נפח בנייה שמאפשר למקסם את ניצול משאב הקרקע ואת היחס בין שטחי המכירה לשטחים משותפים".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker