מצוקת הדיור ביישובים הערביים: לראשונה - שכונת מגורים על קרקעות מדינה בטירה

הבנייה החדשה ביישוב כוללת בניינים בני 7 קומות, בני 11 קומות שייבנו עם קומת מסחר, ובניין בן 10 קומות המיועד לדירות קטנות

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טירה
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

לא רק בוותמ"ל: הוועדה המחוזית מחוז מרכז במנהל התכנון החליטה על הפקדת תוכנית ראשונה להקמת שכונת מגורים הכוללת 606 דירות בטירה. מדובר בשכונה הראשונה ביישוב שתוקם על קרקעות מדינה ולא על קרקעות פרטיות ויש בכך סימן חיובי בפתרון מצוקת הקרקעות הנפוצה ביישובים ערביים רבים.

התוכנית הינה ביוזמת רשות מקרקעי ישראל, ונערכה על ידי האדריכל עמוס ברנדס ואושרה בוועדה מחוזית. זאת  לאחר שבדיון שהתקיים לפני שבועיים על המשך קיום הותמ"ל (ועדה לקידום מזורז של תוכניות ומתחמי דיור גדולים שהוקמה בצו שעה) נטען כי הוותמ"ל היא אחד הכלים התכנוניים המהותיים ביותר לקידום תוכניות במגזר הערבי, ומהווה כלי משמעותי לצמצום פערים במגזר הערבי.

התוכנית שהופקדה מתפרשת על שטח של כ-161 דונם וממוקמת באזור הדרום-מערבי של היישוב, בסמוך לכניסה לעיר מכיוון כפר סבא, והיא חלק מתוכנית המתאר ליישוב שאושרה לפני כחצי שנה. תוכנית המתאר מיועדת להכפיל את מספר התושבים בה עד 2030.

תמהיל הבינוי המוצע נשען ברובו על בנייה רוויה, בשונה מהתמהיל הקיים ברוב היישובים הערביים, המתבסס על צמודי קרקע בני שתיים או שלוש קומות, בהם מתגוררת משפחה אחת או שתיים. הבנייה החדשה ביישוב כוללת בניינים בני 7 קומות, בני 11 קומות שייבנו עם קומת מסחר, ובניין בן 10 קומות המיועד לדירות קטנות, ואלו יהוו דריסת רגל ראשונה של דפוסי בנייה רוויה ביישוב. בנוסף התוכנית כוללת 48 יחידות דיור שיוקמו על קרקע פרטית לגביהם תידרש הכנת תכנית מפורטת נוספת.

בשטחי התכנית  נכללים גם כ-4,300 מ"ר המוקצים לטובת שטחי מסחר, כ-19.5 דונם עבור שטחי ציבור וכ-18.5 דונם עבור פארקים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

יו"ר הוועדה המחוזית מרכז, שירה ברנד, ציינה כי "התוכנית מביאה בשורה ורוח חדשה לעיר ולתושביה ונותנת מענה לטובת האוכלוסייה הצעירה ומשפחות חסרות קרקע המתגוררות בעיר. כמו כן, התוכנית מאפשרת את המשך הפיתוח ביישוב באמצעות בנייה רוויה ואיכותית, המציעה מבני מגורים לצד מסחר, שירותי ציבור, ושטחים פתוחים לרווחת תושבי היישוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker