חומה וכביש מילוט: כחלון מסדר פטור מהיתר בנייה לשגרירות החדשה של ארה"ב בירושלים

שר האוצר הודיע כי בכוונתו להשתמש בסמכותו ולהעניק פטור מהיתרים להקמת התשתיות הנחוצות להעברת שגרירות ארה"ב לבירה ■ עם זאת, עדיין לא נמצא פתרון ל-450 קשישים שמתגוררים במלון דיפלומט, שצפוי להפוך למבנה הקבע של השגרירות ב-2020

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שגרירות ארה"ב בתל אביב, החודש
שגרירות ארה"ב בתל אביב, החודשצילום: מוטי מילרוד

שר האוצר משה כחלון מקדם במרץ את הסבת מבנה הקונסוליה האמריקאית בירושלים לשגרירות, בהתאם לדרישות הממשל בארה"ב. בהודעה מטעמו ציין היום (ד') כחלון כי בכוונתו להשתמש בסמכותו על פי סעיף 266 ה' לחוק התכנון והבנייה ולהעניק פטור מהיתר בנייה להקמת התשתיות הנחוצות להעברת שגרירות ארה"ב לירושלים.

"אני מודה על הזכות שנפלה בחלקי כשר האוצר והממונה על התכנון במדינת ישראל לקדם את העתק השגרירות האמריקאית מתל אביב לירושלים בירתנו הנצחית. נתראה בחגיגות בחודש מאי", אמר כחלון.

הודעתו של שר האוצר מגיעה כחודש לאחר הודעתה של מחלקת המדינה האמריקאית בנושא, לפיה הממשל האמריקאי נערך להעברת השגרירות מתל אביב לירושלים כבר במאי הקרוב, לרגל חגיגות ה-70 למדינת ישראל.

בימים האחרונים נשלחה על ידי משרד החוץ רשימת הדרישות שהציבו האמריקאים לטובת הסבת המבנה לצורכי השגרירות. מהמכתב עולה כי הממשל האמריקאי מבקש להקים במקום חומה אטומה בגובה של 3.2 מטרים, שתקיף את מתחם השגרירות ותהיה מחופה אבן ירושלמית. "כמו כן, נדרשת סלילת כביש מילוט מהחניון הדרומי של מלון דיפלומט, לאורך השוליים המערביים של שכונת מורדות ארנונה ועד למפגש הרחובות לייב יפה ואשר ניר", נכתב. 

במכתב צוין כי העבודות הנדרשות אינן תואמות את תוכנית המתאר המקומית שחלה במקום, שנועדה במקור עבור צורכי הקונסוליה האמריקאית - ולא עבור מבנה שגרירות, שעבורו נדרשים אילוצי אבטחה שונים. במכתב צוין כי הליכי התכנון הסטנדרטיים עשויים לארוך זמן רב ולא לאפשר את השלמת התהליך עד ל-14 במאי. 

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עבודות ההסבה של הקונסוליה אינן המכשול היחידי בפני העתקת השגרירות האמריקאית. מבנה הקבע של השגרירות צפוי להיות מלון דיפלומט, שבו מתגוררים כיום 450 קשישים. נכון להיום למשרד הקליטה יש חוזה שכירות עבורם עד ל-2020, אז צפויה המדינה לסיים את החוזה ולאפשר את העתקת השגרירות ממבנה הקונסוליה הזמני למלון.

בדיון שהתקיים באחרונה בוועדת העלייה והקליטה בכנסת ציין מנכ"ל משרד הקליטה, אלכס קושניר, כי טרם נמצא פתרון דיור חלופי עבור הקשישים המתגוררים במלון דיפלומט. לדבריו, הנושא מצוי בדיונים מול עיריית ירושלים, משרדי ראש הממשלה והחוץ ונציגות שגרירות ארה"ב. הוא הוסיף כי נבחנת אפשרות לבניית מבנה חדש עבור הדיירים או הסבתו של מבנה קיים לטובתם. זאת, לצד הצעת דירות חלופיות בעיר או דחיית מועד מסירת המבנה לשגרירות. קושניר התחייב בהקשר זה כי "לאף דייר לא יוצע דיור מחוץ לירושלים".

עם זאת, אחראי הרווחה באגף התקציבים באוצר, אייל מדן, הבהיר כי טרם הגיעה למשרד דרישה לתקציב ייעודי למבנה או בקשה לדיור חלופי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker