כלכלה בת 70כלכלה בת 70

"קניון איילון המיט חורבן על מרכז רמת גן"

קניון איילון הוא המקרה הראשון בישראל שבו מרכז קניות מתוכנן כמבנה סגור עם חזיתות אטומות וסביבו חניונים ■ סגנון כזה לא מתאים לסביבה עירונית שבה השטח יקר, יש בסביבה פעילות ואנשים משתמשים באמצעי תחבורה אחרים

מירב מורן
מירב מורן
קניון איילון בימיו הראשונים
מירב מורן
מירב מורן

מרכזי קניות פעלו בארץ לפני שנפתח קניון איילון ברמת גן ב-1985, אך הוא הראשון שקיבל את השם קניון - מונח בשפה העברית שנולד אתו. היה עוד הבדל: קודמיו, ובהם דיזינגוף סנטר, לונדון מיניסטור והפסאז' ברחוב פרישמן, התמקמו ברחובות מסחריים בניסיון להתחבר לעיר כהמשך שלה. קניון איילון הוא המקרה הראשון בישראל שבו מרכז קניות מתוכנן כמבנה סגור עם חזיתות אטומות וסביבו חניונים. תכנון כזה מוצדק בסביבה דלילה ומפוזרת - כמו בפרברי ארה"ב, שבהם אין ברירה אלא לרכז את המסחר והשירותים במקום אחד שכולם מגיעים אליו במכוניות. הוא לא מתאים לסביבה עירונית שבה השטח יקר, יש בסביבה פעילות ואנשים משתמשים באמצעי תחבורה אחרים. למרות זאת, קניון איילון נהפך למודל והמראה שלו הועתק לכל הקניונים שנבנו מכאן ואילך.

מספר חיים כהן, שהיה אדריכל העיר רמת גן כשהתחיל הפיתוח: "כשהגעתי עם התוכנית שלי למתכנן המחוז הוא אמר לי להתחיל עם 5,000 מ"ר ואם העסק יצליח - לבנות עוד. התעקשתי והצלחתי לשכנע אותו לאשר תוכנית ל-20 אלף מ"ר שייבנו בבת אחת במבנה מרובע שוות צלעות, 10,000 מ"ר חנויות בשתי קומות בפינה, על צומת רחובות. כששלחנו את התוכניות ליזם דוד עזריאלי, הוא צעק שאנחנו לא יודעים מה אנחנו עושים ושלח בפקס ציור עם הסברים. עזריאלי דרש קומה אחת, שני עוגנים בקצוות - סופרמרקט ובנקים, שהמבנה יהיה בלי חלונות, כל הפעילות בפנים, ואיים שאם לא יהיו לו 1,500 מקומות חניה מסביב, הוא לא בונה". לדברי כהן, האדריכל נחום זולוטוב השלים את תוכניות הקניון לפי דרישות עזריאלי, אך לא רצה להיות מזוהה עם התוכנית.

ב-1984, שנה לפני פתיחת הקניון, עזב כהן את משרתו ברמת גן ועבר להיות מהנדס רמת השרון. ב-2001 חזר לרמת גן כמהנדס העיר עד לפרישתו ב-2014, ולדבריו הבין את המשגה שעשה 20 שנה קודם לכן. "בהקמת הקניון המטנו חורבן על הרחובות המסחריים ביאליק והרצל והרסנו את מרכז העיר המוצלח כל כך. לדעתי, כמו בתוכניות לקניון ארנה, כדאי היה לפתוח את הגג והחזיתות של המבנה ובנוסף לתת למגרש החניה הענק תכלית יותר שימושית - בניית דירות בלב אזור הביקוש, והרבה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker