הקבלנים מהמרים בגדול - קומות שלמות שמוקצות לדירות ששה חדרים

בפרויקט אגמים של חברת אשדר במערב נתניה, 40 דירות מתוך ה-500 שייבנו יהיו בנות 6 חדרים ■ מנרב בונים בפתח תקוה פרויקט שרבע ממנו יכלול דירות 6 חדרים ■ מי בכלל צריך את זה? משפרי דיור, רבים מהציבור הדתי לאומי ובעלי מקצועות חופשיים שרוצים חדר עבודה בבית ■ והגודל קובע: "חמישה חדרים כיום זה כמו 4 חדרים של פעם"

שלומית צור
שלומית צור

בעבר דירות בנות 5 חדרים היו מצרך נדיר ודירות חדשות בנות 6 חדרים כמעט שלא הוקמו, ואילו כיום דירות בנות 5 חדרים נפוצות מאוד, ויותר ויותר קבלנים מעזים לבנות דירות בנות 6 חדרים.

לדברי רחלי בריזל, מנהלת השיווק של חברת אשדר, בפרויקט אגמים של החברה במערב נתניה, מוקם פרויקט של כמה בניינים ו-500 דירות, שמתוכן אגף שלם של 40 דירות גדולות שחלקן בנות 6 חדרים. מה נותן לחברה את הביטחון שתצליח למכור דירות שלא היו פופולריות עד השנים האחרונות? "אנחנו פונים לאוכלוסייה של משפחות עם ארבעה ילדים שמעוניינות לגור ברמת חיים גבוהה, אך לא יכולות להרשות לעצמן לגור בבית פרטי או בפנטהאוז", מסבירה בריזל. "קהל פוטנציאלי נוסף שאוהב דירות בנות 6 חדרים, הוא דווקא זוגות מבוגרים, שמעוניינים בשטחים ענקיים בדירה. אז הם שוברים קירות ומוותרים על חדרים לטובת דירה עם סלון ענק ופינת אוכל שמסוגלת להכיל מספר גדול מאוד של אורחים".

מיכל ואבשלום בן מנחם, הורים לשלוש בנות, רכשו דירה בת 6 חדרים בפרויקט יערה של חברת צמח המרמן ביישוב צור יצחק לפני כשלוש שנים ונכנסו אליה לפני חצי שנה. "ידענו מראש שאנחנו רוצים דירת 6 חדרים וכלל לא התעניינו בחמישה", מספרת בן מנחם. "מלבד הסלון וחדר שינה שלנו רצינו חדר משחקים, חדר עבודה, חדר לשתי הבנות הקטנות וחדר בנפרד לבתנו הגדולה, וכל זה התאפשר רק בדירת שישה חדרים. לא רצינו סתם פינה בבית ששם יהיה המחשב, אלא חדר עבודה ולימודים של ממש. על הנייר הדירה עלתה לנו לפני שלוש שנים כמיליון שקל, וכיום היא שווה בערך כפול".

צילום: איציק בן מלכי

לפי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, בשלוש השנים האחרונות (2007-2009) נמכרו יותר דירות בנות 5 ו-6 חדרים, ומספרן של הדירות בנות 4 חדרים ושל דירות בנות חדר עד 3 חדרים, יורד והולך. המכירות של דירות בנות 6 חדרים ויותר רשמו את העלייה הגדולה ביותר - 92% בשנתיים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בסך הכל נמכרו ב-2009 1,061 דירות בנות 6 חדרים ויותר שהיוו 6.9% מסך הדירות שנמכרו על ידי קבלנים באותה שנה. ב-2008 נמכרו 763 דירות בנות 6 חדרים ויותר שהיוו 5.6% מסך הדירות וב-2007 דירות בנות 6 חדרים ויותר היוו רק 4% מסך הדירות שנמכרו (552 דירות).

הרוכש הטיפוסי

אילו רוכשים בדיוק מחפשים דירות בנות 6 חדרים? לדברי אבי ביתן, מנהל השיווק של חברת מנרב, ישנם מקרים בהם מדובר בבחירה בנוחות גדולה יותר וישנם מקרים שמדובר פשוט בצורך. "בפרויקט מנרב בפרדס בשכונת כפר גנים בפתח תקוה, יצרנו תמהיל דירות כזה שמחצית ממנו כולל דירות בנות 5 חדרים, רבע ממנו דירות בנות 4 חדרים ורבע דירות בנות 6 חדרים. ידענו מראש שקהל היעד הוא קהל של משפרי דיור, שרבים מהם נמנים על הציבור הדתי לאומי. לרוכשים אלה יש ארבעה או חמישה ילדים, והחדר השישי הוא צורך ולא מותרות.

פרויקט מנרב בפרדס בפתח תקוה; הדמיה: מנרב

"עוד קבוצה של אנשים שרוכשים דירות 6 חדרים הם בעלי מקצועות חופשיים, שרוצים חדר עבודה בבית. לא תמיד הם צריכים את חדר העבודה כיום, אבל הם מעדיפים דירה שתכלול חדר כזה, כיוון שיש סבירות גדולה שיזדקקו לו בעתיד".

בפרויקט מנרב הצעירה במתחם צוריאל ראשון לציון, החברה כלל לא חשבה לשווק דירות בנות 6 חדרים, אך בשל הדרישה שעלתה לדירות אלה בתחילת השיווק, החליטה החברה לבנות בחלק השני של הפרויקט גם דירות בגודל זה. "בבניין הראשון הצענו רק דירות 4 ו-5 חדרים", אומר ביתן. "ראינו שיש דרישה לדירות גדולות, אז בבניין השני החלטנו לשווק קומה אחת עם ארבע דירות בנות 6 חדרים.

ביתן מספר כי "בבניין הראשון זה היה הימור, ואז בבניין השני יצרנו שתי קומות עם שמונה דירות בנות 6 חדרים. מתוך 90 דירות בפרויקט יהיו 12 דירות בנות 6 חדרים, כמעט 15% מהפרויקט.

"דירות בנות 6 חדרים הן מסוכנות"

במקרים אחרים, מסביר ביתן, מכוונים היזמים רק לקהל שמעוניין בדירות גדולות כמותרות. "בפרויקט שנקים בעתיד בהוד השרון, יצרנו אגף שלם של שמונה קומות בפרויקט בן 17 קומות, שכולו מורכב מדירות בנות 6 חדרים. הדירות הגדולות ממוקמות בקומות 9-17 עם מרפסות גדולות. התפישה היא לכוון למשפחות גדולות או משפחות בעלות אמצעים שרוצות פנטהאוז. פנטהאוז בקומה אחרונה יעלה להם 3.4 מיליון שקל, ואילו עבור דירת 6 חדרים בקומה גבוהה עם מרפסת גדולה הם ישלמו רק 2.7 מיליון שקל".

צילום: איציק בן מלכי

לדברי ד"ר רינה דגני, ראש מכון גיאוקרטוגרפיה, שכבת הגיל שדורשת דירות בנות 6 חדרים היא בגילאי 35-54. "50% מדורשי דירות 6 חדרים הם ממחוז תל אביב, 25% ממחוז ירושלים, 12% מאזור השרון 10% ממחוז חיפה והצפון ו-3% מאזור הדרום", אומרת דגני.

"דירות בנות 6 חדרים הן דירות יחסית מסוכנות", אומר סמנכ"ל השיווק של חברת אמריקה ישראל, דרור תורן. "בפרויקט UNIK באם המושבות בפתח תקוה, שאנו מקימים יחד עם היזם עמוס לוזון, רק שש מתוך 80 דירות הן בנות 6 חדרים.

עם זאת, תורן מספר כי הביקושים לדירות הפתיעו אותו: "במרבית המקרים דירות 6 חדרים נמכרות קרוב יותר לסוף הבנייה כי מי שמחפש דירות כאלה הם בדרך כלל משפרי דיור, שצריכים את הדירה בטווח הקרוב. מה שהפתיע אותנו בפרויקט זה שמשפרי דיור קנו אצלנו דירות בנות 6 חדרים שיהיו מוכנות רק בעוד שנתיים וחצי. אני מעריך שזה בגלל שהם אולי חוששים שהמחירים יעלו. אנשים מבינים שהמחירים לא יירדו ומבינים שאין הרבה דירות כאלה".

לדברי תורן, "אם הפער בין דירת 4 ל-6 חדרים בצפון תל אביב או גבעתיים הוא משהו בלתי אפשרי, באם המושבות המחירים יחסית נמוכים וכך גם הפער בין הדירות. אם דירה בת 5 חדרים ניתן לרכוש ב-1.7 מליון שקל, דירת 6 חדרים עולה 2-2.1 מיליון שקל.

"כיום אין זוג בעלי מקצועות חופשיים שלא צריכים עוד חדר. כמות מכשירי החשמל לא דומה למה שהיה פעם ותמיד צריכים חדר עבודה או חדר ילדים נוסף. בנוסף, שטח החדרים כיום קטן יותר מבעבר, ודירה בת חמישה חדרים כיום, היא כמו ארבעה חדרים של פעם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker