נבלם המהלך לשינוי שוק הכרמל שאמור היה להתחיל החודש

סוחרים בשוק הכרמל הכריזו כי לא ישתפו פעולה עם העירייה בקידום תוכנית הפיתוח של השוק, שנחשפה ב–TheMarker, וטענו כי פקידי העירייה הוליכו אותם שולל ■ נציגת העירייה הודתה כי טעתה כשלא הביאה את התוכנית לידיעתם ■ הדיון על התוכנית בוטל

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוכר ממתקים בשוק הכרמל
מירב מורן
מירב מורן

דיון עקרוני על עתידו של שוק הכרמל, שהיה אמור להתקיים שלשום אחר הצהריים בפורום התכנון הבכיר של עיריית תל אביב, בוטל ברגע האחרון, לאחר שלבית מינהל ההנדסה של עיריית תל אביב הגיעו בעלי עסקים בשוק והטיחו במשתתפי הפורום כי פקידי עירייה הוליכו אותם שולל.

תוכנית ההתחדשות של השוק כוללת בינוי ופיתוח המגרשים הריקים בשוליו הדרום־מערביים של השוק, וקובעת כי העירייה תשלוט בתמהיל העסקים, בהקצאתם לאזורים מוגדרים לפי סוג סחורה ופעילות ותכתיב שעות פתיחה וסגירה. העירייה ביקשה גם להקנות מראה אחיד לדוכנים הקים בדרום־מערבו קניון קטן שיחליף את הדוכנים באזור המכונה כיום "שוק עזה" — רחוב קטן המקביל לרחוב המרכזי של שוק הכרמל.

בעלי עסקים וסוחרים בשוק הכרמל גילו את קיום הישיבה ותוכנה בכתבה שפורסמה שלשום ב–TheMarker, שחשפה את תוכניות העירייה לשינויים בתפקוד השוק, לפיתוח ולבינוי בסביבותיו.

לדברי יו"ר ועד הסוחרים, רפי מזרחי, פקידי העירייה לא יידעו אותו שמתוכנן דיון, לא דיווחו לו את פרטי השינויים המתוכננים ואף הציגו לו תוכניות אחרות, שונות ממה שהשתמע מהמסמכים שהובאו לדיון שלשום. מזרחי אומר שלא ידע על קיומו של המסמך שצורף כנספח לסדר היום של הישיבה שבוטלה, ושכותרתו: "הנחיות כלליות לתוכנית העיצוב וקביעת כללים נדרשים מהעסקים בשוק הכרמל".

עם הפרסום שלשום, פרצה שיחה סוערת בקבוצת הוואטסאפ של הסוחרים. הם תקפו בכתב ובהודעות קוליות את יו"ר הוועד, מזרחי, וביקשו לדעת מדוע לא שותפו בתוכנית. אחד הסוחרים כתב: "קראתי על ההפתעות תחת המושג המשונה שיפוץ ונחרדתי. הם ישימו מחיצות שקופות מסביב לכל דוכן. מי יבוא לקנות בשוק, אם אתה לא יכול להכניס לניילון את הסחורה? הבסטונר ימלא לכל אחד לפי התור?"

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בנוסף, כתב הסוחר: "זה כבר לא שיפוץ מינורי אלא הפיכת השוק למשהו שיצדיק את עבודת האדריכלים המקבלים משכורת מהעירייה. כל זכר לשוק הכרמל, שהסתדר עד היום ללא התערבות העירייה, יימחק. זו תהיה מוטציה".

ביודעם את מועד הישיבה ואת מיקומה, התארגנו חלק מהסוחרים, הגיעו ללשכת מהנדס העיר ודרשו להצטרף לדיון שאליו זומנו בכירי מחלקות התכנון והפיתוח, ובהם אדריכל העיר ומתכנני הרובעים, היועצת המשפטית של הוועדה לתכנון ובנייה ושורה של ראשי מחלקות. לאחר דין ודברים בין הסוחרים לבין מובילת מהלך שינוי השוק מטעם העירייה — חנה רומנו, סגנית המחלקה לניהול נכסים שהגיעה למקום — הוסכם שלישיבה ייכנסו שלושה נציגים מצד בעלי העסקים בשוק הכרמל: יו"ר הוועד, מזרחי, סגנו חמד אלמקה ונחשון סילווני, פעיל נוסף בין הסוחרים.

"תקבלו בשוק הכרמל גבעת עמל 2"

בישיבה אמר מזרחי: "איך קורה ששינויים וכללים במסמך הנחיות, שישפיעו באופן כה משמעותי על הפעילות בשוק, עוברים להחלטה ודיון במוסדות העירייה מבלי שמערבים את הסוחרים? מה גרם לכם להביא במהירות תוכנית לאישור שאינה תואמת דברים שסוכמו אתנו? זה מחטף, אתם עובדים מתחת לרדר. תקבלו בשוק הכרמל גבעת עמל 2, ובלי פינוי", הזהיר.

יו"ר ועד הסוחרים, רפי מזרחיצילום: מירב מורן

לאחר שהרוחות בחדר התלהטו, התבקשו הסוחרים לצאת עם רומנו מחוץ לישיבה ולהידבר. רומנו התנצלה ואמרה כי טעתה כשלא הביאה את התוכנית המפורטת לידיעת הסוחרים. אלה אמרו שלא ישתפו פעולה עם המהלך.

בד בבד, הודיע מהנדס העיר, עודד גבולי, למשתתפים האחרים בישיבה כי הדיון בסעיף שוק הכרמל מבוטל, וכי ישובו לדון בנושא במועד אחר, שלא נקבע. לחלל נזרקו מועדים 'בעוד שנה', 'אחרי הבחירות'. סגן יו"ר ועד הסוחרים שלח לקבוצת הוואטסאפ הודעה מסכמת: "אין ישיבה, הדיון בוטל, בגלל חוסר שיתוף פעולה והתנהגות שלא משתמעת לשתי פנים של רומנו, שרצתה שישיבה זו תהיה חותמת גומי לתוכנית שהציגה בפני מהנדס העיר. דרשנו מהמהנדס לפסול ישיבה לא חוקית זו ולהתדיין עמנו. רומנו לא יכולה להציג עוד פעם תוכנית ללא אישור הוועדה".

מזרחי אמר אתמול שהוא סבור שרומנו רצתה להגיש את התוכנית לשינוי השוק החודש, כפי שנקבע בלוח הזמנים המקורי. "היא רוצה ששיפוץ הכרמל יירשם על שמה, אבל רומנו — פעם אומרת לנו כך ופעם את ההיפך. לא דיברו אתנו על שעות פעילות, אמרו שלא יהיה עיצוב אחיד. לא צריכים שיגידו לנו מה למכור בכל בסטה. אבא שלי עבד בשוק ואני עובד בשוק, בקיץ הוא מכר אבטיחים, בחורף קלמנטינות ותפוזים, ובפורים מוכרים תחפושות — זה שוק".

"העירייה משתפת את נציגי השוק בתוכנית"

אחד הסעיפים המטרידים בתוכניות נוגע להחלטה כי העירייה תסגור את כל המסעדות שנפתחו בשוק אחרי 2009, ותיתן רישיונות הסעדה רק לעסקים שפעלו באזור לפני שנה זו. אחד הסוחרים אמר: "אם אני רוצה למכור דבש בראש השנה, מי יגיד לי לא למכור? אמכור גם בירה, אם זה מה שיביא פרנסה. הם רוצים לייבש סוחרים, ולעשות אצלנו בית קברות כמו מתחם התחנה ושרונה. מה קורה אם יש עונה שבה בגדים לא הולכים טוב? אשאר עם עסק כושל ומפסיד, כי בחזון שוק הכרמל של העירייה אסור לי למכור מיץ".

עיריית תל אביב מסרה בתגובה: "בניגוד למה שפורסם, העירייה עדיין לא גיבשה את העיצוב והמבנה העתידי של השוק המשופץ. העירייה בוחנת הצעות שונות ומשתפת את נציגי השוק במטרה לגבש בשקיפות ושיתוף פעולה את תוכנית העיצוב האופטימלית. שיתוף הפעולה והשקיפות הם בסיס משמעותי בעבודת העירייה ועל כן, מתחילת פרויקט השיפוץ, העירייה מקיימת יחד עם ועד הסוחרים ונציגיו המקצועיים מפגשים, ישיבות עבודה, כנסים, סיורים ועוד. לבקשת נציגי הוועד, העירייה ממתינה לגיבוש עמדתם במטרה להמשיך לקדם יחד את התוכנית".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker