בלעדי

הרשימה נחשפת: אלה היישובים שבהם תרכוש המדינה דירות לדיור הציבורי

כיום יש כ-3,000 משקי בית הממתינים לדירה, והדירות שיירכשו יצמצמו את הרשימה ב-30% ■ עמידר תממן את הרכישה מהנפקת אג"ח - ומשרד השיכון יוסיף 200-100 מיליון שקל

יעל דראל
יעל דראל
שכונת עמידר בנהריה
יעל דראל
יעל דראל

מהלך ההנפקה של חברת הדיור הממשלתית, עמידר החדשה, יצא לדרך — ובאמצעותו מתכננת החברה להגדיל את מלאי הדירות בדיור הציבורי, לאחר שנים רבות שבהן דולדל המאגר בצורה קיצונית. כעת נחשף מספר הדירות המדויק שצפויה עמידר לרכוש, ובאילו יישובים.

מרשימת היישובים המלאה ותוכנית העבודה של משרד עולה כי היעד המעודכן הוא רכישת 943 יחידות דיור על ידי המדינה ב–65 יישובים ברחבי הארץ. ברשימת הממתינים לדירות מטעם משרד השיכון נמצאים כיום 3,000 משקי בית, והרכישה צפויה לצמצם אותה בכ–30%.

שיאנית היישובים שבהם תרכוש המדינה דירות לטובת זכאי משרד השיכון צפויה להיות העיר בני ברק, שבה על פי התוכניות צפויות להירכש 98 דירות. עשר הערים שבהן יירכשו מספר הדירות הרב ביותר נמצאות באזורי הביקוש המרכזיים: בנתניה למשל, תרכוש המדינה 91 יחידות דיור; 58 יחידות דיור בירושלים; 56 יחידות דיור בפתח תקוה; 46 דירות בתל אביב־יפו; ו–22 יחידות דיור ברמת גן.

ריכוז משמעותי נוסף של דירות צפוי להיות גם בחיפה — שם איתרה המדינה צורך ב–48 דירות. בחדרה יירכשו 36 דירות, וברמלה מתעתדת המדינה לרכוש 32 דירות. בבאר שבע, על אף היותה עיר גדולה, מתכננת המדינה לרכוש רק 14 דירות, ובערים רבות אחרות מתוכננת רכישה של דירות בודדות. כך למשל, במעלה אדומים, עתלית, קרית ביאליק, נשר, גני תקוה, גן יבנה, גבעת עדה ובנימינה מתוכננת רכישה של דירה אחת בלבד בכל יישוב.

עשר הערים שבהן יירכשו דירות הרבות ביותר למאגר הדיור הציבורי

הרשימה נחשפת לאחר שהנפקת האג"ח עמידר זכתה להיענות ולביקושים בהיקף של כ–3.5 מיליארד שקל. על פי דיווחי החברה, בשלב המוסדי גויסו כ–900 מיליון שקל באג"ח שקלית לעשר שנים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

על פי ההערכות, מרבית התקציב לרכישת 943 הדירות יגיע מכספי הנפקת האג"ח, אך במשרד הבינוי והשיכון גם הקצו למהלך תוספת של 100–200 מיליון שקל מתוך קרן הדיור הציבורי. התוספת נדרשה בעיקר על רקע העובדה שמרבית הדירות צפויות להירכש באזורי הביקוש היקרים, והכספים שתגייס עמידר לא יספיקו לשם כך.

הממשלות פעלו בניגוד לחוק הדיור הציבורי

על פי תוכניות העבודה של משרד השיכון, מהלך הרכישה המרוכז של הדירות צפוי להימשך כשנה, ותינתן בו עדיפות לרכישת דירות עבור נכים המרותקים לכיסאות גלגלים ולזכאים במצב הסוציו־אקונומי הנמוך ביותר. הדבר ייעשה תוך התחשבות במלאי הדירות שיתקבל ממסלולים אחרים, כדוגמת מכרזי מחיר למשתכן — שבחלקם יוקצו כ–5% מכלל הדירות לטובת מאגר הדיור הציבורי.

נכון לסוף ספטמבר 2017, עמידר מנהלת 40 אלף יחידות דיור ציבורי (23 אלף דירות שהוחכרו לה מהממשלה ו–17 אלף דירות שבבעלות המדינה), המפוזרות בכל הארץ ומהוות את חלק הארי של מאגר הדיור הציבורי בישראל. כמו כן בבעלות החברה 3,200 דירות בבתי דיור מוגן, והיא משכירה 40 נכסים.

שר הבינוי יואב גלנט, בחודש שעבר
יואב גלנט, שר השיכוןצילום: ליאור מזרחי

עם זאת, מספרן של הדירות שמנהלת עמידר כיום הוא הנמוך בהיסטוריה של החברה. מהנתונים שפרסמה עמידר בתשקיף לקראת ההנפקה עולה כי ב–20 השנים האחרונות הצטמצם מספרן של הדירות באופן משמעותי — מ–100 אלף דירות ל–40 אלף בלבד. זאת, בעיקר משום שב–20 השנים האחרונות פעלו ממשלות ישראל בניגוד לחוק הדיור הציבורי שנחקק ב–1998. החוק קבע כי הכסף ממכירת דירות דיור ציבורי יוקצה לרכישת דירות חדשות — אך המדינה השתמשה בכסף זה למטרות שכלל אינן קשורות לדיור הציבורי.

על פי ההערכות, מלאי הדיור הציבורי בישראל הוא כ–3% מכלל הדירות במשק — שיעור שהוא מהנמוכים במדינות ה–OECD. מספר הדירות שנמכרות גבוה בהרבה ממספר הדירות שנרכשו. כך למשל, ב–2014–2016 נמכרו 5,000 דירות ציבוריות במסגרת מבצעי מכר — אך המדינה השתמשה בכספים שהתקבלו לרכישת 900 דירות בלבד.

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, התייחס השבוע להנפקה של עמידר החדשה ואמר: "אנו מזרימים מיליארד שקל לרכש דירות עבור זכאי הדיור הציבורי — צעד משמעותי נוסף בסדרת הפעולות אותן נקטנו בשנים האחרונות".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker