הערכה: גינדי זכתה במכרז להקמת מגדל ביד אליהו - ב-400 מיליון שקל

גינדי הציעה את ההצעה הגבוהה ביותר להקמת מגדל בן 30 קומות שיכלול 30 דירות במחיר מפוקח ■ החברה צפויה להיתקל בהתנגדויות מצד תושבי השכונה, הטוענים זה כמה חודשים כי הייעוד המקורי של המתחם לא מתיר בנייה למגורים

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שכונת יד אליהו
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

לפי הערכות, גינדי החזקות היא הזוכה במכרז המחודש להקמת מגדל בן 30 קומות למגורים בשכונת יד אליהו בתל אביב. למכרז ניגשו גם החברות ישראל קנדה וקבוצה משותפת של חברת אשדר ואשטרום, אולם אם לא יתגלו ליקויים במסמכים גינדי צפויה לזכות. המגרש ממוקם בין רחוב השלושה מצפון, נתיבי איילון ממערב ורחוב יגאל אלון ממזרח.

בעוד במכרז הקודם - שהתקיים בנובמבר האחרון - נפסלה ההצעה היחידה, שהוגשה על ידי שותפות של אקרו נדל"ן וישראל קנדה, מכיוון שהייתה נמוכה ב-27% מהשווי על פי הערכת השמאי העירוני - 285.8 מיליון שקל. עתה חצו ההצעות שהוגשו את רף המינימום - שבמכרז הנוכחי נקבע על ידי העירייה על 330 מיליון שקל - במידה ניכרת.

הצעתה של גינדי היתה כ-408 מיליון שקל, כך לפי גורמים שונים המקורבים למכרז, סכום גבוה ב-40% מההצעתה הקודמת וב-23% ממחיר המינימום שהציבה העירייה. קנדה ישראל הפסידה בפער זעום של כ-1%, כלומר הצעתה נפלה מזו של גינדי בפחות מ-5 מיליון שקל. שותפות אשדר-אשטרום הגישה את ההצעה הנמוכה ביותר - כ-360 מיליון שקל.

קבלנים שבחנו את תנאי המכרז, שכללו דרישה להקצות 30 דירות בגודל 80 מ"ר לדיור ציבורי במחיר מפוקח, קבעו כי דירות בפרויקט ימכרו במחיר של כ-30-27 אלף שקל למ"ר, רמת מחירים גבוהה בהשוואה למחירי הדירות בשכונת יד אליהו. בנוסף, עלויות התחזוקה ותעריפי ועד הבית שיושתו על דיירי הדיור הציבורי יהפכו את העסקה ללא כדאית עבור הציבור הזכאי לדיור ציבורי, גם אם שכר הדירה אכן יפוקח כמתוכנן.

למרות המיקום האטרקטיבי והאפשרות שהעניקה עיריית תל אביב במכרז לטובת הרחבת השימושיים העיקרים גם למגורים, וזאת בשונה מתוכנית המקורית המייעדת את השטח למשרדים, תעשייה ומסחר, צפויה גינדי החזקות להערמת קשיים והתנגדויות מצד תושבי השכונה. התארגנות תושבים באזור טוענת זה כמה חודשים כי הייעוד המקורי של התוכנית לא מתיר בנייה למגורים, וכי חל שינוי דרמטי מדי בפרשנות שהעניקה העירייה לתב"ע, שנוגדת את האינטרס הציבורי וההתאמות הנדרשות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

במכתב ששלחו בשבוע שעבר ליו"ר ועדת המכרזים של ת"א, איתי פנקס, כתבו התושבים כי החלטת העירייה מהווה ניצול סמכויות התכנון והבנייה של הרשות המקומית שלא כחוק. לטענתם, העירייה מתנערת ממחויבויותיה להקצאת שטחי ציבור כנדרש בתוכנית. עיריית תל אביב מצידה טוענת כי פעלה כראוי וכי לא נדרש לבצע הליך שיתוף של הציבור - נוהל שנקבע רק בשנים האחרונות, הרבה אחרי שאושרה התב"ע החלה על השטח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker