מירב מורן
מירב מורן

שעות פתיחה קבועות, מיזוג אוויר, תאורה, מראה אחיד לדוכנים ולשילוט, מערכת כריזה, קירוי ותמהיל מסחרי ופיתוח עסקי מנוהל מלמעלה — כל אלה הם רק חלק מהשינויים הצפויים בשוק הכרמל וברחובות סביבו. כך עולה מפרטי התוכנית לפיתוח האזור שהכינה עיריית תל אביב, שתוצג בפני פורום התכנון הבכיר בלשכת מהנדס העיר בנוכחות אדריכל העיר, אדריכלי המחוזות, ראש אגף תנועה ובכירים נוספים באגף תכנון ורישוי עסקים. הישיבה היתה אמורה להתקיים היום (א') אחר הצהריים - אך בוטלה.

מאז חשף TheMarker ביולי האחרון את תוכנית הפיתוח לשוק הכרמל, התקיימו בעיריית תל אביב פגישות עם סוחרים ובעלי בסטות בפורומים שונים. לסוחרים הובהר כי העירייה אינה מתכוונת לעצור את השינוי המתוכנן — אך שהוא יתמצה בהסדרת הבעלויות על הדוכנים, שיקום ושיפוץ תשתיות, ואולי גם קירוי הרחוב המרכזי, בכפוף להסכמתם.

כל הדוכנים יהיו דומים

מפרטי התוכנית עולה כי מצפה לבעלי הבסטות הפתעה. פיתוח המגרשים הצמודים לשוק כולל, בין השאר, הקמה של מבני ציבור ובנייני משרדים ומסחר בגובה של עד תשע קומות.

אחד המסמכים, שהוכן בשבוע שעבר במינהל הנדסה של עיריית תל אביב, מפרט הנחיות עיצוביות חדשות וכללי תפקוד קפדניים לעסקים שיבקשו להמשיך לפעול בשוק הכרמל. הם יידרשו לקבל רישיון עסק הכרוך באישור העירייה ולציית לתקנים שונים, בהם תקנים של משרד הבריאות ושל רשות הכבאות וההצלה. אך מעבר לזה, השוק יפותח ויעוצב בהוראות שיוכתבו מלמעלה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לפי כללים המופיעים בסעיף במסמך החדש שכותרתו "עיצוב דוכנים, גודל, סוג חומר תאורה ושילוט", עיריית תל אביב תדרוש בין השאר שלדוכנים תהיה צורה אחידה: חוצצי זכוכית בין הקהל לסחורה הנמכרת, חוצצים משני צדי הדוכן ועוד היבטים מגבילים — שיחליפו את הבסטות הפתוחות שכיום אפשר לגשת אליהן מכל הכיוונים. בנוסף, תיאסר סגירת חנויות בתריסי גלילה, וסגנון השילוט של הבסטות יהיה אחיד ויוכתב מלמעלה — כמו גם עוצמת התאורה מהגופים שיותקנו לפי מפרט שהעירייה תקבע.

גודל הדוכנים ייקבע על פי סוג המסחר: דוכן למזון מן החי יהיה בשטח של 12 מ"ר לפחות, ודוכן למזון אחר ישתרע על לא פחות מ–10 מ"ר. רוחב כל הדוכנים יהיה 1.5 מטרים. הכללים נועדו למנוע פעילות של דוכנים זמניים, שמאפיינים שווקים שבהם מתפתח מסחר ספונטני ועונתי. כדי להבטיח סביבה אחידה ונקייה, כל דוכן יחויב בשטחי אחסנה לסחורה, כולל מקררים, ובהקצאת מקום מוגדר לאריזות שרוקנו מתכולתן. תקנה זאת תכחיד את פעילות איסוף הירקות והפירות שנותרו בסוף יום המסחר על ידי עניים, כנהוג היום. רחוב השוק יקורה בגובה של 8–15 מ"ר, המרחקים בין הבסטות יהיו קבועים, וכך גם המרווח ביניהן לבין החנויות שמאחוריהן. בנוסף, כל אזור השוק ירושת במערכת כריזה.

שוק הכרמלצילום: מירב מורן

לבן לשעות הבוקר, צהוב לאחר הצהריים

אזור השוק יחולק, יסומן ויאורגן במתחמים לפי סוג הפעילות. כך למשל, מכירת דגים ובשר לא תותר ברחוב המרכזי ותוגבל לרחוב צדדי מסוים, והיתר למסעדות ובתי קפה עם כסאות ושולחנות יינתן בתנאי שהם ממוקמים בפינות רחוב, ובכל מקרה מספרם יוגבל לעשרה בכל שטח השוק.

כדי למנוע פלישה לשטחי ציבור, האזורים ליד המסעדות שבהם מותר להציב ריהוט יסומנו, כנהוג במדרכות בעיר. קווי הצבע ליד עסקים שמותר להם לפעול במדרכות יהיו בגוונים שונים, שיסמנו את שעות הפתיחה והסגירה שלהם. לבן יסמן שהעסק יכול לפעול בשעות הבוקר בלבד, וצהוב יסמן אזורים שבהם מותר להציב שולחנות וכיסאות אחר הצהריים.

לפי התוכנית, היתר לפתיחת ברים יותנה בכך שהישיבה צמודה לדוכן, ומספרם יוגבל לעשרה בכל השוק. היתר ל"פעולות בישול, טיגון, או אפייה", כלשון מסמך ההוראות, יוגבל ל–15 דוכנים במתחם השוק. עסקי ההסעדה יחויבו להיות פתוחים במשך כל היום, בדומה לנהוג בקניונים המכתיבים לשוכרי החנויות שעות פעילות אחידות וקבועות, כדי להבטיח את רצף הפעילות במקום.

תיחום השוק לאזורי פעילות מסומנים והגבלת מספר עסקי ההסעדה נועדו לשלוט בתמהיל המסחרי, ולמנוע את התפתחות שוק הכרמל למתחם אוכל מהסוג שנכשל באחרונה בקומות קרקע של מגדלי מגורים — כמו שרונה מרקט המדשדש ושוק אלנבי, שבעליו פשט רגל.

מסעדת שמואל בשוק הכרמלצילום: דודו בכר

200 אלף שקל לדוכן

הכוונות מאחורי השאיפה של העירייה לשלוט בפיתוח העסקי של השוק, שמתרחש כיום בכוחות עצמו ובלי יד מכוונת, הן אולי ראויות וטובות — אבל עלולות להוביל לכאוס. שיפוץ השוק אמור להיעשות בד בבד עם הסדרה של שטחי המסחר: רישומם על שם מי שמחזיקים כיום בבסטות בפועל והחכרתן לעשרות שנים בתשלום לעיריית תל אביב. עד כה הובהר כי דמי החכירה יהיו אחידים — בסביבות 200 אלף שקל לדוכן, ולכל היותר ישתנו בהתאם לשטח שיירשם על שם החוכר, במקרה שהוא גדול באופן חריג.

מעבר לחשיבות מיקום הדוכנים בשוק כיום, ממקבץ ההנחיות משתמע כי שווי הדוכנים בשוק אינו אחיד, ותלוי במיקום, שמשפיע באופן משמעותי על הפוטנציאל העסקי הגלום בדוכן. כך למשל, לפי התוכנית החדשה, מ"ר בדוכן בפינת רחובות שמותר לפתוח בו כל עסק, כולל מסעדה עם כסאות ושולחנות, אינו דומה למ"ר בדוכן הממוקם באזור שבו הפעילות המסחרית תוגבל — לא כל שכן בדוכן באזור שבו אמורים לפעול חנויות למכירת דגים ובשר. דבר זה עלול לגרום למתיחות ומאבקים בין בעלי הדוכנים.

מאבק אחר שיתעורר בוודאות יתפתח בין מי מי שמוכרים כיום ירקות, פירות, תבלינים, ביגוד וכלי בית — לבין מי שהתאימו עצמם לרוח הזמן ופתחו מסעדה או בר. האחרונים תפסו את מקומם בזכות המוגבלת לעסקי הסעדה באזור, בעוד בעלי הבסטות שדבקו בעסקים המסורתיים במקום יצטרכו לחכות עד שמסעדה או בר קיימים ייסגרו, כדי להגיש בקשה לפתוח עסק כזה בתחומם.

שוק הכרמלצילום: ערן לאור

עסקים ותיקים בשוק עלולים להיפגע

בנוסף לתוכניות לשינוי רחוב השוק המרכזי, כמה מהרחובות הצמודים אליו והדוכנים הפעילים בהם כיום, העירייה מתכננת לאשר פיתוח ובנייה מסיביים במגרשים הצמודים לשוק. באזור המכונה שוק עזה, בחלק הדרום־מערבי של השוק — שכיום יש בו מכולות, חנויות תבלינים, בסטות לחמוצים ושימורי מזון — מתוכנן לקום מבנה המופיע בתוכניות העירייה בשם השוק המערבי.

לפי התוכניות, קומת הקרקע של המבנה תשמש לחנויות, שירותים ציבוריים וחניות לכלי רכב קלים כמו אופניים, ובקומות העליונות ישולבו "חללים מסחריים ממוזגים וסגורים המותאמים לקהל רב". במלים אחרות, זה יהיה קניון קטן עם שטח שיוכל לשמש כאולם הופעות, ולצדו שטחים שבהם יוכלו להיפתח חנויות ומסעדות שיתחרו בעסקים בשוק הוותיק. העירייה אינה מציינת אם העסקים שייפתחו בקניון ייכללו בתחשיב התמהיל המותר בשוק הוותיק.

שוק עזה הוא האזור הכי פחות מוסדר בשוק. הוא מתאפיין בריבוי פלישות נרחבות לשטח הציבורי, ובבסטות במגוון גדלים וצורות — חלקן גדולות במיוחד. במסמך התוכנית כתוב כי בין רחוב השוק המרכזי לרחוב כנפי נשרים יוצבו עוד מבני מסחר חד־קומתיים, שהשטחים בהם יינתנו כהחזר לבעלי חנויות ודוכנים שבמקומם ייבנה השוק המערבי. יצוין כי סגן יו"ר ועד הסוחרים מחזיק בדוכן גדול באזור שוק עזה, והוא יוכל לקבל תמורתו שטח מסחרי במבנה חדש, כמו סוחרים נוספים הסמוכים אליו.

שוק הכרמלצילום: עופר וקנין

הנעלם הגדול: איפה יהיו האוטובוסים?

לפי תוכנית בניין עיר, בשטחים הצמודים לשוק הכרמל מתוכננים מבנים נוספים, ובהם בית משרדים בגובה 30 מטר, מרכז לוגיסטי בגובה שלוש קומות, ושני מבני ציבור בני שבע ותשע קומות. בכל המבנים מתוכננת חזית מסחרית שפונה לרחוב בקומת הקרקע, והם מתוכננים לקום בשטחים הפתוחים בדרום־מערב — המשמשים כיום מגרש חניה עירוני ומסוף האוטובוסים כרמלית.

כרמלית היא תחנת המוצא והקצה של קווי האוטובוסים העירוניים והבין־עירוניים, שמשרתים את צפון־מזרח תל אביב והמטרופולין. תוכנית הפיתוח לאזור אינה משאירה מקום למסוף אוטובוסים. עם זאת, לפי ההסכם עם חברת דן, השטח מושכר לה עד 2024 — כך שאי־אפשר יהיה להזיז את המסוף ממקומו בלי למצוא לו תחליף שיוסכם על חברת האוטובוסים. למרות זאת, הפיתוח יצמצם את שטח המסוף, יגביל את הגישה אליו ויקשה על נהגי האוטובוסים.

בימים אלה נבחנות בעירייה אפשרויות להזיז את המסוף למיקום אחר. אחת מהן היא להשמיש את החניון התת־קרקעי שהתוכנית מאפשרת כחניון לאוטובוסים. לדברי אנשי מקצוע באגף התנועה, העתקת המסוף למגרש אחר, גם אם הוא סמוך למקום, תפגע בנגישות וביעילות של שירות התחבורה הציבורית.

תיירים בשוק הכרמלצילום: עופר וקנין

השינויים המתוכננים לשוק יתבצעו בשלבים. בשלב הראשון, בזמן ביצוע הפרויקט, גן הכובשים יהפוך לחניון, שיחליף את חניון המכוניות שייהרס בזמן הבנייה. חלק מגן הכובשים ישמש כשטח התארגנות לבנייה, ובפאה הנושקת לרחוב הכרמל יוקמו דוכנים זמניים שאליהם יעברו דוכנים קבועים מהאזור המשופץ. חמישה דונמים מגן הכובשים יישמרו וישודרגו כגינה קהילתית, תוך שימור חלק מהעצים.

בשלב השני יבוצעו חלק מעבודות התשתית, הריצוף ברחוב הכרמל יוחלף, תותקן תאורת רחוב ויורכב הקירוי מעל השוק. בשלב השלישי ייבנו המבנה הלוגיסטי ובניין המשרדים. בשלב הרביעי יפונו המבנים בשוק עזה, ובמקומם יוקם השוק המערבי. רק בשלב החמישי יוקמו מבני הציבור.

מעיריית תל אביב נמסר: "העירייה פועלת מול ועד סוחרי השוק, ובסיום גיבוש התוכנית הראשונית לשיפוץ היא תוצג בפניהם ותהיה פתוחה לשינויים בהתאם להערותיהם. כמו כן, מתגבש תכנון במענה לסוחרי 'השוק המערבי'. לאחר גיבוש המלצות הדרג המקצועי, גם נושא זה יוצג בפני הסוחרים לשם קבלת הערותיהם והסכמתם.

"שאר השימושים במרחב השוק, כמו תמהיל בתי העסק, עדיין נמצאים בבחינה וכפופים לאישור מוסדות התכנון העירוניים. העירייה תמשיך לפעול בשקיפות מלאה, תוך שיתוף פעולה עם הסוחרים והוועד. העירייה משקיעה מחשבה מרובה בתכנון השיפוץ של השוק כך שהשוק ישמור על צביונו הייחודי, אך יחד עם זאת יהיה נגיש יותר ונקי, עם היצע חניה ופעילויות שיביאו לתנועת קונים ומבקרים גדולה יותר".

שוק הכרמלצילום: עופר וקנין

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker