מחירי הדירות עשו היסטוריה - אז למה באוצר ראו שחור בעיניים?

מחירי הדירות ירדו באופן משמעותי ארבעה חודשים ברציפות - אבל באוצר התמקדו דווקא בנתון אחר

אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר משה כחלוןצילום: אמיל סלמן
אריק מירובסקי

דיווחי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מסוף השבוע התקבלו ברגשות מעורבים במשרד האוצר, על אף חגיגות ירידת מחירי הדירות - והכל באשמת השר משה כחלון.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

הכל אמור היה להיות אחרת. בסוף השבוע נרשמה היסטוריה בתולדות מדד מחירי הדירות של הלמ"ס (הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה) — המדד ירד זה החודש הרביעי ברציפות (ספטמבר עד דצמבר 2017) לראשונה מאז ינואר 2007. רצף כזה של ירידות הוא נדיר, גם בתקופת ירידות מחירים.

החגיגות כבר היו מוכנות, אלא שאז חזרה אל המשרד האמירה המופרכת של כחלון בוועדת הכספים מלפני חודש, כי יש בשוק 50 אלף דירות מוכנות למגורים שאינן מכורות. עד היום השאלה מהיכן לקח כחלון את המספר הזה לא נענתה במשרד האוצר, ואפשר רק לנחש את התשובה.

אבל מה שלא ניתן היה לנחש לפני חודש הוא שהלמ"ס תחדש במפתיע את הפרסום שלה על נתוני הדירות הלא מכורות, שהופסק בנובמבר 2016 עקב בעיות שהתגלו בדיווחי משרד השיכון.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אלה נתונים חשובים מאוד, שכן מלאי הדירות הלא מכורות מהווה למעשה את היצע הדירות הלאומי, המוזכר פעם אחר פעם על ידי הממשלה כהסבר לעליות המחירים ולצורך להגדיל את קצב התחלות הבנייה. הבולען שנפער כשנעלם המידע הזה התמלא מהר מאוד בהשערות, הערכות ומספרים שעפו באוויר לפי האינטרס של הדובר. עד שביום חמישי הודיעה הלמ"ס במפתיע על חידוש חלקי של הפרסום, וזה עשה למשרד האוצר שחור בעיניים.

ראשית, הוברר כי מלאי הדירות למכירה אינו מתקרב אפילו ל–50 אלף, אלא ל–23 אלף דירות ביוזמה הפרטית, וכנראה ל–30 אלף כולל המלאי שברשות משרד השיכון. שנית, הסקירה של הלמ"ס העלתה, שמלאי הדירות ביוזמה הפרטית מתכווץ בחודשים האחרונים בקצב של 0.5% בחודש.

זה כבר היה יותר מדי. במקום להגיב לבקשה לתת הסבר על ההפרשים בין ההערכות שנתן כחלון לפני חודש לבין המספרים שבהם נקב הלמ"ס, התעקשו באוצר לטעון כי הלמ"ס טעתה בספירת הדירות של מחיר למשתכן במסגרת מלאי הדירות למכירה. בלמ"ס הגיבו כי הטענות מוכרות להם וכי הם כבר התייחסו לכך בעבר.

נראה שזה כבר נהפך להרגל אצל כחלון, ראש מטה הדיור אביגדור יצחקי ואחרים, להאשים את הלמ"ס באי דיוקים בכל פעם שהמספרים אינם תואמים את מדיניות האוצר. לפחות בכל הקשור למדד מחירי הדירות, לאנשי המשרד לא היו טענות לפחות בארבעת החודשים האחרונים.

אם נחזור לאותם מדדים. ירידת מחירים של 2.15% בתקופה של ארבעה חודשים היא ירידה משמעותית, וכפי שצוין גם נדירה. בכך אין ספק. אבל האם הירידה מעידה על שינוי מגמה — זה מוטל בספק גדול.

ההסבר לספק הוא שכאשר מחירי הדירות ירדו בתחילת שנות ה–2000, הממשלות דאז לא היו מעורבות בשוק הדירות. המחירים היו תוצר ישיר של פעילות השחקנים בשוק — הקבלנים, הזוגות הצעירים, משפרי הדיור והמשקיעים. ירידות המחירים הנוכחיות הן תוצר ישיר של התערבות הממשלה בשוק באמצעות סילוק המשקיעים ומבצעי מחיר למשתכן. הגורמים האחרים שעשויים להשפיע על מחירי הדירות — בין היתר הריביות, המצב הביטחוני, היקפי התעסוקה והמצב הכלכלי — לא השתנו במידה כזו שתסביר את ירידות המחירים. הירידות הן נטו ממשלה.

לכן, במיוחד כשהבחירות נראות באופק הקרוב, עדיף לכנות את מדדי מחירי הדירות האחרונים "תופעה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker