הלחץ הממשלתי הצליח לדכא את עליות מחירי הדיור

הדרת המשקיעים וההגרלות הגדולות של מחיר למשתכן הצליחו להביא לירידה של 1% במדד מחירי הדירות בחודש הרביעי ברציפות

אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנייה בנתיבותצילום: אליהו הרשקוביץ
אריק מירובסקי

מדד מחירי הדירות רשם החודש את הירידה הרביעית ברציפות שלו, בסך כולל של 2.15%. בחודש שבין 15 בדצמבר 2017 ל-15 בינואר 2018, רשם המדד את הירידה הגדולה ביותר, בגובה 1%. ירידות מחירים נרשמו בכל המחוזות, שבראשם מחוז ירושלים, שרשם ירידה גדולה מזה החודש השני ברציפות, בגובה של 3.1%. מדד מחירי הדירות החדשות ירד ב-2.1%.

אין ספק שהלחץ הממשלתי האגרסיבי להורדת מחירים, שבא לידי ביטוי בהדרת משקיעים באמצעות העלאת המיסוי שנעשתה ביוני 2015, ובעיקר באמצעות ההגרלות הגדולות של מחיר למשתכן שנעשו החל מיוני שנה שעברה, הצליחו לדכא במידה רבה את עליות המחירים. זה בא לידי ביטוי בעלייה שנתית של 1.2% במחירי הדירות בשנה האחרונה - העלייה השנתית הנמוכה ביותר שנרשמה מאז החל גל העליות, באמצע 2007.

מבחינה גיאוגרפית בולט אזור ירושלים, שבו מחירי הדירות קרסו בתוך 3 חודשים ברמה של 7.6%. אין לכך הסבר, גם לא מהשטח, לפחות בכל הקשור למחירי הדירות בבירה.

בדצמבר 2017-ינואר 2018 ירדו מחירי הדירות גם במחוזות האחרים, אם כי בשיעורים נמוכים בהרבה: בדרום הוא ירד ב-0.3%, בתל אביב ב-0.8%, במרכז ב-0.3% בצפון ב-1.6% ובחיפה ב-0.4%.

גם מדד מחירי הדירות החדשות רשם ירידה של 2.1%, ואולם מדד זה משקף במידה רבה את הכללת תוכנית מחיר למשתכן, שמוזילה את מחירי הדירות החדשות שנמכרות. מדד זה רשם ירידה של 3.6% בתוך שלושה חודשים.

מדד שירותי דיור בבעלות הדיירים, שמבוסס על מחירי שכר דירה, רשם ירידה, זה החודש השני ברציפות. בסך הכל המדד ירד ברמה של 1.2% מאז דצמבר 2017. עם זאת, הלמ"ס טרם יישמה את המלצת הוועדה המייעצת, לשנות את שיטת מדידת מחירי השכירות, לאור בדיקה שהעלתה, כי אלה עולים בשיעור גבוה יותר מאשר חישובי הלשכה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker