אריק מירובסקי
אריק מירובסקי

>> "עיר כמו תל אביב צריכה להעסיק יותר מ-100 מתכננים, בעוד שבפועל יש בה רק כמה עשרות; בנתניה היו צריכים להיות 30 אנשי מקצוע, ואילו בפועל מועסקים כחמישה אנשים. מערכת התכנון בישראל סובלת ממחסור חמור בכוח אדם מקצועי, ויש גבול עד כמה שינויים בחוק יכולים לזרז הליכים" - כך אומרת היועצת של ועדת הכנסת לענייני הרפורמה בחוק התכנון והבנייה, פרופ' רחל אלתרמן.

הוועדה, שהיא איחוד של ועדות הכנסת לענייני פנים וכלכלה, התכנסה אתמול לדיון נוסף בחוק, שהתמקד בהרכב המועצה הארצית לתכנון ובנייה ובתפקידיה.

במסגרת הדיון אמרה פרופ' אלתרמן כי חלק גדול מההליכים התכנוניים מעוכבים בגלל מחסור בתקנים במוסדות התכנון, שבהם יש רק חמישית מהתקנים המקובלים בעולם. "אני לא אומרת שהרפורמה צריכה לבוא לפני הוספת התקנים או להפך, אבל יש להבין את המצב. מאז שנות ה-80 מנסים לסובב כל ברז שניתן בחוק כדי לצמצם לוחות זמנים, אבל יש גבול למה שניתן לעשות. זירוז הליכים יכול להיעשות בעיקר על ידי חיזוק הזרועות המקצועיות".

כך למשל, בהולנד פיטרו השנה מאות מתכננים ממשרד התכנון הארצי, עקב השפל בענף הבנייה. עם זאת, לאחר הפיטורים נותרו במשרד מאות מתכננים אחרים. "אצלנו, לעומת זאת, בלשכות התכנון המחוזיות עובדים 20 איש. ב-15 הערים הגדולות יש מחסור של מאות מתכננים".

לדברי איריס האן, נציגת החברה להגנת הטבע במועצה הארצית, שהשתתפה בדיון, "הדברים רק מוכיחים כי הדרך המיידית והנכונה לטפל בייעול הליכי התכנון ולהגדיל בכך את מספר יחידות הדיור היא לתגבר את מערכת התכנון ולחזק את מוסדות התכנון, לפני שמניפים עלינו את חרב הרפורמה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עם זאת, אלתרמן הדגישה כי הדבר אינו סותר את הצורך בעריכת רפורמה, אם כי לדבריה, "בניגוד למה שרבים סבורים, החוק החדש אינו מבזר סמכויות לוועדות המקומיות בצורה מספקת".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker