בגלל בית פרטי בן שלוש קומות ומרתף: מתמודדת על ראשות עיריית חיפה הורשעה בעבירת בנייה חמורה

בית שנבנה בתכנונה ובפיקוחה של האדריכלית עינת קליש־רותם, חברת מועצת העיר חיפה, הוקם ללא היתר בנייה ■ השופט: "קליש־רותם זנחה את תפקידה כשומרת סף וחטאה כלפי הציבור" ■ קליש־רותם: "אמשיך להתמודד על ראשות עיריית חיפה עד שאעמוד בראשה"

יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עינת קליש־רותםצילום: עופר וקנין
יעל דראל

ד"ר עינת קליש רותם, אדריכלית המתמודדת על ראשות עיריית חיפה, הורשעה בימים האחרונים על ידי בית המשפט לעניינים מקומיים בחדרה בעבירת בנייה. זאת לאחר שבית פרטי בן שלוש קומות ומרתף שנבנה בתכנונה ובפיקוחה בזכרון יעקב – הוקם ללא היתר בנייה. בהכרעת הדין מתח השופט יעקב גולדברג ביקורת חריפה על התנהלותה של קליש רותם וגזר עליה קנס של 30 אלף שקל, לאחר שקבע כי היא "זנחה את תפקידה כשומרת הסף וחטאה כלפי אחריותה וכלפי הציבור". עבירת תכנון ובנייה מוגדרת כעבירה פלילית.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

המבנה, המשתרע על פני שטח של 320 מ"ר, נבנה ברחוב הכרמל במועצה המקומית זכרון יעקב לפני מספר שנים לטובת משפחת עולים מארצות הברית ששכרו את שירותיה של קליש רותם, לצורך תכנון הפרויקט והפיקוח על הבנייה. עם זאת, רק לאחר שהסתיימה בניית המבנה גילו כי הבנייה התבצעה באופן בלתי חוקי, ללא היתר כנדרש, וכי גם התכנון שעליו היתה אחראית קליש רותם - לא תאם את התב"ע במקום.

קליש רותם, שמתמודדת בשנים האחרונות על ראשות עיריית חיפה, היא בעלת דוקטורט מאוניברסיטת ETH בציריך שוויץ ובעלת שני תארים ראשונים מהפקולטה לארכיטקטורה ובינוי ערים בטכניון. במהלך ההליך המשפטי היא הודתה בעבירות המיוחסות לה, אך ביקשה מבית המשפט להתחשב במעמדה כנבחרת ציבור המתמודדת על ראשות העיר – ולהימנע מהרשעתה. בתפקידיה הציבוריים קליש רותם היא גם חברת מועצת העיר חיפה ויו"ר סיעת חיים בחיפה.

במהלך המשפט טענה קליש רותם כי הסתמכה על טענת היזם, לפיה יש בידו היתר בנייה, וכי פנתה אליו מספר פעמים בבקשה לראות את ההיתר, אך נדחתה פעם אחר פעם.

הבית שתכננה עינת קליש רותם בזכרון יעקבצילום: רמי שלוש

בהכרעת הדין לא חסך השופט גולדברג ביקורת, הן על חומרת העבירה והן על אחריותה המקצועית והציבורית של קליש רותם: "תפקידה של הנאשמת במהלך הבנייה אינו אינצינדטלי (מקרי), משל היתה ממלאת תפקיד טכני כלשהו. בהתאם לכך, חלקה באחריות לבנייה אינו שולי. הנאשמת תכננה את המבנה, ערכה את בקשת ההיתר, ונטלה על עצמה את משימת הפיקוח העליון על עבודות הבנייה. תפקידה הראשון של מפקחת עליונה על הבנייה הוא בקרה להבטחת התאמת ביצוע הבנייה באתר למסמכי ההיתר על נספחיו... קבלת ההיתר אינו עניין טכני – ובניית מבנה ללא היתר ובסטייה מתוכנית אינו עבירה קלה".

הכרעה זו מגיעה בעקבות תביעה של הוועדה המרחבית לתכנון ובנייה שומרון, האחראית על היישובים אור עקיבא, גבעת עדה, ג'סר א-זרקא, זכרון יעקב ופורדיס - כנגד בעלי הנכס, חברת הבנייה, בעל הקרקע המקורי, מהנדס הפרויקט וכאמור קליש רותם ששימשה כאדריכלית.

מפרטי הפרשה עולה כי פרט לעובדה שהבית כולו נבנה מבלי שניתן היתר בנייה, הרי שגם הבקשה להיתר שהוגשה לוועדה המקומית על ידי קליש רותם - לא כללה בקשה למרתף, אך למרות זאת נחפר מרתף על פי תוכניותיה. זאת, על אף שגם התב"ע במקום אינה מאפשרת חפירת מרתפים.

הליך משפטי זה התקיים במקביל לתביעה שהגישו גם בעלי הנכס לבית המשפט המחוזי בחיפה, כנגד בעלי התפקידים בפרויקט וכנגד חברת הבנייה. במסגרת תביעתם, טענו בני הזוג כי התחייבו לשלם 3.46 מיליון שקל עבור הבית, אולם חלק מהכספים שהועברו בעסקה לא הופקדו בחשבון נאמנות. עוד נטען כי בשל התנהלות המעורבים בפרשה, נכון להיום לא רק שהמבנה לא קיבל טופס חיבור לתשתיות (טופס 2), או טופס אכלוס (טופס 4) - אלא שהוא גם לא נרשם על שמם בטאבו ובפועל, בית המגורים חובר באופן פיראטי לתשתיות של מים וחשמל.

עו"ד עופר אטיאס המייצג את קליש רותם מסר בתגובה כי "אנו מקבלים את ההכרעה של בית המשפט, אך חולקים על נימוקיה וסבורים כי בית המשפט החמיר בצורה בלתי סבירה את האחריות שהטיל על האדריכלית בנסיבות שבהן הוכח כי מי שנושא באשמה העיקרית לבנייה הבלתי חוקית היא דווקא המאשימה בעצמה (הוועדה המרחבית לתכנון ובנייה) וממלאי התפקידים המושחתים שפעלו בתוכה בתקופה הרלוונטית והעלימו עין ביודעין מהבנייה. לא היה ספק בתום הלב של מרשתי, ולראיה גם בית המשפט ציין את העובדה כי היא מיוזמתה פנתה לוועדה ודיווחה על מצב הבנייה".   

עורכי הדין שחר לוינזון ויוני שליו ריבה ממשרד יוסף ישורון ושות' המייצגים את בעלי הנכס סרבו להגיב לידיעה.

עינת קליש רותם מסרה בתגובה: "אני ממשיכה לרוץ לראשות עיריית חיפה, עד שאעמוד בראשה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker