"עדיף לעזור לצעירים בישראל בשכירות - מאשר לסייע להם לרכוש דירה"

דו"ח OECD מתריע כי מחירי הדירות בישראל גבוהים ברמה בינלאומית - ומדגיש את הפער בין עליית מחירי הדירות לעלייה הצנועה יותר בשכר הדירה

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיזם להשכרה ארוכת טווח באזור הרצליה. הממשלה מזניחה את השוכרים
מיזם להשכרה ארוכת טווח באזור הרצליהצילום: עופר וקנין

עדיף לסייע למשקי בית צעירים באמצעות הקלה בשכירות מאשר על ידי סיוע ברכישת דירות - כך נכתב בפרק הדיור של דו"ח OECD על ישראל. הדו"ח מתריע כי מאז העלייה החדה במחירי הדירות ב-2007, המחירים גבוהים ברמה בינלאומית. למעשה, מחיר דירה ממוצע מגיע כיום ל-8 הכנסות שנתיות ממוצעות של משק בית - הרבה מעבר למדינות מערביות, שבהן מחירי הדירות מגיעים ל-6-3.5 הכנסות שנתיות ממוצעות של משק בית.

בסקירה מודגש הפער בין עליית מחירי הדירות לעלייה הצנועה יותר בשכר הדירה. להערכת הארגון, מגורים בשכירות יהיו אטרקטיביים יותר, במיוחד למשקי בית צעירים, אם משך הסכמי השכירות יהיה ארוך יותר משנה ועליית שכר הדירה השנתית תוגבל. את הרפורמה שכלולה בחוק שכירות הוגנת מכנים ב-OECD מבורכת - אך לא מספיקה.

לפי הדו"ח, למרות הסימנים להתמתנות בעליות המחירים מאז סוף 2016, מחירי הדירות ממשיכים לעלות. לצד זאת, נכתב כי קצב הבנייה בישראל אינו עונה במידה מספקת על הביקושים. עוד טען הארגון כי מיסי הארנונה בישראל נמוכים מדי כדי לתחזק את התשתית המקומית, הנדרשת לפיתוח שכונות מגורים חדשות.

בדו"ח מוזכרות הרפורמה בתכנון ובנייה שהחלה ב-2014, שנועדה לקצר הליכי תכנון ואת פעילות הותמ"ל (הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור); תוכנית הדיור האסטרטגית הממשלתית ל-2040; העלאת מס הרכישה על משקיעים, שנועדה להקטין את מעורבותם בשוק; ותוכנית מחיר למשתכן, שנועדה להקצות דירות מוזלות לזוגות צעירים. בנוסף, בדו"ח מצוינת תחילת מעורבותן של חברות בנייה זרות בישראל - והערכה כי זו תביא לקיצור זמני הבנייה ולהורדת עלויות.

"הרפורמות הרבות כוללות מרכיבים מועילים, ואולם חלקן יקרות ויכולות לעבור מקצה שיפורים", נכתב בדו"ח. "מחיר למשתכן, לדוגמה, לא הגדיל את שיווק קרקעות המדינה, על אף העלות התקציבית הלא קטנה שלו (0.2% מהתל"ג של 2018-2017). זה גם מעוות את השוק, משום שזכאים רבים שזוכים בהגרלה רוכשים דירות במחירי מציאה במיקום שלא עונה על הצרכים שלהם, ככל הנראה במטרה להשכירן. בסופו של דבר זה ממריץ יותר את שוק השכירות יותר מאשר את הבעלות על דירות, שהיתה המטרה המקורית של הממשלה".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker