מחיר למשתכן התעכב - ובעלי הדירות שוב מעלים את המחירים

רק בשבוע שעבר הוכרז על ההגרלה הרביעית הגדולה במסגרת מבצע הדגל של שר האוצר משה כחלון לאחר כשלושה חודשים של אי ודאות ■ התוצאה: עליות מחירים ברבות מהערים שנסקרות במדד yad2–TheMarker בפברואר

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הקריות
הקריותצילום: נתיבי ישראל

ההיחלשות מבצע הדגל של שר האוצר משה כחלון, מחיר למשתכן, מתבטאת גם במדד yad2–TheMarker. לאחר שבסוף 2017 נשברו שיאים במספר הערים שבהן ירדו המחירים המוצעים על דירות, בחודשיים הראשונים של 2018 חלה תפנית: מספר הערים שבהן היו ירידות מחירים פחת דרמטית — מה שמעיד על כך שפחות בעלי דירות מצפים לירידות מחירים בטווח הקרוב.

לאחר שבינואר נמצאו 16 ערים שמחירי הדירות בהן התמתנו, בחודש שעבר המחירים ירדו ב–15 ערים, בשתי ערים לא חלה כל תזוזה, ואילו ב–19 ערים המחירים עלו.

מדד yad2–TheMarker מנסה לאמוד ציפיות של אלפי בעלי דירות, המציעים דירות למכירה בלוח yad2, ומשנים את מחירי הדירות, בהתאם להערכותיהם על מצב השוק, ובעיקר על הרוכשים. הוא שונה ממדדי המחירים האחרים, מפני שזה מדד התנהגותי, המתבסס על הציפיות וההערכות של בעלי הדירות למחירי הדירות בעתיד הקרוב. ההנחה היא שהציפיות יתגשמו במידה כזאת או אחרת, או לכל הפחות ישפיעו על המציאות.

המדד דוגם 36 ערים, שבהן נבחנים מחירי הדירות הממוצעים הנדרשים על ידי המוכרים, בניכוי נכסים ונתונים חריגים. בסיכום הסקירה, בודקים את היחס שבין מספר הערים שבהן היו ירידות במחירים המבוקשים לבין מספר הערים שבהן חלו עליות מחירים.

ב–2015–2016 בעלי הדירות לא ציפו לירידות מחירים, ולכן היו הרבה חודשים שבהם היו פחות מעשר ערים עם ירידות מחירים. גם כשמבצעי מחיר למשתכן טיפטפו במנות קטנות, כלומר ההגרלות נערכו ביישובים בודדים על עשרות ומאות יחידות דיור, לא ניכרה כלל השפעה על התחושה של המוכרים. הם לא חששו כי מחירי הדירות עומדים לרדת במהרה. זו הסיבה שגם במחצית הראשונה של 2017 מחירי הדירות ברוב הערים הנסקרות המשיכו לעלות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ואולם ביוני 2017, שבו נערכה ההגרלה הגדולה הראשונה של מחיר למשתכן שכללה כ–15 אלף דירות, היתה השפעה מיידית. מחירי הדירות ירדו ב–19 מהערים הנסקרות — סימן מובהק לכך שבעלי הדירות העריכו כי אם הם רוצים למכור את דירותיהם, עליהם להתפשר על מחיריהן.

ברבעון האחרון של 2017, שבו נערכו שתי הגרלות — בספטמבר ובדצמבר — היה רצף של ירידות מחירים ב–17–19 מהערים במדד. הדבר הוכיח כי יש קשר הדוק בין המבצעים הגדולים לבין הסנטימנט של בעלי הדירות. הרצף הזה התבטא גם בירידות קלות במדד מחירי הדירות של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה.

ואולם אחרי דצמבר 2017 התעכב משרד האוצר בהכרזה על מבצע גדול חדש, ולמעשה רק בשבוע שעבר הודיע על קיום המבצע שנערך בימים אלה. מעבר לכך, הביקורת על המבצע גוברת, ואם המבקרים הראשונים היו כלכלנים ועיתונאים, בחודשים האחרונים נוספו להם זוכים שגילו כי הזכייה אינה עומדת בציפיותיהם מסיבות שונות. גם מספר הדירות פוחת באופן ניכר מהגרלה להגרלה, כך שבנוכחית כלולות כ–6,700 דירות — פחות ממחצית מהדירות שהוגרלו ביוני 2017. להערכתנו, יש קשר בין העובדות האלה לבין הירידה במספר הערים שבהן התמתנו המחירים המוצעים בינואר ובפברואר.

העלייה הגדולה: בטבריה

בחודש שעבר נמצאו בצפון עליות המחירים הגדולות ביותר, לפי המדד. בטבריה קפצו המחירים ב–4.8%, ל–887 אלף שקל בממוצע לדירות 4 חדרים, ול–1.09 מיליון שקל לדירות 5 חדרים. בכרמיאל המחירים זינקו ב–3.1%, ל–1.12 מיליון שקל בממוצע לדירות 4 חדרים, ול–1.37 מיליון שקל לדירות 5 חדרים.

גם בערי הדרום היו עליות במחירי הדירות המבוקשים. כלל, ניכר כי בפריפריה המחירים מטפסים לאחר שבחודשים האחרונים של 2017, שבהם התקיימו ההגרלות הגדולות, עיקר הירידות היו בה, במיוחד בצפון. נראה שכעת חל מעין תיקון. כך למשל, בנהריה התחרשה עלייה של 1.6% במחירי הדירות המבוקשים בפברואר לעומת ינואר, ל–1.21 מיליון שקל בממוצע לדירות 4 חדרים, ו–1.49 מיליון שקל לדירות 5 חדרים.

בקרית אתא היתה הירידה הגדולה ביותר בחודש שעבר, בשיעור של 2.7%. דירת 4 חדרים בעיר עלתה בממוצע 1.07 מיליון שקל, ואילו דירת 5 חדרים עלתה 1.31 מיליון שקל. בחיפה המחיר התמתן ב–1%, ל–1.31 מיליון שקל בממוצע לדירות 4 חדרים, ו–1.61 מיליון שקל ל–5 חדרים.

ירידה בולטת נוספת היתה ברמת השרון — 2%. המוכרים דרשו על דירות 4 חדרים בעיר 2.8 מיליון שקל בממוצע, ועל דירות 5 חדרים 3.44 מיליון שקל לדירות. עם זאת, בערי המעגל החיצוני לתל אביב היו הכי הרבה ירידות מחירים. מבין 13 ערים שנכללות בו — בשמונה נמצאו ירידות. בעוד בראש העין, אור יהודה, נס ציונה, כפר סבא, רעננה ורמלה הירידות היו של פחות מ–1%, בהוד השרון היתה ירידה של 1.5%, ל–2.08 מיליון שקל בממוצע ל–4 חדרים, ו–2.55 מיליון שקל ל–5 חדרים. ברחובות חלה ירידה של 1.2%, ל–1.9 מיליון שקל בממוצע ל–4 חדרים, ו–2.33 מיליון שקל ל–5 חדרים.

בתל אביב המחירים עלו ב–0.6% (3.66 מיליון שקל בממוצע לדירות 4 חדרים, ו–4.48 מיליון שקל ל–5), ובירושלים הם טיפסו ב–0.1%, (2.67 מיליון שקל ל–4 חדרים, ו–3.28 מיליון שקל ל–5).

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker