הסכם גג ראשון בעיר חרדית: 5,400 דירות חדשות יוקמו באלעד

מספר הדירות בעיר יכפיל את עצמו עד 2020 ובמקביל יוקמו ארבעה מתחמי תעסוקה ומסחר גדולים ■ תקציב ההסכם: 3.1 מיליארד שקל ■ ראש העיר הרב ישראל פרוש: "זוהי בשורה של ממש עבור אלפי משפחות הסובלות ממצוקת הדיור"

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
אלעד
אלעדצילום: עופר וקנין

משרד הבינוי והשיכון, משרד האוצר ועיריית אלעד חתמו אתמול (ד') על הסכם גג לבניית יותר מ-5,400 יחידות דיור שישווקו בעיר החרדית עד 2020. מכוח תקנות התכנון והבנייה עשויות להתווסף עוד כ-1,500 יחידות דיור באישור הוועדה המקומית.

במסגרת ההסכם נקבע כי אם קצב שיווק הדירות עד 2020 יהיה משביע רצון, קיימת אפשרות לפעימה שנייה, שכוללת 6,500 יחידות דיור נוספות - בכפוך לאישור גופי התכנון המוסמכים. אם הפעימה השנייה תצא לפועל, מספר הדירות בעיר ישלש עצמו תוך כמה שנים.

לפי ההסכם, בעיר יוקמו ארבעה מתחמי תעסוקה ומסחר, שישמשו גם עבור תושבי הערים השכנות פתח תקוה וראש העין. אלו שטחים נרחבים שצפויים להניב להעירייה הכנסות משמעותיות מארנונה - ועשויים גם להביא לעלייה בשילוב האוכלוסייה המקומית בשוק העבודה. במקביל, יוקמו בעיר גם מוסדות ציבור כמו בתי כנסת, גינות קהילתיות, בתי ספר, גנים, מתנ"סים ואולמות ספורט.

תקציב ההסכם הוא כ-3.1 מיליארד שקל. כ-2.8 מיליארד שקל מהתקציב מוקצה לעבודות הפיתוח והתשתיות, והיתר להקמת מוסדות ציבור.

במקביל לקידום הסכם הגג, נערכים בימים אלה דיונים על סיפוח שטחי אש ששייכים למועצה האזורית חבל מודיעין לאלעד, כדי להפשיר את השטחים לבנייה. הפשרת השטח תאפשר בנייה של כ-8,000 יחידות דיור.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

העיר אלעד הוקמה בשנות ה-90 ותוכננה בליווי משרד הבינוי והשיכון. כיום מתגוררים בה כ-47 אלף תושבים בכ-7,500 דירות.

ראש העיר אלעד, ישראל פרוש
ראש העיר אלעד, ישראל פרושצילום: עופר וקנין

"יש מספיק שטחים לבנייה גם בלי לכרות את העצים"

"הסכם גג זה מצטרף לשורת התוכניות שאנו מקדמים בשלוש השנים האחרונות לטובת האוכלוסייה החרדית ובמטרה לקדם מגוון רחב של פתרונות דיור כפי שלא נעשה מאז קום המדינה", אמר שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט (כולנו). "הדאגה לכלל המגזרים, ובכללם המגזר החרדי, היא ערך מרכזי העומד לנגד עיניי מאז ומעולם".

מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון, חגי רזניק, הוסיף: "זוהי בשורה של ממש, לאור העובדה שזהו הסכם גג ראשון שמתוכנן בעיר חרדית. הסכם הגג שאושר היום הוא צעד נוסף בשורה של צעדים שמקדם משרד הבינוי והשיכון לטובת האוכלוסייה החרדית".

ראש העיר, הרב ישראל פרוש, אמר: "זהו הסכם היסטורי, המהווה בבשורה של ממש עבור אלפי משפחות הסובלות כיום ממצוקת הדיור. אלעד, הממוקמת במרכז הארץ, סמוך לריכוזי המגורים של הציבור החרדי והדתי, היא הפתרון המושלם עבורם".

פרוש הודה לשר השיכון ולמנכ"ל המשרד, והתייחס לטענות של ארגונים ירוקים שלפיהן סיפוח שטחי האש יסכן את היערות ואת המסדרון האקולוגי הסמוכים לאלעד. "הטענות אינן נכונות משום שבקשת הסיפוח של השטחים האלה נועדה לשמור על שטחים ירוקים בתוך תחומי העיר. אין ולא היתה לנו שום כוונה להרוס את היער עבור בנייה. יש מספיק שטחים לבנייה גם בלי לכרות את העצים".

יו"ר ועדת המשנה לתכנון ובנייה ויו"ר מפלגת דגל התורה באלעד, הרב אברהם שטרן, אמר בהקשר זה: "הסכם הגג יכול היה להיחתם כבר לפני שנה וחצי, אך התעכב רק בגלל דאגת ראש העיר לכך שההסכם יביא ליציבות כלכלית; יכלול שיפוץ ופיתוח של העיר הוותיקה; והשקעה אמיתית בפיתוח מוסדות ציבור ושטחים ירוקים ופתוחים. על כך עמלו הצוותים רבות עד לחתימת ההסכם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker