מכה לכחלון: השר לאיכות הסביבה זאב אלקין דורש לסגור את הותמ"ל

לטענת השר אלקין, התוכניות המאושרות בותמ"ל מעודדות פיתוח פרברי בשטחים פתוחים ובשולי הערים ללא הקמת צירי תנועה חדשים, מה שמוביל להגברת זיהום האוויר

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השר להגנת הסביבה, זאב אלקין
השר להגנת הסביבה, זאב אלקיןצילום: אוליבייה פיטוסי

ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת תדון מחר (ד') בהארכת הוראת השעה לקידום בנייה במחמים מועדפים לדיור, מכוחו פועלת הותמ"ל - ועדת התכנון שנועדה לזרז תהליכי בנייה ולקדם תוכניות תוך עקיפת הועדות התכנוניות הקיימות, במתחמי דיור גדולים. אמש בשעות הערב העביר השר להגנת הסביבה, ירושלים ומורשת, זאב אלקין, פנייה אל שר האוצר, משה כחלון, ובה התנגדות רשמית של המשרד להכנת הסביבה להארכת פעילות הותמ"ל בשנה נוספת.

מדובר במכה לכחלון ולמטה הדיור, עבורם משמש הותמ"ל כלי מרכזי ומהיר לאישור תוכניות ועמידה ביעדי התכנון שהציבו לעצמם. אלקין מבטא התנגדות מתוך הממשלה, לגוף שהוקם כדי לקדם את יעדי הממשלה והאוצר.

במכתב אלקין מעלה את הכשלים בפעילות הותמ"ל, שאישרה מעל 105 אלף יחידות דיור בשלושת שנות פעילותה, אולם אף דירה עוד לא נבנתה בשטח. אלקין הציג את הבעיתיות והטענות שמעלים מזה זמן ארוך ארגוני הסביבה, המגזר החקלאי והמושבים ואף חלק מהרשויות המקומיות.

במכתבו כתב כי לוח הזמנים בו פועלת הוועדה אינו מאפשר עבודת עומק מקצועית בהליכי התכנון. עוד טען כי הדרת המשרד להגנת הסביבה מתפקידו כיועץ סביבתי לותמ"ל, כפי שקורה בשאר מוסדות התכנון, מעיב על פעילות הוועדה. להוכחה הוא מציג כי רוב התוכניות שקודמו בותמ"ל קודמו בשטחים פתוחים, ואלו גורמים לבעיות סביבתיות חמורות.

עד היום נגרעו על ידי הותמ"ל כ-40 אלף דונם של קרקע חקלאית ולטענת המשרד להגנת הסביבה הדבר מוביל לפגיעה במערכות אקולוגיות, נוף, סביבה ובאפשרות לשמר עתודות קרקע לפיתוח. כמו כן טען כי התוכניות המאושרות בותמ"ל מעודדות פיתוח פרברי בשטחים פתוחים ובשולי הערים ללא הקמת צירי תנועה חדשים, מה שמגדיל את הנסיעה בכלי רכב פרטיים ומעלה בזיהום אוויר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

עוד נטען כי תוכניות הותמ"ל לוקות בהיעדר ראייה תכנונית כוללת, וכי לא ניתן מענה לתשתיות הנדרשות ולצרכי העיר כולה. תוכניות רבות בעפולה, יבנה, אופקים, לוד ומעלות פוגעות בפיתוח וחיזוק מרכזי הערים, ובחלק מהמקרים לא עומדות בקנה אחד עם תוכניות המתאר העירוניות.

"מטרת החוק היתה להגדיל באופן מיידי את היצע הדירות למגורים... והרכב הוועדה שונה כך שהופר האיזן בין האינטרסים השונים המיוצגים במוסדות התכנון הארציים, ונקבע לממשלה רוב מוחלט. בשל דורסנותם של המהלכים המותרים לותמ"ל, היא הוצגה כמענה זמני בלבד בשל צורך השעה", כתב השר אלקין. לפיכך ובשל הטענות שהעלה, סגר אלקין את מכתבו בהצהרה: "עמדתי היא שאין להאריך את חוק הותמ"ל במתכונתו הנוכחית".

מחר בדיון בועדת הפנים צפויים להשתתף נציגי משרדי האוצר, ראש הממשלה, הגנת הסביבה, המשפטים, הבינוי והשיכון, החקלאות ועוד. כמותם יגיעו גם ארגונים ירוקים רבים, מרכזהשלטון המקומי, החברה להגנת הטבע, עמותות לזכויות אזרח ואיגוד גופי תכנון ובנייה.

משרדי האוצר צפויים לטעון כי בשלושת שנות פעילותה אישרה הותמ"ל למעלה מ-30% מכלל יחידות הדיור שאושרו במוסדות התכנון השונים, כי היא מייצרת מענה למגזרים וצרכים שונים סביב סוגיות הדיור בארץ, וכי הוועדה ממלאת את תפקידה בכל הנוגע לתכנון בראיה מרחבי וטיפול בתשתיות התחבורה והניקוז.

כמו כן שר הבינוי והשיכון צפוי לטעון כי השינויים שנערכו בחוק הותמ"ל בשנה שעברה, מאפשרים קידום פרויקטים גם במתחמי פינוי בינוי, מהלך שיאפשר קידום פרויקטים של התחדשות עירונית ופעילות במרכזי הערים ובקרקעות פרטיות מרובות בעלים.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "הארכת הוותמ"ל תואמת את מדיניותם של שר האוצר וראש הממשלה, שפנו לוועדת הפנים ואיכות הסביבה בבקשה להאריך את פעילות הוועדה בשנה נוספת. כדי להמשיך ולהגדיל את היצע הדיור ולעמוד ביעדי התכנון שקבעה הממשלה, נדרשת הארכת פעילות הוועדה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker