עבירת הבנייה הגדולה של עמידר

עמידר היא חברה ממשלתית שצריכה למקסם את נכסיה לטובת הציבור, ובייחוד החלשים ■ אף שבשנתיים האחרונות התגלגלו לפתחה הזדמנויות להגדלת מלאי יחידות הדיור במקומות שבהם כדאי לאכלס זכאים לדיור ציבורי - היא החמיצה אותן

מירב מורן
מירב מורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דרום תל אביב
דרום תל אביבצילום: עופר וקנין

מגורים בעיר גדולה מייצרים קרבה ונגישות לשירותים ולצרכים כלכליים וחברתיים, ובכך יש פוטנציאל להוריד את יוקר המחיה ולשפר את איכות החיים. עוד יתרון ברור של עיר גדולה הוא שהסיכויים למצוא בה פרנסה עולים. לכן, אנשים מוחלשים נמשכים באופן טבעי לערים גדולות ומצליחות, שבהן נמצאות הזדמנויות לשפר את מצבם הכלכלי. זו בדיוק הסיבה שבגללה צריך לרכז את הדיור הציבורי בערים חזקות, שיעלו את הסיכויים של אדם נזקק ונתמך להתקדם ולהיות חזק ועצמאי.

בישראל המצב הפוך בינתיים: חברת הדיור הציבורי הלאומית עמידר מחזיקה ב–40 אלף יחידות דיור שרובן המכריע נמצא כיום באזורים פריפריאליים ומוחלשים. מאות דירות כאלה נותרו ריקות במשך שנים, משום שאפילו הזכאים לא רצו להתגורר בהן. הביקוש היה כה נמוך שכדי לאכלס אותן יצאו למבצעים מיוחדים ואף הורידו את רף הזכאות לדיור מסובסד, וכל זאת בשעה שהיצע יחידות הדיור הציבורי במרכז ובערים הגדולות לא מצליח להדביק את הצורך לזכאים רגילים. באחרונה הודיעה עמידר על כוונותיה לצאת ולגייס כסף מהציבור, כדי לקנות עוד כמה מאות דירות באזורי הביקוש.

והנה, בשנתיים האחרונות התגלגלו לפתחה של עמידר הזדמנויות להגדלת מלאי יחידות הדיור במקומות שבהם כדאי לאכלס זכאים לדיור ציבורי - אך היא החמיצה אותן.

הזדמנות אחת נולדה כתוצאה מהעתקת משרדי עמידר מלב הערים אל אזור התעשייה בשולי העיר בחולון, בצעד שפינה בניינים עם פוטנציאל ליצירה של עשרות דירות באזורים מרכזיים וטובים. לפחות בשתיים מההזדמנויות הנדירות האלה, בתל אביב, עמידר עשתה את ההפך: היא השכירה את השטחים הטובים שהתפנו לגורמים שיצרו בהם פתרונות מגורים יקרים בשוק החופשי - בית מלון במטה שלה ליד בית החולים איכילוב ודירות קטנות ונחשקות בדרום המתעורר של תל אביב. במקרה השני הדבר עלול לסבך את עמידר בצרות משפטיות כעבריינית בנייה לכאורה משום ששטחי משרדים שלה הוסבו לדירות מגורים בלי היתר מהעירייה.

הלב נחמץ מגודל הטעות: הרי אין כל רע בהמרה זמנית של שימושים במבנים מסוג אחד לסוג שני, לא כל שכן כשהדבר יכול לסייע לאנשים עניים. לתל אביב המתייקרת יש אפילו אינטרס לקדם חללי דיור קטנים, שיהוו בסיס למלאי דיור בר השגה לאוכלוסיית נזקקת מכל מיני סוגים. עד היום, ככל שהעירייה יכלה והדבר נותר בגבולות הסביר, היא גם נתנה היתרים לשימושים חורגים במבנים. כך למשל, המחסור בבתי מלון זולים עמד בבסיס המדיניות שהפכה מבני תעשייה ומשרדים ישנים לאכסניות נוער ומלונות, והמחסור בגני ילדים הניע היתרים ולהסב דירות קרקע לשימוש זה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי
שכונת עמידר בנהריהצילום: ירון קמינסקי

העבר מלמד לפיכך שאם חברת עמידר היתה פונה בדרך מסודרת ומבקשת להמיר את שטחי הנכסים שלה במרכז העיר ליחידות מגורים שיושכרו בהנחה משמעותית ממחיר השוק, היא היתה מקבלת היתר לשינוי השימוש לפחות באופן זמני, ואולי גם קבוע.

עמידר אינה חברת נדל"ן - היא חברת מגורים ממשלתית שצריכה למקסם את נכסיה לטובת הציבור, ולטובת החלשים והעניים בפרט. עבירת הבנייה שנעשתה לכאורה בבניין ברחוב השרון, היא עבירה קטנה בהשוואה לעבירה הגדולה והמתמשכת: עוד החמצה של הזדמנות ליצירת מגורים נוחים לנזקקים באזורים שמשפרים מיד את מצבם האישי, ומעלים את הסיכוי שלהם להפוך לעצמאיים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker