עוד 3,000 דירות במרכז: המתחמים הבאים שיעברו פינוי בינוי

קבינט הדיור אישר היום קידום שלושה מתחמים לפינוי-בינוי באור יהודה, יהוד-מונסון ובת ים, שיקודמו דרך הותמ"ל ■ שר הבינוי והשיכון מנתב את הוועדה להשקעה בפרויקטים של התחדשות עירונית

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אור יהודה
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

קבינט הדיור אישר היום (ב׳) קידום שלושה מתחמי פינוי בינוי דרך הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל). המתחמים נמצאים באור יהודה, יהוד-מונסון ובת ים, ובתכנית שהציגו משרד הבינוי והשיכון והרשות הממשלתית להתחדשות עירונית צפויות להיבנות בהם 3,264 דירות חדשות.

באור יהודה, בפרויקט הכלנית שנמצא בקרבת צומת סביון, עתידות להיבנות 512 יחידות דיור חדשות, שיחליפו 96 יחידות דיור הקיימות במקום בבנייני רכבת. ביהוד, בפרויקט מוהליבר, צפויות לקום 1,332 יחידות דיור על שטח שבו נמצאות כיום 336 דירות. בבת ים, בפרויקט שפרבר בקרבת מחלף קוממיות, עתידות להיבנות 1,420 יחידות דיור על שטח שבו עומדות כיום 328 יחידות דיור.

מתחם ראשון של פינו בינוי הועבר כבר לטיפול הוותמ"ל בינואר, כשהוותמ"ל החליטה על הפקדת תוכנית ראשונה להתחדשות עירונית בשכונת המגורים קריית משה ברחובות. התוכנית כוללת הקמת 9,500 יחידות דיור במקום 1,300 יחידות המצויות בשכונה כיום, מרביתן במבנים ישנים ובמצב תחזוקה ירוד. בחודשים האחרונים אישר קבינט הדיור גם מיזמי התחדשות עירונית של מתחמי פינוי בינוי בנתניה ולוד.

הוותמ"ל זכתה לביקורות בשלושת שנות פעילותה על כך שהיא מאפשרת תכנון בהיקפים גדולים באופן לא יסודי ומפקיעה שטחים שלא לצורך, תוך שהיא מעוררת התנגדויות מהארגונים הסביבתיים, הרשויות המקומיות ומהמגזר החקלאי.

בת יםצילום: טל כהן

בתוך כך, נדמה כי שר הבינוי והשיכון פועל לניתוב ייעוד הוועדה, שכחלון מקווה להאריך את פעילותה, לטובת השקעה בפרויקטים של התחדשות עירונית. מדובר במהלך שייעודו להאיץ את הבנייה באזורי הביקוש, אולם בענף קיים חשש כי אין מערך עוטף הולם לתושבים ולערים שצפויות לקלוט אליהן מספר רב של תושבים לסביבה - שבה נמצאות תשתיות ישנות ולא מותאמות.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מעבר לכך, הודגש כי נדרשת מעטפת שתבטיח את יכולתם של התושבים לשאת בעלויות הארנונה והתחזוקה שיגדלו בעבור המעבר לבניינים חדשים ולדירות מרווחות יותר. פעמים רבות המעבר כרוך בתוספת עלות שמשק הבית לא עומד בו וכך נוצרת הזנחה של הבניין החדש ומצוקה בקרב התושבים.

שר הבינוי והשיכון, האלוף (מיל'), יואב גלנט, מסר כי: "ישראל היא מדינה קטנה עם צפיפות אוכלוסייה הולכת וגדלה. התחדשות עירונית של שכונות ישנות ומוזנחות והפיכתן לאזורים פורחים ואטרקטיביים במרכז העיר היא מרכיב מרכזי בפעילות משרד הבינוי והשיכון. חלקה של ההתחדשות העירונית ילך ויגדל בשנים הקרובות בכל רחבי הארץ. אני מברך על פעילותה של הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית שיצאה לדרך בתנופה גדולה בחודשים האחרונים. התוכניות שאושרו היום יאפשרו בניה של אלפי יחידות דיור לטובת בני המקום הוותיקים ולמען זוגות צעירים חדשים. אנו ממשיכים לפעול במלוא המרץ במטרה לקדם תהליכי התחדשות עירונית בערים נוספות ברחבי הארץ ולספק פתרונות דיור ואיכות חיים למען הציבור בישראל״.

יו"ר הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית, חיים אביטן: "אנחנו ממשיכים להאיץ תהליכים ולקצר את זמני ההמתנה לאישורים. אנו שמים דגש על קידום פרויקטים גדולים שיחוללו שינוי משמעותי בתחום ההתחדשות העירונית, ובדרך זו נוכל לשנות את פניה של ישראל כבר בשנים הקרובות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker