כחלון מנפח יעדים: 120 אלף דירות כל שנה

כשנה בלבד לאחר שקבינט הדיור אישר את היעדים האסטרטגיים לדיור, יתבקשו הבוקר חברי הקבינט להגדיל את היעדים מ–104 אלף דירות מתוכננות בכל שנה ל–120 אלף דירות ■ ומה היעדים להשכרה ארוכת טווח?

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר משה כחלון
שר האוצר משה כחלוןצילום: אילן אסייג

כשנה לאחר שקבינט הדיור אישר את תוכנית הדיור האסטרטגית ארוכת הטווח שגיבשו משרדי הממשלה והמועצה הלאומית לכלכלה, חברי הקבניט צפוייים להתבקש היום לאשר יעדים חדשים לתכנון דירות בשוק הדיור. על פי התוכנית, יעדי השיווק והתכנון ל–2018–2020 יעלו מ–104 אלף יחידות דיור ל–120 אלף. זאת, בלי שיעדי הביצוע של התוכנית עודכנו גם כן.

מהירים ובלי קשקושים - חפשו TheMarker בטלגרם (להורדה באנדרואיד, להורדה באייפון)

התוכנית האסטרטגית שגובשה בשנה שעברה, בשיתוף משרדי האוצר והשיכון ומינהל התכנון, קבעה יעד של כ–1.5 מיליון דירות שייבנו בישראל עד לשנת היעד 2040. על פי יעד זה נקבע כי יש לתכנן בתקופה זאת 2.6 מיליון דירות — מספר המבטא פחת של כ–40% בין יעדי התכנון ליעדי הביצוע.

בנייה בראשון לציוןצילום: עופר פוקוס צילומי

לפני השינוי הנוכחי, נקבע בתוכנית הדיור כי על מנת להתמודד עם צורכי שוק הדיור, בהתאם לתחזיות גידול האוכלוסייה במדינה, הרי שבין 2017 ל–2025 יש לתכנן 104 אלף יחידות דיור בכל שנה — יעד שכעת יעודכן כלפי מעלה. ב–2025–2040 נקבעו יעדי התכנון של ישראל לעלות הדרגתית עד לכ–118 אלף דירות בשנה. ואולם כעת, כשנה בלבד לאחר אישור היעדים — מבקש האוצר להגדיל את מספר היעד לשנים הקרובות לֹתכנון של 120 אלף דירות בשנה.

האוצר: "ההיצע מושתת על התחלות בנייה"

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

מי שמותח ביקורת חריפה על הגדלת יעדי התכנון "על הנייר" הם הארגונים הסביבתיים. במכתב ששלח ניר פפאי, סמנכ"ל שמירת טבע בחברה להגנת הטבע, לשרי הקבינט, הוא מציין כי "התוכנית האסטרטגית הניחה הנחה שמרנית ונמוכה של 60% מימוש מכלל יחידות הדיור שיאושרו. כתוצאה מכך נגזרו יעדי התכנון לשנים הקרובות והועמדו על 104 אלף יחידות — למרות שיעד זה הוא כפול ממספר יחידות הדיור שנבנות בפועל. מספר זה הוא גבוה לדעתנו, ויש צורך בהגדלת אחוזי המימוש. הבקשה מקבינט הדיור להגדיל את יעד התכנון בשלוש השנים הקרובות מגיעה באופן תמוה וללא כל הנמקה והסבר מקצועי".

בנייה באשדודצילום: אילן אסייג

לצד הגדלת יעדי התכנון העתידיים, ההצעה קובעת גם יעדים מפורטים לשנה הקרובה: בתחום התכנון קובעת ההחלטה יעד של 60 אלף דירות — מהן 40 אלף באזורי הביקוש (מחוזות תל אביב, מרכז, ירושלים, חיפה ונפת אשקלון). בכל הנוגע לשיווקים — כלומר למכרזים שאותם מפרסמת המדינה — היעד ל–2018 הוא 70 אלף דירות, מתוכן 35 אלף דירות באזורי הביקוש. זאת בעוד מספר העסקות (כלומר המכרזים שנסגרים בפועל) הוא 45 אלף דירות, מהן 29 אלף בלבד באזורי הביקוש.

בישיבת הקבינט הבוקר צפויים להגיע לאישור גם יעדים לשיווקה של קרקע לטובת הקמת פרויקטי דיור להשכרה. על פי היעדים שנקבעו בתוכנית, ב–2018 יתבקשו חברת הדיור הממשלתי דירה להשכיר ורשות מקרקעי ישראל לשווק קרקע להקמת 4,000 דירות להשכרה ארוכת טווח — מהן כ–1,000 דירות במחיר מופחת.

לפי ההחלטה שתובא לאישור, חלוקת הדירות להשכרה שישווקו במהלך השנה הקרובה תתמקד במרכז — שם מתעתדת המדינה לשווק קרקעות להקמת 3,600 דירות להשכרה, לצד כ–400 דירות בלבד שיוקצו במכרזים בנגב ובגליל.

ממשרד האוצר נמסר: "היצע הדיור בישראל מושתת על ביצוע והתחלות בנייה בפועל. כדי לאפשר מימוש של התוכניות בפועל, נדרשת כמות גדולה של יחידות דיור מאושרות. מסיבה זו, לאחר שנבחנו יעדי 2016 ו–2017 ולאור התגברות היכולת של מוסדות התכנון, המליצו הגורמים המקצועיים לממשלה להעלות את יעד התכנון".

תגובות