פרויקט פינוי-בינוי ענק יוצא לדרך באחד האזורים המבוקשים במרכז - ומה קיבלו המפונים?

על חורבות המבנים משנות ה-60 של המאה הקודמת בגבול גבעתיים-תל אביב, ייבנו שני מגדלים בני 31 קומות, ובהם דירות עם 5-4 חדרים, מיני פנטהאוזים ופנטהאוזים

גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
הריסת בניינים ישנים בפרויקט פינוי-בינוי בגבעתיים צילום: טל הפקות
גילי מלניצקי

בגבעתיים, העיר השנייה הצפופה בארץ אחרי בני ברק, החל היום (ד') פרויקט פינוי בינוי ברחוב ערבי נחל, שיביא לתוספת של 216 יחידות דיור חדשות, בנוסף ל-72 היחידות שיהרסו ויבנו מחדש.

הפרויקט נמצא בגבול שבין תל אביב לגבעתיים ובו שותפות משהב (25%), מבני אופיר (25%) וי.ח דמרי (50%), שעד כה עסקה בעיקר בבנייה רוויה חדשה, ורק לאחרונה נכנסה לפרויקטים של התחדשות עירונית. זהו פרויקט ראשון של פינוי-בינוי שיצא לשלבי ביצוע של החברה.

על חורבות המבנים הישנים שנבנו בשנות ה-60 של המאה הקודמת, ייבנו שני מגדלים בני 31 קומות, ובהם דירות 5-4 חדרים מיני פנטהאוזים ופנטהאוזים. בשלב זה פונו רק 36 משפחות מתוך 72, ויתרת הדיירים יעברו בהמשך.

המשפחות שפינו דירותהם עברו להתגורר בדירות שכורות במימון החברות היזמיות, ומי שפינה דירת 3 חדרים שנמכרה באזור ברמה של 2-1.8 מיליון שקל, צפוי לקבל דירות חדשות בנות 4 ו-5 חדרים עם מרפסות וממ"ד וכן חניה בחניון התת קרקעי שיבנה בפרויקט. רוב הדיירים חתמו על הסכמים בהם הם מקבלים בתמורה דירות שימכרו ב-3.4-3.2 מיליון שקל, רווח של למעלה ממיליון שקל משווי דירתם הנוכחית.

אולם עם עליית ערך הנכס יעלו גם העלויות הנלוות, ביניהן תשלום הארנונה, תשלומי ועד הבית ועלויות התחזוקה של הנכס. כך, חלק מהמשפחות שעוברות לדירות חדשות בפרויקטים שעברו פינוי-בינוי מתקשות לשאת בנטל העלויות העולה, ומוצאות עצמן מתמודדות עם קשיים בעקבות הטבות התמ"א. כמו כן, אחריותה של העיר לדאוג להגדלת התשתיות בהתאם, ולהקצאת שטחי ציבור נדרשים בכפוף לגידול בתושבים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הדירות בפרויקט ישווקו במחירים של החל מ-2.9 מיליון שקל עבור דירות 4 חדרים בשטח של 102 מ"ר עם מרפסת 12 מ"ר והחל מ-3.35 מיליון שקל עבור דירת 5 חדרים ששטחה 119 מ"ר ו-16 מ"ר מרפסת. דירת פנטהאוז של 180 מ"ר ועוד 60 מ"ר מרפסת תוכל להגיע ל-6.8 מיליון שקל. הצפי לאכלוס הפרויקט הינו בתוך כ-4 שנים.

הדמיית הפרויקט בגבעתייםצילום: רובננקו

ככלל, עיריית גבעתיים נוקטת במדיניות שמרנית ומאופקת באישור תוכניות תמ"א במסלולים השונים, בשל מיעוט עתודות הקרקע ובעיר והצורך לשמר את השטחים הציבוריים ואיכות חייהם של התושבים. פרויקט זה הוא חלק ממתחם רחב יותר המצוי עתה בתהליכי התחדשות, כאשר 96 יחידות במתחם כבר אוכלסו, 144 עדיין מצויות בשלבי בנייה ו-288 יצאו לדרך אתמול.

מנכ"ל משהב, רו"ח עזרא ערוסי, מסר כי: "אנו רואים בפרויקטי התחדשות עירונית את עתיד הבנייה בישראל מכיוון שעתודות הקרקע בארץ ובייחוד באזורי הביקוש מוגבלות. כיום פרויקטי התחדשות עירונית מהווים כמחצית מהיקף הפעילות של החברה ובעתיד הלא רחוק אנו מתוכננים לצאת לשיווק עם עוד ארבעה מתחמי התחדשות עירונית".

ערוסי הוסיף כי: "צריך לזכור כי חידוש מתחם מגורים או שכונה קיימת שונה לחלוטין מבניית פרויקט חדש. מדובר על אתגר עצום מרמת התכנון של פרויקט חדש בתוך שכונה וותיקה ועד כמובן התחשבות בדיירים שמפנים את בתיהם. המתחם מוקם על אחת מעתודות הקרקע האחרונות בסיטי החדש של גבעתיים בסמוך למתחם הבורסה ברמת גן ולמרכז עזריאלי בתל אביב".

עמוס דבוש, סמנכ"ל שיווק ופיתוח עסקי של חברת י.ח דמרי הוסיף כי: "מדובר בסנונית ראשונה מתוך פרויקטים רבים של התחדשות עירונית אותם מקדמת החברה. בזכות שיתוף פעולה עם עיריית גבעתיים ועם דיירי השכונה, הצלחנו להגיע לשלב של הריסת בנייני הדירות הישנים והמטים ליפול. הדיירים שפינו את דירותיהם הישנות יקבלו דירות חדשות ומרווחות וייהנו מאיכות חיים גבוהה יותר".

את היזמים ליוו עוה"ד סיגל שפירא, ניר בוטנרו וסמדר חייט ממשרד תדמור לוי ועו"ד זאב מינטוס ממשרד שפירא מינטוס.

גם הרצליה מתניעה התחדשות עירונית

בכנס דיירים שנערך אתמול לתושבי מתחם מנדלבט – אבן עזרא בעיר, הביע ראש העיר, משה פדלון,  את תמיכתו בפרויקט במתחם, אותו מקדמת חברת מטרופוליס. לפי התוכנית במתחם יפונו חמישה בניינים שנבנו בשנות ה-50 ובהם 84 דירות, ובמקומם ייבנו 278 יחידות בארבעה בניינים של בין 12 ל-15 קומות. החברה מקווה לבצע את ההריסה עד סוף השנה הנוכחית וראש העיר הצהיר כי ישנם עוד 19 מתחמים המיועדים לפינוי-בינוי המצויים בשלבי תכנון ועוד 4 פרויקטים שקרובים גם כן למימוש. הראשון בהם הוא מתחם מנדלבלט-אבן עזרא. המתחם נמצא בחלק הצפון מערבי של הרצליה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker