מחיר למשתפר: 3,000 דירות ייבנו למשפרי דיור בשנה הקרובה - כך זה ייראה

לאור דעיכת שיווק הדירות במחיר למשתכן, אושר היום שיווקן של כ-3,000 יחידות דיור בשנה הקרובה בתוכנית מחיר למשתפר ■ בנוסף אושרה גם הגרלה נוספת לדירות מחיר למשתכן שלא נמכרו, וכן הקצאת 486 מגרשי מגורים עם עורף חקלאי לבדואים בנגב

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: עופר וקנין

מועצת מקרקעי ישראל אישרה שיווק של 3,000 יחידות דיור בתוכנית המכונה "מחיר למשתפר", המיועדת למשפרי דיור. משפרי הדיור מהווים את החלק הארי של שוק רוכשי הדירות, ואלו יזכו להנחה על מחיר הקרקע, בתמורה להתחייבותם למכור תוך שנה את הדירה היחידה שבבעלותם. הקרקעות ישווקו במהלך השנה הקרובה באזורי עדיפות לאומית בפריפריה ובקווי עימות המיועדים לבנייה סמי רוויה, כלומר מבנים של בין 2 ל-4 קומות שבהם 3 עד 5 יחידות דיור - בעיקר דירות גן ודירות גג.

שטחים אלה אינם עומדים בקריטריונים המתאימים לשיווק במסגרת תוכנית מחיר למשתכן המגדיר בנייה רוויה, ולפי הערכות הגורמים המקצועיים במשרד הבינוי והשיכון, מלאי השטחים המתאימים לתוכנית לא יאפשר בנייה של יותר מ-3,000 יחידות דיור בשנה. כמו כן, רוב הקרקעות הרלוונטיות נמצאות בפריפריה ולכן מחיריהן נמוכים ממילא. השיווקים הראשונים צפויים בירוחם, מגדל העמק, טבריה, אילת ועכו. בנוסף ישווקו דירות שיועדו למחיר למשתכן - אולם הזכאים בהגרלות לא מעוניינים בהן.

שר האוצר משה כחלון צפוי לחתום על אישור התוכנית בשבועות הקרובים, ולהוציאה לפועל, לאחר הביקורת שספג על הזנחת משפרי הדיור. ברמ"י ובמשרד האוצר הבינו כי המצב הנוכחי, שבו משווקות קרקעות ליזמי השוק הפרטי בשיטת המרבה במחיר, עומד בניגוד לאג'נדה של מחיר למשתכן, ולכן יש לעודד מהלך דומה גם למשפרי הדיור. סיבה נוספת לגיבוש "מחיר למשתפר", מעידים מקורבים לתוכנית, היא רצונו של כחלון להדוף את המשקיעים גם מהקרקעות - ולא רק מהדירות. 

לצד זאת, הפיץ היום משרד הבינוי והשיכון הודעה לזכאי מחיר למשתכן מסדרות א', ב' ו-ג', כי עד מחר (שלישי) ניתן יהיה להירשם להשתתפות ב-12 הגרלות פתוחות של פרויקטים שכבר הוגרלו בעבר, אולם לא הצליחו למכור בהם את מלוא הדירות. מדובר בפרויקטים בעכו, קרית ביאליק, באר שבע, מגדל העמק, נחף וכפר מנדא.

486 מגרשי מגורים עם עורף חקלאי בישוב ביר הדאג'

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

בנוסף החליטו במועצה, בהמשך להארכת תכנית מחיר למשתכן עד לסוף 2019,  להאריך גם את תוקף העמקת ההטבה בבניית צמודי קרקע, בבנייה עצמית, בדרך של מכרז הרשמה והגרלה או בהקצאה כאמור בפטור ממכרז, באזורי עדיפות לאומית. ההחלטה קובעת  כי מחוסרי דיור שירכשו מגרשים לבנייה עצמית במכרזי הרשמה והגרלה ישלמו 21% מערך הקרקע באיזור עדיפות לאומית א' ו-41% באיזור עדיפות לאומית ב', במקום 31% ו-51% בהתאמה. עם זאת, בישובי קו עימות ברמת הגולן ובישובי עוטף עזה כבר חל פטור מלא מתשלום עבור הקרקע בלאו הכי.

עוד מהלך שאושר על ידי המועצה, נוגע לאישרור ההסכם שנחתם עם חברת החשמל, לפיו ב-16 נכסים שהיו בבעלות חברת החשמל ונמסרו למדינה במסגרת הסכם הסדרת נכסים ביניהם, יתאפשר שיווקן של אלפי יח"ד, פארקים ציבוריים, ואלפי מ"ר של שטחי תעסוקה ותיירות המצויים בלב איזור הביקוש. עוד סוכם כי רשות מקרקעי ישראל  תשתתף במימון עלויות הפינוי והבינוי, הכרוכות בהעתקתם של הנכסים לגן שורק, ותשלם לחברת החשמל כ-670 מיליון שקל.

ביחס לנכסים אותם מחכירה החברה מרמ"י ושכדאיותם הכלכלית לשיווק נבדקה, תהיה חברת החשמל רשאית להשיבם לרשות, וזאת במסגרת מנגנון תמרוץ להתייעלות אשר נועד לצמצם את השטחים הנדרשים לפעילותה של החברה, ועל מנת לעשות שימוש יעיל ונכון יותר בקרקע. הסכם הסדרת הנכסים כאמור, משפר את מצבה הפיננסי של החברה, מחזק את יציבותה ומהווה תועלת משמעותית למשק בהיבט ניהול הקרקע בראייה לאומית ארוכת טווח.

המועצה אישרה גם הקצאת 486 מגרשי מגורים עם עורף חקלאי בישוב ביר הדאג', לתושבי הפזורה הבדואית של בנגב. הקרקעות נמצאות בשטח שבין קיבוץ רביבים, שמורת חולות משאבים, כביש 222 ושטחי האש הסמוכים. גודל  ממוצע של מגרשי המגורים הוא כ-1.5 דונם ועוד 3.5 דונם ליעוד חקלאי, המוגדרים יחד כיחידה אחת.

בנוסף אישרה רמ"י עקרונות מתווה של הסדר מקרקעין בהליך מו"מ, להפרטת נכסי תע"ש - בהם מתחמי תע"ש ברמת השרון, בטירת הכרמל וברמת בקע. הוחלט על דחיית הפינוי של מפעל תע"ש רמת השרון בשנה נוספת, נוכח העיכוב בהליך ההפרטה של החברה ודחיית התשלומים והקנסות בהתאם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker