בעלי וילות בכפר אז"ר נגד תוכנית המגדלים שמקדמת המדינה: "תוריד את ערך הנכסים שלנו ב-20%"

התוכנית להקמת 1,900 דירות בבנייה רוויה בחלקו המערבי של כפר אז"ר צפויה להגיע השבוע לדיון במסגרת הוותמ"ל

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כפר אז"ר
האזור בכפר אז"ר שמיועד לפרויקטצילום: עופר וקנין

תוכנית הבנייה להקמת שכונת מגורים של 1,900 דירות בחלקו המערבי של כפר אז"ר צפויה להגיע השבוע לדיון בהתנגדויות במסגרת הוותמ"ל (הוועדה לתכנון מתחמים מועדפים לדיור), והיא מעוררת התנגדויות קשות בקרב תושבי הכפר, שטוענים לפגיעה חמורה בערך הנכסים שלהם ובירידת האטרקטיביות של יישובם, הנחשב אזור מגורים יוקרתי וייחודי בנוף האזור.

עדכונים ראשונים ודיווחים מהירים - חפשו את הערוץ של TheMarker בטלגרם

כפר אז"ר, שהיה בעבר מושב עובדים להתיישבות חקלאית בבקעת אונו, נכלל כיום בשטח השיפוט של העיר רמת גן, אך מהווה מובלעת יוקרתית של צמודי קרקע. לטענת תושבי הכפר, כ–500 במספר, הבנייה המאסיבית תהרוס את הצביון הכפרי שממנו הם נהנים כיום, תיצור כאוס תחבורתי — ותפגע בערך הנכסים שלהם בשיעור של כ–20%.

"המחירים הממוצעים של נחלות בכפר אז"ר עשויים לנוע בטווח של 8–15 מיליון שקל", מציין מאיר ליסקר, הבעלים של חברת הנדל"ן נדלנצ'יק. "הסיבה למחירים היא המיקום המצוין שממנו נהנה כפר אז"ר, לצד הנגישות התחבורתית המצוינת שלו".

מעט עסקות מבוצעות בכפר אז"ר, והשונות במחירים גבוהה. אחת מהבולטות בוצעה ב–2013, שאז דווח כי עוזי ימין, מנכ"ל דלק US שבשליטת יצחק תשובה, רכש נחלה במקום, תמורת 22 מיליון שקל.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

התוכנית החדשה באזור מקודמת על ידי רמ"י (רשות מקרקעי ישראל) וצפויה להיבנות צפונית לציר הקו הסגול של הרכבת הקלה המתוכנן ולכביש 461. היא כוללת 1,965 יחידות דיור למגורים, מתוכן 393 דירות קטנות לטובת זוגות צעירים, בבנייה רוויה של 10–30 קומות. 300 יחידות דיור נוספות שהוקצו בתוכנית מיועדות לטובת דיור מוגן. מבני המגורים ייבנו על פי התוכנית לאורך השדרה הראשית העוברת מצפון לדרום, ובמרכזה מוצעת חזית מסחרית.

בדצמבר האחרון צורפה להתנגדויות גם חוות דעת שהוכנה על ידי משרד שמאות המקרקעין קמיל, טרשנסקי רפאל, שבה נכתב בין השאר כי "התוכנית משנה את אופיו של היישוב" וכי "סביר שאישור תוכנית זו יגרע משווי הנכסים עד כדי כ–20%".

בחוות הדעת נכתב כי "כדי לשמר את אופי הכפר והפרטיות של תושביו יש לקבוע כי הגישה התחבורתית למתחם התוכנית תהיה באמצעות נתיבי התחבורה הדרומיים והמערביים בלבד — ולא מתוך הכפר עצמו". המתנגדים חוששים מ"הפיכת הבתים הפרטיים והרחובות הצרים לצירי תנועה ראשיים".

חוות הדעת כוללת גם התייחסות להיקפי שטחי הציבור והשטחים המסחריים המוצעים בתוכנית, שלגביהם טוענים המתנגדים כי מדובר בשטחים בהיקפים עודפים: "ניתן לראות כי כ–43% משטח התוכנית הוא לשימוש מבנים ומוסדות ציבור ושטחים ציבוריים פתוחים, וכי שטח זה ביחס למספר יחידות הדיור שעתידות להיבנות גבוה בצורה קיצונית, בלתי־הגיוני, וחסר תועלת", כהגדרתם.

שמאי המקרקעין אריה קמיל ציין כי "תוכניות הבנייה שמקדמת המדינה מצביעות על כך שמחוץ לתל אביב, אין שום חשיבה על שימור. שימור לא חייב להיות רק באזורים אורבניים, אלא יש לחשוב גם על שמירה על צביונם של יישובים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker