מתכננים תמ"א 38? כדאי לכם לקרוא את זה

לפי השיטה החדשה, בין היתר, שטח הקומות החדשות שנוספות לבניין יחושב על בסיס שטח המבנה בפועל ומספר הקומות שלו, ולא על סמך תוכניות אחרות שחלות על הבניין ■ אולם, מה שאמור היה ליצור בהירות יצר קשיים וביקורת מצד יזמים

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט תמ"א 38 בתל אביב
פרויקט תמ"א 38 בתל אביבצילום: עופר וקנין

תיקון 3א' לתמ"א 38 הוא שכלול של גרסת ההריסה ובנייה מחדש של הבניין (תיקון 2 לתמ"א), שנועד ליישב מחלוקת בין שתי פרשנויות לחישוב זכויות הבנייה.

לפי השיטה החדשה, שטח הקומות החדשות שנוספות לבניין יחושב על בסיס שטח המבנה בפועל ומספר הקומות שלו, ולא על סמך תוכניות אחרות שחלות על הבניין. כמו כן, התיקון מעניק זכויות להשלמת בנייה בקומת עמודים ולתוספת ממ"ד לכל דירה שתיבנה ועוד.

ואולם מה שאמור היה ליצור בהירות יצר קשיים וביקורת מצד יזמים. הסיבה: התיקון הותיר לרשויות המקומיות סמכויות נרחבות לדחות בקשות להקמת מיזמי תמ"א 38, על סמך התיקון. "החוק מאפשר לכל רשות להתאים את זכויות הבנייה לצורכיה, ולכן כל רשות מכינה תוכנית שתקבע את קווי המדיניות וגוזרת מהם הנחיות שיבהירו ליזמים איך היא מיישמת את התיקון", מסביר מנכ"ל חברת רוטשטיין, אבישי בן חיים.

לדבריו, "הדבר עשוי להקשות על יזמים שפועלים ברשויות שונות כבר בטווח הקרוב, בהמתנה לקביעת המדיניות התכנונית של הרשות, ולאחר מכן בלימוד והטמעת ההנחיות הייחודיות לכל עיר. יוצא מכך שתמ"א 38, שיועדה להיות ארצית, אחידה ופשוטה, נהפכת לתוכנית עקרונית שעל בסיסה כל רשות תקבע את קווי המדיניות ליישומה והוצאתה לפועל, בדומה לתוכנית מתאר מחוזית ולתוכנית מפורטת מקומית".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker