קרקעות במרכז תמורת התחדשות בפריפריה: התמריץ של משרד השיכון ליזמים

ביום עיון בנושא תכנון ובנייה והתחדשות עירונית, אמר יו"ר הרשות להתחדשות עירונית חיים אביטן, כי הוא עמל על הקמת הקרן להתחדשות עירונית - שתסייע לאפשר פרויקטים שאין בהם כדאיות כלכלית

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
טבריה
טבריהצילום: גיל אליהו

הרשות להתחדשות עירונית שבמשרד הבינוי והשיכון, תקדם פרויקטים להתחדשות עירונית בפריפריה בעזרת קרקעות משלימות ליזמים באזורי ביקוש במרכז. כך מסר היום (ג') יו"ר הרשות, חיים אביטן. אביטן דיבר ביום עיון בנושא תכנון ובנייה והתחדשות עירונית, שערך היום משרד עו"ד צבי שוב, וסיפר כי בסיוע ראש הממשלה הוא מקדם תהליך של הענקת קרקעות משלימות ליזמים באזורי ביקוש במרכז, על מנת לאפשר להם כדאיות כלכלית אמיתית לפרויקטים בפריפריה.

לדברי אביטן, "הצגנו תוכנית של קרקעות משלימות בפני ממשלת ישראל, וזה חימם לי את הלב להבין שיש שיתוף פעולה מלא. יש מקומות שבהם הקרקע לא כלכלית - כמו למשל בית שאן או טבריה. הצעתי לתת ליזמים קרקע משלימה בערים אחרות כמו פתח תקווה או רמת גן".

הרעיון אינו חדש, והוא נהגה לפני מספר שנים במשרד השיכון והבינוי וגם בהתאחדות בוני הארץ - אולם עד כה טרם קודם. ברמ"י - המנהלת את קרקעות המדינה - כמו גם בגופים נוספים, סבורים כי מלאי הקרקעות במרכז מוגבל, וכי לא ברור באיזו מידה יוכלו לספק את הדרישות השונות להקצאות - הן לפרויקטים של מחיר למשתכן, הן לקרקעות משלימות ליזמים בתוך ערי המרכז - ועתה גם לקרקעות משלימות ליזמים ביישובי פריפריה.

אביטן אמר עוד, כי "לא יעלה על הדעת שהתחדשות עירונית תיקח עשר או חמש עשרה שנה. אני מאמין שבקרוב התהליך יתקצר מאוד, וזאת גם מתוך ניסיון כראש רשות  לשעבר בחדרה, שבה הנעתי מספר תהליכים של תוכניות מתאר ופינוי בינוי. בחדרה  התוצאות לא אחרו לבוא, והיום העיר היא מהמתקדמות בארץ מבחינת השקעה ופיתוח".

לדברי אביטן שכונת קרית משה ברחובות תהיה פרויקט הדגל של הרשות בשנים הקרובות. "אחת התוכניות המרכזיות שאושרה בוותמל לפני שבועיים היא של קריית משה ברחובות - על 1,000 דונם. שם נעניק קרקע משלימה שהמדינה תקצה לעירוב שימושים של 250 דונם עם מסחר ותעסוקה. הדבר יתן לנו כמעט 10,000 יחידות דיור. זו תוכנית הדגל של ההתחדשות העירונית, תוכנית לתפארת - עם כבישים עוקפים ופנימיים, כולל תחנת רכבת חדשה בסמוך לאותה שכונה גדולה", אמר.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

אביטן דיבר גם על  הקמת הקרן להתחדשות עירונית, כדי לאפשר תמריץ נוסף שהממשלה יכולה להעניק בפריפריה ובאזורים לא כלכליים. "כממשלה אנו צריכים לתת מענה, עבאמצעות הקרן להתחדשות עירונית, גם לרעידות אדמה וגם למיגון בפני טילים - שהיום הם הרבה יותר משוכללים מבעבר. אם יפול חלילה באוזר בנוי טיל הנזק יהיה חמור מאוד, והקרן אמורה לתת מענה של חיזוק מבנים. הקרן אמורה לקבל תקציבים מרמ"י, ויהיו בה לדעתי מאות מליוני שקלים עבור מקומות שאינם כלכליים, כדי שליזמים יהיה כדאי לבצע את המהלכים הדרושים. נציע את הפתרון הכלכלי, כדי שגם היזם וגם הדייר ירוויחו, ואני שוקד בימים אלה להבטיח שהקרן תתממש ותצא לפועל.

"החוסן החברתי של מדינת ישראל חשוב לא פחות מזה הביטחוני... אני חושב שביחד נוכל להרים את הדגל הזה, ואני מציע שנהיה כולנו אופטימיים. אני לא בא לפה עם לוח זמנים, אבל אומר זאת באחריות ומתוך ידיעה שזה הולך להיות הדבר הבא. אולי זה לא יקרה בשנה, הקרובה אבל זה יהיה אחד ממחוללי הצמיחה של המדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker