שישה דברים שצריך לדעת כשמצטרפים לקבוצת רכישה

כך תימנעו מכשלים אפשריים במהלך רכישת דירה דרך קבוצת רכישה

גילי מלניצקי
גילי מלניצקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ענבל אור בבית המשפט
גילי מלניצקי
גילי מלניצקי

1.הכירו את התב"ע, נסח הטאבו והתוכניות העירוניות: בדיקה מוקדמת של מצב הקרקע והתוכניות הקיימות עליה ובסביבתה קריטיות בהשפעה על התקדמות הפרויקט. זה אמנם קצת טרחה, אך ביקור במחלקת ההנדסה בעירייה והתייעצות עם גורם מקצועי יכולים להדליק את נורות האזהרה שצריכות להידלק, למשל במקרה שמחלף ענק אמור לעבור ממש ליד הפרויקט, או אם מספר הדירות המאושרות בתב"ע שונה מהבטחותיו של המארגן.

2.אספו מידע על המארגן והקבלן המבצע: שוחחו עם דיירים בפרויקטים אחרים של המארגן והקבלן לגבי איכות המוצר הסופי, העלויות ביחס לאומדנים הראשוניים ומידת השקיפות והשיתוף. לא כדאי להסתפק רק בחיפוש בגוגל, ומומלץ להיכנס גם למאגרים משפטיים ולבדוק אם קיימות תביעות נגד מי מהם, מאיזו שנה, וכיצד הוכרעו.

3.העבירו כספים רק לחשבון נאמנות של הקבוצה: המארגן אמנם יוזם את ההתקשרויות, אך צריך לקבל את כספים מהקבוצה. אין לשלם ישירות למארגן הקבוצה או לחשבון של הקבלן.

4.בדקו אם יש ליווי בנקאי לפרויקט: לכל פרויקט בנייה צריך להיות בנק מלווה, שמטרתו להבטיח כי הפרויקט יתממש ולוודא את היתכנותו הכלכלית במקרה שצצה פגיעה לא צפויה בהתקדמותו. בקבוצת רכישה, אם אחד מהרוכשים אינו מאושר למשכנתא, התקדמות הפרויקט עלולה להיפגע, ויש צורך להחליפו ברוכש אחר. ליווי לפרויקט על ידי בנק מבטיח את היכולת הכלכלית של הקבוצה עד לסיום מוצלח של הפרויקט.

5.הביאו עורך דין מומחה מהבית: עורכי דין מתעשרים מתעשיית הנדל"ן, זה ידוע, אבל כואב יותר לגלות כמה אתם עלולים להפסיד ממנה. המארגן אמנם מביא עורך דין מטעמו, ולקבוצה כולה יש יועץ משפטי ועורך דין שמייצג אותה, אבל מה שנכון למארגן לא תמיד משרת את האינטרסים שלכם. חשוב שעורך דין מטעמכם, עדיף עם ניסיון קודם בקבוצות רכישה, ילווה את העסקה ואת החתימה על המסמכים והנספחים, ויהווה מנגנון ביקורת ופיקוח עבורכם על התנהלות קבוצה ועל המסמכים שאמורים להיות ברשותכם, כמו דו"ח אפס.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

6.בקשו את דו"ח האפס: דו"ח האפס הוא הערכה ומדידה כלכלית של שמאי את הפרויקט, הכוללת תמחור של הקרקע, עלויות בנייה ומשתנים נוספים שהשמאי בודק. ודאו שהשמאי מהימן ונייטרלי לפרויקט, והשוו את הערכתו לעלות נכסים דומים באזור. במרבית המקרים יהיו עלויות נוספות, אך הדבר ייתן הערכה טובה לגבי כדאיות הפרויקט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker