מדד מחירי הדירות ירד ביותר מ-1% - בתוך שלושה חודשים

מחירה של דירה ממוצעת שנרכשה ברבעון האחרון של 2017 הגיע ל-1.443 מיליון שקל - ירידה של 3.5% לעומת הרבעון השלישי של 2017

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט של מחיר למשתכן בקרית מוצקין
פרויקט של מחיר למשתכן בקרית מוצקיןצילום: דורון גולן

תוכנית מחיר למשתכן והירידה הגדולה במספר העסקות עושות את שלהן - ובתוך שלושה חודשים ירד מדד מחירי הדירות ב-1.2% - כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בנושא הדיור שהתפרסמו היום (ה'). מחירי הדירות השנתיים עלו בשיעור של 2% - שיעור העלייה הנמוך ביותר מאז 2009.

בנובמבר-דצמבר 2017 רשם המדד את הירידה החודשית הגבוהה ביותר מאז אוגוסט 2014, ברמה של 0.7%. בירושלים נרשמה ירידה של 4.2% - ירידת המחירים הדו-חודשית החדה ביותר במדד המחוזות. המחוז היחיד שבו נרשמו עליות היה מחוז המרכז, שבו המחירים עלו ב-0.5%. במחוז הצפון נרשמה ירידת מחירים של 2%, בחיפה ירידה של 0.3%, בתל אביב ירידה של 0.2% ובדרום גם כן ירידה של 0.2%.

מדד מחירי הדירות החדשות ירד, כצפוי, בשיעור גבוה. בתוך חודשיים נרשמה ירידה כוללת של 2% במחירי הדירות החדשות שנמכרות. הדבר נובע מהכללת הדירות שנמכרות במסגרת מחיר למשתכן בממוצע הכולל. בדצמבר נקבע שיא של מכירות של דירות במבצע הדגל הממשלתי, וכך נרשמה בנובמבר-דצמבר ירידת מחירים תלולה יחסית של 1.4%.

מהלמ"ס נמסר כי שיעור העסקאות בתמיכה ממשלתית, שהשתתפו בחישוב מדד הדירות החדשות, מהווה 25.7% מכלל העסקות בדירות חדשות. בחודש הקודם שיעורן היווה 21.7%.

סביר להניח כי בנוסף למחיר למשתכן, הקבלנים מתקשים למכור בימים אלה דירות יקרות, שכן הציבור נוהה אחרי דירות במחירים מוזלים. התופעה הזו באה לידי ביטוי בירידת המחיר הממוצע של העסקות - מ-1.495 מיליון שקל ברבעון השלישי ל-1.443 מיליון שקל ברבעון הרביעי (ירידה של 3.5%).

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker