מדד מחירי הדירות ירד ביותר מ-1% - בתוך שלושה חודשים

מחירה של דירה ממוצעת שנרכשה ברבעון האחרון של 2017 הגיע ל-1.443 מיליון שקל - ירידה של 3.5% לעומת הרבעון השלישי של 2017

אריק מירובסקי
אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרויקט של מחיר למשתכן בקרית מוצקין
פרויקט של מחיר למשתכן בקרית מוצקיןצילום: דורון גולן

תוכנית מחיר למשתכן והירידה הגדולה במספר העסקות עושות את שלהן - ובתוך שלושה חודשים ירד מדד מחירי הדירות ב-1.2% - כך עולה מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בנושא הדיור שהתפרסמו היום (ה'). מחירי הדירות השנתיים עלו בשיעור של 2% - שיעור העלייה הנמוך ביותר מאז 2009.

בנובמבר-דצמבר 2017 רשם המדד את הירידה החודשית הגבוהה ביותר מאז אוגוסט 2014, ברמה של 0.7%. בירושלים נרשמה ירידה של 4.2% - ירידת המחירים הדו-חודשית החדה ביותר במדד המחוזות. המחוז היחיד שבו נרשמו עליות היה מחוז המרכז, שבו המחירים עלו ב-0.5%. במחוז הצפון נרשמה ירידת מחירים של 2%, בחיפה ירידה של 0.3%, בתל אביב ירידה של 0.2% ובדרום גם כן ירידה של 0.2%.

מדד מחירי הדירות החדשות ירד, כצפוי, בשיעור גבוה. בתוך חודשיים נרשמה ירידה כוללת של 2% במחירי הדירות החדשות שנמכרות. הדבר נובע מהכללת הדירות שנמכרות במסגרת מחיר למשתכן בממוצע הכולל. בדצמבר נקבע שיא של מכירות של דירות במבצע הדגל הממשלתי, וכך נרשמה בנובמבר-דצמבר ירידת מחירים תלולה יחסית של 1.4%.

מהלמ"ס נמסר כי שיעור העסקאות בתמיכה ממשלתית, שהשתתפו בחישוב מדד הדירות החדשות, מהווה 25.7% מכלל העסקות בדירות חדשות. בחודש הקודם שיעורן היווה 21.7%.

סביר להניח כי בנוסף למחיר למשתכן, הקבלנים מתקשים למכור בימים אלה דירות יקרות, שכן הציבור נוהה אחרי דירות במחירים מוזלים. התופעה הזו באה לידי ביטוי בירידת המחיר הממוצע של העסקות - מ-1.495 מיליון שקל ברבעון השלישי ל-1.443 מיליון שקל ברבעון הרביעי (ירידה של 3.5%).

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker