מספר הדירות במחיר למשתכן צנח, הביקורת התגברה - והמחירים מטפסים ברוב הערים

זוכים במחיר למשתכן ויתרו על דירות מוזלות עקב פגמים בהן, והיצע הדירות שהוגרלו ירד ב–50% בחצי שנה. התוצאה: מדד yad2–TheMarker לינואר מצביע על עליות מחירים

אריק מירובסקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טבריה. המחירים בעיר האמירו ב-3.2% בחודשצילום: גיל אליהו
אריק מירובסקי

בינואר 2018, שבו לא נערכה הגרלה של מחיר למשתכן ואף לא פורסמה הודעה על מועדי ההגרלה הבאה, עלו מחירי הדירות ברוב הערים הנבדקות במדד yad2–TheMarker. ההגרלות הגדולות של מחיר למשתכן שהתקיימו במחצית השנייה של 2017 גרמו לבעלי דירות להתגמש במחירים. הדבר התבטא בעיקר בירידות גדולות במדדים של הרבעון האחרון של 2017, שבו נערכו שתי הגרלות גדולות. רוב הערים שבהן ירדו המחירים בחודש שעבר נמצאות במרכז הארץ — בניגוד למדדים הקודמים.

מדד yad2–TheMarker מתבסס על חוכמת המונים — אלפי בעלי הדירות המציעים אותן למכירה בלוח yad2, ומשנים את המחירים בהתאם להערכותיהם על מצב השוק, ובעיקר על הרוכשים. מוכרי הדירות נוטים לדרוש עליהן מחירים גבוהים ככל האפשר, אבל כשהם סוברים שמחירי הדירות צפויים לרדת, הם מתגמשים ומורידים את המחירים כדי למכור אותן במהירות. במקרים כאלה חלות ירידות מחירים במספר רב יחסית של ערים. ואכן, כאשר התקיימו הגרלות גדולות של מחיר למשתכן, בעלי הדירות העריכו כי יתקשו למכור אותן והסכימו להתפשר.

ואולם בינואר ראינו השפעה של כמה אירועים שהתרחשו במקביל: ראשית, מספר הדירות שהוצעו למכירה במחיר למשתכן צנח מהגרלה להגרלה. בעוד בהגרלה הגדולה הראשונה ביוני 2017 נכללו כמעט 15 אלף דירות, בהגרלה השנייה בספטמבר מספרן צנח לפחות מ–12 אלף, ואילו בהגרלה השלישית שנערכה בדצמבר הוגרלו פחות מ–8,000 דירות. מובן שהירידה הזאת מקטינה את ההשפעה של המבצע על השוק.

בנוסף, הביקורת הציבורית על ההגרלה התגברה: אם המבקרים הראשונים של המבצע היו כלכלנים, עיתונאים, וכאלה המוגדרים אינטרסנטים על ידי שר האוצר, משה כחלון, ואנשיו — באחרונה נוספו להם זוכי הגרלות, שהעדיפו לוותר על הזכייה. הם מתלוננים על פגמים שונים בדירות, והביקורת שלהם נתפשת אותנטית בהרבה. כמו כן, מאז הגרלת דצמבר הממשלה לא הודיעה על הגרלה נוספת.

גם זוכי ההגרלות הצטרפו למבקרים. הפגנת זוכי מחיר למשתכן גליל יםצילום: אורי אפק

כל אלה הביאו לכך שבינואר נמצאה ירידת מחירים ב–16 ערים — 44% מאלה המשתתפות במדגם. הנתון מגיע אחרי שלושה חודשים שבהם שיעור הירידות חצה את רף ה–50% או היה קרוב אליו. עם זאת, הפערים קטנים מאוד בין החודשים השונים, ואין לראות במה שקרה בינואר התחדשות של עליות מחירים או שינוי מגמה.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

המחירים בתל אביב ירדו ב–1.2%

ב-18 ערים — מחצית מהמדגם — המחירים עלו. בשדרות, המחירים המבוקשים על ידי בעלי הדירות זינקו בשיעור החד ביותר בינואר 2018 לעומת דצמבר 2017 — 4%. המחיר הממוצע של דירות 4 חדרים בעיר הסתכם ב–932 אלף שקל, ואילו מחירי דירות 5 חדרים ב–1.14 מיליון שקל. ברעננה ובטבריה המחירים קפצו ב–3.2%. דירת 4 חדרים ברעננה עלתה בחודש שעבר 2.22 מיליון שקל בממוצע ודירת 5 חדרים עלתה 2.73 מיליון שקל. בטבריה המחירים הממוצעים בינואר היו 847 אלף שקל ל–4 חדרים, ו–1.04 מיליון שקל ל–5 חדרים.

צמד ערים נוסף שבו היו עליות בולטות הן גבעתיים וקרית מוצקין, שבהן המחירים טיפסו ב–2.3%. בגבעתיים דרשו בעלי דירות 4 חדרים 3.14 מיליון שקל בממוצע, ואילו בעלי דירות 5 חדרים דרשו 3.86 מיליון שקל. בקרית מוצקין מחירי דירות 4 חדרים הסתכמו ב–1.25 מיליון שקל בממוצע, ואילו מחיר דירות 5 חדרים ב–1.53 מיליון שקל.

בחיפה ובכרמיאל המחירים המבוקשים לא השתנו בינואר 2018 לעומת דצמבר 2017. בחיפה המחירים הממוצעים היו 1.33 מיליון שקל לדירות 4 חדרים, ו–1.63 מיליון שקל לדירות 5 חדרים. בכרמיאל דירת 4 חדרים עלתה 1.08 מיליון שקל בממוצע, ואילו דירת 5 חדרים עלתה 1.33 מיליון שקל.

ב–16 ערים ירדו המחירים בחודש שעבר לעומת קודמו לפי המדד. אם בחודשים האחרונים עיקר הירידות היו הפריפריה, בינואר הן התמקדו דווקא במרכז. רוב הירידות היו נמוכות מאוד (פחות מ–1%), אבל היו גם אזורים שבהם שיעור הירידה היה גבוה יותר.

הצניחה הגדולה ביותר היתה ברמת השרון — 2.2%. בעלי הדירות בעיר נקבו במחירים ממוצעים של 2.87 מיליון שקל לדירות 4 חדרים, ו–3.52 מיליון שקל לדירות 5 חדרים. בכפר סבא המחירים צללו ב–2%, ל–2 מיליון שקל בממוצע לדירות 4 חדרים, ו–2.46 מיליון שקל לדירות 5 חדרים.

בתל אביב חלה ירידת מחיר של 1.2%. בעלי דירות 4 חדרים מבקשים עליהן 3.63 מיליון שקל בממוצע, ואילו על דירות של 5 חדרים הם מבקשים 4.46 מיליון שקל. בערים השכנות: רמת גן, חולון, הרצליה, ראשון לציון ופתח תקוה המחירים התמתנו בפחות מ–1%.

בשלוש מתוך חמש ערי הצפון המשתתפות במדגם נמצאו ירידות: בעכו למשל היתה התמתנות של 1.2% (1.02 מיליון שקל בממוצע לדירות 4 חדרים, ו–1.26 מיליון שקל ל–5 חדרים). בדרום, לעומת זאת, המחירים האמירו בשלוש מתוך ארבע הערים שנבדקו. רק בבאר שבע המחירים ירדו ב–0.6% (1.13 מיליון שקל בממוצע ל–4 חדרים, ו–1.38 מיליון שקל ל–5 חדרים).

למדד הדירות המלא של יד2

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker