הצעת החוק של אמסלם שתעלה ביוקר לאוניברסיטאות

התיקון לחוק שיזם יו"ר הקואליציה מצמצם את הפטור מתשלום היטלי השבחה שממנו נהנים כיום מוסדות העוסקים בפעילות ציבורית, בהם אוניברסיטאות, קופות חולים ומוסדות דת, צדקה ותרבות - כדי להגדיל את ההכנסות של הרשויות המקומיות

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ח"כ דוד אמסלם (משמאל) ושר הפנים אריה דרעי
יעל דראל
יעל דראל

הצעת חוק חדשה שהונחה על שולחן הכנסת בימים האחרונים מבקשת לצמצם באופן דרמטי את הפטור הגורף שממנו נהנים כיום מוסדות הפועלים למטרות ציבוריות — ובראשם אוניברסיטאות, קופות חולים, מוסדות דת, צדקה ותרבות. מטרת ההצעה היא להגדיל את הכנסותיהן של הרשויות המקומיות, שכבר שנים טוענות לאובדן הכנסות בשל הפטור.

כיום, מוסדות המחזיקים בנכסים באזורי הביקוש, המגיעים לעתים לשווי של מיליארדי שקלים, נהנים מפטור גורף מהיטל השבחה. כדי לקבל את הפטור, עליהם להוכיח שהם פועלים למטרה ציבורית וללא כוונת רווח — וכי הכסף ממכירת נכסיהם ממשיך לשמש למטרות הציבוריות שלשמן הן פועלות. התיקון החדש, שיזם ח"כ דוד אמסלם (הליכוד), קובע תנאים המגבילים משמעותית את יכולתם של אותם מוסדות ליהנות מהפטור.

"מטרת העל של ההצעה שלי מכוונת לכך שמוסדות רבים, למשל אוניברסיטאות, משנים ייעוד לקרקעות ועושים בהן שימושים אחרים — אך לא משלמים היטלי השבחה", אמר אמסלם. "אין לי בעיה שיקימו מגורים או מסחר, אבל אם זה המצב, אין סיבה שייהנו מפטור גורף מהיטל".

אם התיקון לחוק יאושר במתכונתו הנוכחית, הוא צפוי להחיל לראשונה תנאים מחמירים יחסית, הכוללים גם מגבלות גיאוגרפיות. למשל, הפטור יחול רק ביישובים או באזורים שייכללו ברשימה שירכיב שר האוצר. כלומר, לשר תהיה סמכות להחליט כי באזורי הביקוש, כמו גוש דן למשל, לא יינתן למוסדות אלה פטור גורף.

אוניברסיטת תל אביבצילום: עופר וקנין

זאת ועוד, ההצעה החדשה קובעת כי בכל מקרה הפטור מתשלום היטל השבחה לא יחול על הנכסים הוותיקים של אותם מוסדות, אלא רק על נכסים המצויים בשימושם עשר שנים או פחות. הצעת החוק קובעת גם כי במקרים שבהם ניתן פטור — על שר האוצר לבחון ולחדש אותו מדי שלוש שנים.

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

לדברי עו"ד עמיעד גולדברגר ממשרד עו"ד צבי שוב, "התיקון הזה בהחלט דרמטי לחוק התכנון והבנייה, משום שהוא מצמצם מאוד את היכולת של אותם מוסדות ליהנות מהפטור מתשלום היטל השבחה, כפי שנהנו ממנו עד היום. יש מוסדות רבים, כמו אוניברסיטת תל אביב, קופות חולים ומוסדות תרבות ודת, שנהנים כיום מהפטור באופן פשוט יחסית".

לדברי גולדברגר, "הרשויות המקומיות, שקופתן נפגעת ממדיניות הפטורים הזאת, ניסו ליזום כבר ב–2010 הצעת חוק שמגבילה מאוד את קבלת הפטור, אך היא לא אושרה. הפעם מנסות הרשויות המקומיות להגביל את הפטור בדרך יצירתית".

בדברי ההסבר להצעת החוק נכתב, בין השאר, כי "רשויות מקומיות רבות נקלעות למצב שבו מוסדות חינוך, תרבות, מדע, דת, צדקה, סעד, בריאות או ספורט רוכשים מקרקעין בתחומן לצורך פעילותם, ולאחר עליית שווי — מוכרים את המקרקעין ומנצלים את הפטור מתשלום היטל ההשבחה הקבוע בחוק, תוך גריעת מקורות מימון עיקריים מהרשויות המקומיות". עוד נכתב בהצעה כי כיום הפטור מחולק ללא כל תנאים או קריטריונים מגבילים, וכי יש לשנות את המצב — בעיקר לטובת רשויות מקומיות שמצבן הפיננסי אינו איתן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker