מחיר למשתכן בבאר שבע משלמת את מחיר הסכמי הגג והרפורמה של מנהל התכנון - נדל"ן - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

מחיר למשתכן בבאר שבע משלמת את מחיר הסכמי הגג והרפורמה של מנהל התכנון

הסכמי הגג מעמיסים על ועדת התכנון והבנייה בעיר, שמתמודדת עם מחסור בכוח אדם ובקשיים ביישום הרפורמה בתהליכי הרישוי ■ מנכ"ל ארגון הקבלנים בנגב: "פיתוח מואץ מחייב מענה לבעיות בשטח. האתגר האמיתי הוא הבאת האוכלוסיות שיגורו בדירות"

18תגובות
ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ'
אליהו הרשקוביץ

באוקטובר 2015 חתמה עיריית באר שבע על הסכם גג שיוסיף לעיר כ-19 אלף יחידות דיור חדשות שישווקו או יקבלו היתר בנייה עד לסוף 2019. במסגרת ההסכם העניקה המדינה לעיר תקציב של 1.5 מיליארד שקל. בזמנו היה הסכום חסר תקדים, אך היום הוא מתגמד בהשוואה ל-4.7 מיליארד שקל שקיבלה נתיבות עבור הקמת 13 אלף דירות חדשות.

במסגרת ההסכם כבר שווקו כמחצית מהיחידות, ובימים אלו מקודמים בבאר שבע 16 פרויקטים של תוכנית מחיר למשתכן בשתי שכונות חדשות – סיגליות ושכונת הפארק. בארבעה מהמכרזים זכו הקבלנים לפני שנה וחודשיים, אולם רק לאחד מהם ניתן היתר בנייה המאפשר התקדמות בהתאם ללוחות הזמניים השאפתניים שקבע שר האוצר משה כחלון.

ירידה בהתחלות הבנייה בבאר שבע, מתוך כלל הבנייה

הסכם הגג עליו חתמה באר שבע, מכתיב כי העירייה אמורה לאשר מידי שנה יותר מ-4,000 יחידות דיור, פי ארבעה מהכמות שהיתה מאשרת קודם לכן. מדובר במעמסה חסרת תקדים עבור עובדי מערכות התכנון וההנדסה בעיר.

את מטלות פיתוח השכונות החדשות מנהלת מינהלת עירונית חדשה, שפועלת תחת החברה הכלכלית של באר שבע ומתוקצבת על ידי המדינה בכחצי מיליון שקל בחודש. יותר ממחצית הסכום הכולל בגין הוצאות הפיתוח כבר הועבר, ולממשלה נותר להעביר עוד כ-400 מיליון שקל.

ניתן היה לצפות שהיקף וקצב העבודה שמכתיב הסכם הגג יובילו לגיוס עובדים ולהתאמת מסלולי פיתוח, אך בפועל זה לא נעשה. העומס הכרוך בקידום הפרויקטים של תוכנית מחיר למשתכן והמחויבויות להסכמי הגג, במקביל לחבלי ההסתגלות למערכת המקוונת של מנהל התכנון "רישוי זמין", גורמים לעומס כבד על גופי התכנון וההנדסה בעיר. קבלנים רבים מדווחים על צוואר בקבוק בוועדות, בדרך לקבלת ההיתרים.

גורם מעכב ראשון הוא קושי בגיוס מהנדסי בניין ומהנדסים אחרים שיגיעו לעבוד בבאר שבע. גם אינטריגות פנימיות בעירייה מקשות על הגיוס, וטענות רבות נשמעות כנגד השכר - שמכונה על ידי גורמים מעורבים "זעום עד כדי עלוב". נראה כי לחצים פנימיים בעירייה בנוגע להעסקה מחוץ להסכם הקיבוצי מקשים על הצעת משכורות אטרקטיביות יותר - אף כי גורמים מקורבים לעירייה מעידים כי היא מכירה בצורך בהגדלת כוח האדם.

שייקה נפחא, מבעלי חברת סלעית, שזכה במכרז על קרקע לפיתוח לפני כעשרה חודשים, טוען כי "העירייה קיבלה חבילות של כסף אבל לא דאגה לכוח אדם ייעודי שינהל את 20 אלף היחידות החדשות הנבנות. לא ברור מדוע לא הובטח מענה מקצועי בהיקפים ראויים".

גורם מעכב נוסף נוגע לרפורמה בתהליכי הרישוי שהחלה בספטמבר 2016, הכוללת אימוץ מערכת רישוי מקוונת שהשיק מנהל תכנון, הכרוך בחבלי לידה ניכרים. מדובר במערכת כלל ארצית להגשת היתרי בנייה שפותחה על ידי מנהל התכנון וממשל זמין, בהתאם לתיקון 101 לחוק התכנון והבנייה. מטרתה לאפשר הליך מקוון, אחיד ברמה הארצית ושקוף לציבור, לצד ניהול מעקב וארכוב מתקדמים.

ממינהל התכנון נמסר בעניין כי: "כמו בכל הליך חדש, גם כאן יש חבלי לידה המצריכים התארגנות והערכות הן מצד מהרשויות המקומיות והן מצד מגישי הבקשות למידע והיתר. גורמים מטעם מינהל התכנון מלווים ומדריכים את הוועדות, והמינהל הקים מרכז תמיכה".

לעת עתה נראה כי המערכת החדשה טרם הוטמעה באופן מלא, ויוצרת יותר סרבול מתועלת. דוד לוי, בעלים משותף בחברת הבנייה ארלוזורוב, שזכה בקרקעות לבניית דופלקסים בשכונת כלניות, מספר כי "לקח לנו כמעט שנתיים וחצי לקבל היתר. לא ביקשנו שום בקשות חריגות או הקלות אבל המערכת הממוחשבת מקשה, ניירות ומסמכים הולכים לאיבוד במסדרונות ותהליכים מתעכבים שלא לצורך.

"סדר הפעולות לוקה בחסר ומושך את התהליך אחורה. אתה מגיש ליועץ המשפטי והוא מאשר, ומהנדס העיר דוחה את הפרשנות של היועץ המשפטי. אנחנו מלווים קבוצות רכישה בעיקר, וזה הגיע למצב שלא נעים לי לספר לקבוצה מה קורה בעירייה כי אני נראה מגוחך. הדברים מתעכבים בלי סיבה".

בנייה בבאר שבע
אליהו הרשקוביץ

"היזמים מודאגים מהגדלת כמות היחידות, מבלי לבדוק שיש מי שיגור בהם"

אלי אביסרור, מנכ"ל ובעלי אביסרור משה ובניו ויו"ר ארגון הקבלנים בבאר שבע והנגב, מעורב זה שנים בפרויקטים בעיר, ומצביע על בעיה נוספת – הנובעת מהיקפי הפעילות הכרוכים בתוכנית מחיר למשתכן ומהעבודה עם קבלנים חדשים ולא מנוסים בהתקשרות מול העירייה. לדבריו, "מחיר למשתכן מזמן לפתח ועדות התכנון יזמים צעירים שמנסים להוזיל עלויות, וגם התוכנית עצמה מנסה לשמור על כדאיות כלכלית שבחלק מהמקרים מתרגמת לתכנון זול, שלא מותאם לתב"ע. כך ההיתר מתעכב ויוצר פקק ועומס על המערכת כולה".

בעיריית באר שבע מעידים, כי "העיכוב בהוצאת ההיתרים נבע בעיקר מהתעקשות העירייה מול חברות הבנייה להקפיד על איכות הבניה, והדרישה מהיזמים לשנות תוכניות כדי לשפר את הבנייה. בסופו של דבר החברות התיישרו עם עמדת העירייה, במטרה לתכנן ולבנות בתי מגורים איכותיים יותר לרווחת תושבי העיר, הזוגות הצעירים ומשפחות צעירות".

שייקה נפחא מוסיף כי "מנהלת ההסכם סיפקה איש קשר שעוזר בהתקדמות, אולם מנהלת הסכם הגג צריכה להכיר את לוחות הזמנים של מחיר למשתכן, ולתמוך במסלול ייעודי שיקצר את זמני ההתר. אי אפשר יהיה להקצות עוד קרקעות ללא תמיכה בקידום יצירת מערכת ההנדסה". אביסרור מוסיף כי במגעים של ארגון הקבלנים עם העירייה הובטח לפתח מסלול ייעודי לבנייה רוויה ומסלולי מחיר למשתכן - ולתגבר את כוח האדם. עם זאת, לדבריו גם היזמים עצמם מודאגים מהגדלת כמות היחידות בלי שהתברר בוודאות כי יש מי שיגור בהם.

צביקה לבנה, מנכ"ל ארגון הקבלנים בנגב ומנכ"ל בנק אדנים למשכנתאות לשעבר, הוסיף כי, "בוני הארץ בעד הפיתוח המואץ של באר שבע והנגב, אבל כשעושים פיתוח מואץ צריך לתת מענה לבעיות בשטח. אסור להגיע למצב שבשם הבנייה מוותרים על הרבה מאד דברים, שאחד מהם הוא הבאת אוכלוסיות לנגב שיגורו בדירות שאנחנו בונים".

מעיריית באר שבע נמסר כי "בשכונת סיגליות נדונו עד כה בוועדה 8 בקשות, והיתרים ייצאו בשבועיים הקרובים. 7 היתרים נוספים יאושרו באפריל. בשכונת הפארק רק במחצית השנייה של 2017 החלו חברות הבנייה לקדם תוכניות לקראת הוצאת היתר. העירייה רואה חשיבות רבה בקידום פרויקט מחיר למשתכן, אולם לא במחיר של פשרה על איכות הבנייה והמגורים בעיר. אנו שמחים שהחברות הבינו את עמדת העירייה והתאימו את התוכניות לסטנדרט האיכות הנדרש. בליווי התוכניות אנו מקפידים בעיקר על השפעת הפרויקט על המרחב הציבורי, איכות הרחובות המשיקים לפרויקט, כמו גם איכות הדיור הנבנה".

לגבי המחסור בכוח אדם, נמסר מהעירייה כי "אחד האתגרים הגדולים מבחינתנו הוא מתן מענה ראוי ומקצועי עם מצבת כוח האדם הקיימת. נוספו מספר תקנים ומינהלת הסכם הגג כוללת צוות מקצועי וניהולי איכותי ביותר. ביחד אנו משקיעים שעות רבות לקידום תהליכי התכנון בעיר, אך אין ספק כי הצורך בתגבור הצוותים מהווה מעמסה קשה".תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#