כ-800 מגרשים "כלואים" ישווקו בתנאים מועדפים ביישובי הבדואים בנגב

מאות מגרשים המצויים בין שטחים בנויים ביישובים הבדואים בנגב לא נוצלו עד היום בשל פולשים ממגרשים סמוכים שהתמקמו בהם ■ מהלך חדש יאפשר כעת לשווק את הקרקעות האבודות ולהקים בהן, על פי הערכות, כ-2,500 יחידות דיור

יעל דראל
יעל דראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
היישוב כסייפה בנגב
היישוב כסייפה בנגבצילום: אליהו הרשקוביץ

הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב משווקת בימים אלה כ-800 מגרשים "כלואים" להקמתן של כ-2,500 יחידות דיור בערים הבדואיות בתנאים מועדפים - כך נודע ל-The Marker. מפרסומי הרשות עולה כי מדובר במגרשים הממוקמים ביישובים רהט, כסייפה, ערוער, חורה, לקיה ותל שבע, שעד היום היוו בעיקר מטרד ומשאב קרקע בלתי מנוצל ביישובים אלו.

מהלך זה מבקש למעשה לשחרר אל השוק מגרשים הכלואים בין מגרשים בנויים בערים הבדואיות, שעד כה לא שווקו לשוק מסיבות שונות. בחלק גדול מהמקרים התמקמו במגרשים אלו פולשים ממגרשים סמוכים באופן שמנע את שיווקם וניצולם להקמת יחידות דיור. ברשות לפיתוח והתיישבות הבדואים אישרו את הפרטים וציינו כי לאורך השנים הצטברה כמות גדולה של מאות מגרשים וכעת כ-800 מהם יוצאים לשיווק – בשלב הראשון לבעלי מגרשים סמוכים ולמחוסרי דיור שיוכלו להגיש הצעות בתנאים מועדפים.

מפרסומי הרשות עולה כי בעיר רהט ישווקו 21 מגרשים, בכסייפה ישווקו 44 מגרשים, ביישוב לקיה יוצאו לשיווק 14 מגרשים, בערוער 88 מגרשים, בחורה 96 מגרשים וביישוב תל שבע ישווקו 277 מגרשים.

מחירי המגרשים, ששטחם הממוצע כדונם, מורכבים מעלות הפיתוח העומדת על כ-87,640 אלף שקל ומערך הקרקע שמוערך בכ-10,610 אלף שקל, כך שעלותו של מגרש בודד תסתכם בכ -100 אלף שקל – כמחצית ממחיר השוק של מגרשים באזור זה.

יאיר מעיין, מנכ"ל הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב
יאיר מעיין, מנכ"ל הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב

מנכ"ל הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב, יאיר מעיין, ציין כי "מדובר במהלך שמיטיב עם כל שותפיו. היישובים יוכלו 'להיפטר' ממגרשים נטושים, שבחלקם הפכו עם השנים לאתרי פסולת, בעלי המגרשים השכנים יוכלו להתרחב אל המגרשים הכלואים ולהקים עליהם בתים עבור בני משפחתם, וכן החברה הבדואים בכללה המשוועת לתוספת קרקע לדיור, תזכה בתוספת של כ- 2,500 יחידות דיור".

מהו הרווח הצפוי לבניין שלכם מתמ"א 38 / פינוי בינוי

ברשות ציינו עוד כי מהלך זה הינו חלק מיישום תוכנית החומש לפיתוח כלכלי-חברתי של החברה הבדואית בנגב – תוכנית שאושרה לפני כשנה על ידי הממשלה, במטרה לפתח את הרשויות הבדואיות, הן בתחומי הדיור והן בתחומי החינוך, התעסוקה והתשתיות. במסגרת מהלך זה הוקצו 3 מיליארד שקל, שינותבו על פי התוכנית בשנים הקרובות לתוספת של כ-1,500 כיתות לימוד, הקמת אזורי תעסוקה חדשים וכן הגדלת היצע הדיור המצוי במחסור במגזר זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker